Samochodem przez Szwajcarię
Samochodem przez Szwajcarię

Jakie winiety do Szwajcarii oraz podstawowe przepisy

Szwajcaria   

Szwajcaria kojarzy się z zegarkami, serem, wysokimi górami i od jakiegoś czasu z nieszczęśliwymi kredytami ;) Podróżując przez ten kraj można spodziewać się wysokiej kultury jazdy i dobrych dróg. Złamanie przepisów wiąże się ze sporymi mandatami, które trzeba regulować od razu. Znaki drogowe podobne są do tych polskich, dlatego polscy kierowcy nie powinni czuć się nieswojo.  

 

Winiety na przejazd po drogach płatnych   

W Szwajcarii za przejazd drogami płacimy wykupując winietę. Dla samochodów do 3,5 t. dostępna jest tylko winieta roczna. Mimo, że Szwajcaria kojarzy się z wysokimi cenami, wspomniany dokument zakupimy już za nieco ponad 200 zł. 

Mapa płatnych dróg w Szwajcarii (lipiec 2011)

Mapa płatnych odcinków w Szwajcarii

Odcinki, gdzie wymagana jest winieta oznaczono na czerwono.

Odcinki bezpłatne oznaczono na żółto.

Winiety na Szwajcarię możesz kupić  TUTAJ <

 

Wyposażenie samochodu w Szwajcarii (wymagane)   

 - Apteczka 

 - Gaśnica

 - Opony Zimowe 

 

Wymagane dokumenty   

Podróżując przez Szwajcarię musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych dokumentów, dzięki którym w spokoju przejdziesz ewentualną kontrolę policji:

  1. dokument potwierdzający Twoją tożsamość: dowód osobisty lub paszport ważne co  najmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu ze Szwajcarii,

  2. prawo jazdy (Szwajcarzy honorują polskie prawo jazdy),

  3. dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,

  4. ubezpieczenie pojazdu - OC,

  5. w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim.

Ważne informacje ogólne   

 - Prędkość w terenie zabudowanym to max 50 km/h, na autostradach max 120 km/h

 - Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte przez wszystkich pasażerów

 - Dopuszczalny limit alkoholu we krwi - 0,5 promila

 - Światła należy mieć włączone przez całą dobę

 - Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący.

 - Dzieci poniżej 7 roku życia muszą podróżować w dostosowanych do ich wzrostu i wagi fotelikach, natomiast dzieci w wieku 7-12 lat muszą być przypięte specjalnymi pasami

 

Podsumowanie   

Jeżeli przez przypadek wjedziemy na płatne drogi bez ważnej winiety na przejazd, zostaniemy ukarani mandatem karnym w wysokości 100 CHF oraz koniecznością wykupienia odpowiedniej winiety. Oczywiście mandat należy uregulować na miejscu. W Szwajcarii istnieje zakaz noclegu poza wyznaczonymi do tego miejscami np. na parkingach przy autostradach. Za złamanie tego zakazu grożą dotkliwe mandaty. Oficjalnym środkiem płatniczym jest frank szwajcarski (CHF). Euro jest jednak powszechnie przyjmowane, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Reszta wydawana jest z reguły we frankach szwajcarskich wg kursu z danego dnia (1 EUR = ok. 1,20 CHF). W wielu miejscach ceny podawane są zarówno we frankach, jak i w euro.

> KLIKNIJ I KUP WINIETY DO SZWAJCARII <

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium