Mandaty ze Szwajcarii: Odwołania, sposoby zapłaty i aktualny taryfikator 2024
Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą zawodowym, czy też wybierasz się nad Genewę turystycznie, zawsze warto znać klasyczne: "co, gdzie i jak", gdy idzie o nieprzewidziane koszty podróży w postaci mandatów. Nie wiesz, jak uregulować szwajcarski mandat? Zastanawiasz się, kiedy i gdzie przyjdzie do Ciebie zawiadomienie o wykroczeniu za brak winiety? W tym artykule poznasz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące mandatów ze Szwajcarii!
Spis treści:
- Podstawowe informacje o systemie mandatów w Szwajcarii
- Co zrobić gdy otrzymasz mandat ze Szwajcarii?
- Jak wygląda mandat ze Szwajcarii?
- Kiedy przyjdzie mandat ze Szwajcarii pocztą?
- Ile wynoszą teraz mandaty ze Szwajcarii? Taryfikator 2024
- Mandaty w Szwajcarii za brak e-winiety
- Jak zapłacić szwajcarski mandat?
- Czy można rozłożyć mandat ze Szwajcarii na raty?
- Co jeśli nie zapłacisz za mandat ze Szwajcarii?
- Jak odwołać się od mandatu ze Szwajcarii?
Kup winiety do Szwajcarii online!
Zamów szwajcarskie winiety przez nasz serwis - szybko i bezpiecznie. Opłać winiety na Szwajcarię i wybierz jedną z wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew. W razie potrzeby skontaktuj się z nami!
Podstawowe informacje o systemie mandatów w Szwajcarii
Mandaty w Szwajcarii od zawsze są wyjątkowo wysokie.
Dość powiedzieć, że w styczniu 2024, Onet informował o prawdziwym mandatowym rekordzie. Pewien kierowca Maserati Ghibli z kantonu Valais musiał w Szwajcarii zapłacić ponad 38 tys. franków (ok. 173 tys. zł) za przekroczenie prędkości w jednym z tuneli!
Wysokość mandatów ze Szwajcarii zależy oczywiście od wagi i liczby naruszeń i wzrasta kaskadowo. To znaczy, że jeśli dopuścisz wielu wykroczeń w krótkich odstępach czasu, to kara będzie wyższa.
Wysokość mandatu w Szwajcarii może być również uzależniona od dochodu osoby popełniającej wykroczenie. Dzięki temu obciążenia finansowe są bardziej sprawiedliwe i adekwatne.
W Szwajcarii za drobne wykroczenia drogowe przewidziane są zazwyczaj zwykłe grzywny administracyjne w okolicy 40 CHF. Najczęściej wiążą się one ze złym parkowaniem i mandatem za wycieraczką. W Szwajcarii ostatnio wiele kantonów wprowadziło kody QR dla ułatwienia płatności.
W przypadku umiarkowanych i poważnych naruszeń zasad ruchu drogowego, sprawa zawsze zostaje zgłoszona policji, co może prowadzić do postępowania administracyjnego lub karnego.
Postępowania administracyjne w Szwajcarii (ger. Administrativmassnahme) prowadzone są przez biuro ruchu drogowego (ger. Strassenverkehrsamt) i mogą zakończyć się upomnieniem lub zatrzymaniem Twojego prawa jazdy.
W przypadku postępowania karnego w Szwajcarii (ger. Strafverfahren), sprawa trafia do sądu, co może skutkować nawet karą pozbawienia wolności.
Warto wiedzieć: W 2010 roku szwedzki kierowca został ukarany grzywną w wysokości 1,08 miliona franków szwajcarskich (prawie 5 mln zł) za przekroczenie prędkości o 180 km/h. To pokazuje, jak surowe mogą być kary za poważne naruszenia przepisów drogowych w Szwajcarii.
Mandaty Szwajcaria
Kto może wystawić mandat drogowy?
Organy uprawnione do wystawiania mandatów w Szwajcarii to:
- Policja kantonalna – jej funkcjonariusze mogą wystawiać mandaty za większość wykroczeń drogowych. W poszczególnych kantonach istnieje tendencja do całkowitego lub częściowego integrowania korpusu policji miejskiej z policją kantonalną (np. w Bernie) (tzw. policja ujednolicona). Ponadto w niektórych miejscach, takich jak np. Zurych, działają także wyodrębnione jednostki mobilne;
- Policja miejska (lokalna) – w większych miastach, takich jak Zurych, Genewa czy Bazylea, działają policje miejskie, które mają podobne uprawnienia jak policja kantonalna. Policja miejska często zajmuje się naruszeniami przepisów parkingowych oraz wykroczeniami drogowymi w obrębie miasta;
- Straż miejska – funkcjonariusze tej służby mogą wystawiać mandaty za drobne wykroczenia, zwłaszcza te dotyczące parkowania i lokalnych przepisów ruchu drogowego, głównie w mniejszych miejscowościach. Straż miejska występuje głównie w kantonach, które są bardzo rozdrobnione geograficznie (jak ma to zazwyczaj miejsce w Valais lub Gryzonii) lub których gminy tradycyjnie cieszą się dużą autonomią.
Warto wiedzieć: Korpus policyjny miast Zurych i Lozanna nie tylko utrzymuje bezpieczeństwo i porządek publiczny, ale także podejmuje się zadań dochodzeniowo-śledczych. Oprócz korpusu kantonalnego istnieje około 300 funkcjonariuszy policji miejskiej. Niektóre z nich zrzeszone są w „Szwajcarskim Stowarzyszeniu Komendantów Policji Miejskiej” (SVSP).
Co zrobić, gdy otrzymasz mandat za wykroczenie drogowe w Szwajcarii
Najmniej problemowym rozwiązaniem jest oczywiście opłacenie kary.
Jeśli mandat został wystawiony na pojazd, który prowadziłeś, należy go opłacić w wyznaczonym terminie (każdy kanton ma inne przepisy).
Jeśli jednak kierowcą pojazdu w momencie wykroczenia był ktoś inny, to zawsze możesz go przekierować. Wystarczy wypełnić załączony do mandatu formularz zgłoszenia osoby, która faktycznie prowadziła pojazd i odeślij go do odpowiednich władz w terminie określonym na mandacie.
Jeżeli otrzymasz w Szwajcarii mandat to masz zatem 3 możliwości:
- zapłacić od razu (najszybszy i najprostszy sposób).
- zapłacić w późniejszym terminie (ryzykujesz większą kwotą kary za każde opóźnienie).
- nie zapłacić i przekierować mandat na właściwego kierowcę.
- nie zapłacić, odwołać się i czekać na decyzję sądu.
Mandaty Szwajcaria
Gdzie sprawdzić, czy wystawiono Ci grzywnę?
W Szwajcarii nie ma ogólnokrajowej strony internetowej, na której można by sprawdzić, czy wystawiono Ci mandat.
Jeśli podejrzewasz, że otrzymałeś mandat za wykroczenie drogowe w Szwajcarii, najlepiej skontaktować się z odpowiednim biurem policji. Przygotuj numer rejestracyjny pojazdu, a funkcjonariusz sprawdzi dane w systemie i poinformuje cię, czy mandat został wystawiony.
Warto wiedzieć: Więcej na temat autostrad i kosztów związanych z poruszaniem się po nich znajdziesz w naszym artykule: Opłaty drogowe Szwajcaria »
Jak wygląda mandat ze Szwajcarii?
Mandaty wystawione w Szwajcarii muszą zawierać kilka elementów, aby były prawomocne i zrozumiałe dla osoby, która nie jest niemieckojęzyczna.
Po pierwsze, otrzymany w Szwajcarii mandat zawsze przyjdzie do ciebie pocztą w formie listu poleconego.
W treści szwajcarskiego mandatu znajdziesz takie informacje jak:
- wysokość grzywny,
- rodzaj wykroczenia,
- sposób zapłaty,
- możliwość odwołania.
Jakiekolwiek braki w oficjalnym piśmie, lub inna forma listu niż polecony, sprawiają, że otrzymane wezwanie do zapłaty traci moc prawną. Pamiętaj jednak, że taki błąd nie anuluje Twojego wykroczenia w Szwajcarii, które pozostanie w mocy, aż do przedawnienia lub anulowania na drodze administracyjnej.
Oto jak wyglądają przykładowe mandaty ze Szwajcarii:
Skan mandatu wystawionego w kantonie Obwalden w Szwajcarii. Dokument przetłumaczono na angielski. Źródło: therewardboss.com
Skan mandatu z blankietem z kantonu Nidwalden w Szwajcarii. Dokument w języku niemieckim. Źródło: fruga.net
Aby mandat ze Szwajcarii był prawomocny i zobowiązywał Cię do uregulowania płatności musi zawierać :
- Informacje podstawowe:
- nazwa organu wydającego mandat,
- numer mandatu,
- data i czas popełnienia wykroczenia,
- miejsce wykroczenia.
- Dane kierowcy i pojazdu:
- dane osobowe kierowcy tj. imię, nazwisko, adres zamieszkania,
- numer rejestracyjny pojazdu,
- rodzaj pojazdu np. samochód osobowy, motocykl itp.
- Szczegóły wykroczenia:
- opis wykroczenia,
- podstawa prawna.
- Kara:
- dokładna kwota do zapłaty,
- termin płatności,
- informacje o płatności m.in. numer konta bankowego, IBAN, SWIFT/BIC.
- Informacje o możliwości odwołania:
- instrukcje dotyczące tego, jak i gdzie można się odwołać od mandatu, oraz terminy na złożenie odwołania.
- Podpisy:
- podpis osoby wystawiającej mandat,
- pieczątka organu wydającego mandat.
- Tłumaczenie:
- Dla osób, które nie są obywatelami Szwajcarii, mandat powinien być przetłumaczony na język, który rozumieją.
Warto tutaj dodatkowo podkreślić, że szwajcarskie kantony mają własne formularze mandatów, a także inny dominujący język urzędowy. Np. na obszarze Vaud obowiązuje język francuski, a w Ticino język Włoski. Nie zdziw się zatem jeżeli Twój oryginalny mandat ze Szwajcarii nie będzie napisany niemiecku.
Poniżej prezentujemy mandat w języku francuskim z kantonu Vaud.
Skan mandatu wystawionego w kantonie Vaud w Szwajcarii. Dokument w języku francuskim. Źródło: blabliblu.pl
Kiedy przychodzi mandat ze Szwajcarii pocztą?
Wszystko jak zawsze zależy od wielu czynników, w tym od tempa procedowania spraw w danym kantonie jak i prężności Poczty Polskiej.
Cała procedura dostarczania mandatu ze Szwajcarii związana z przetworzeniem informacji o zdarzeniu, przygotowaniem i przesłaniem dokumentów może zająć trochę czasu.
Zwykle trwa to 3 - 4 tygodnie, jednak może się zdarzyć, że dostaniesz mandat później.
Mandaty Szwajcaria
Gdzie przychodzi zawiadomienie pocztą?
Jeśli popełnisz wykroczenie drogowe w Szwajcarii, mandat zostanie wysłany pocztą. Oto, gdzie możesz się go spodziewać:
- Adres właściciela pojazdu – Mandat ze Szwajcarii zawsze wysłany jest na adres zarejestrowany w krajowym rejestrze pojazdów. Jeśli wynajmujesz samochód lub korzystasz z leasingu, mandat może najpierw trafić do firmy leasingowej, która przekaże go tobie.
- Adres kierującego pojazdem w chwili wykroczenia – Jeśli jesteś kierowcą, który popełnił wykroczenie, ale nie jesteś właścicielem pojazdu, mandat może być wysłany na Twój adres zameldowania, o ile jest on znany władzom. W takim przypadku właściciel pojazdu otrzyma ten mandat i najpewniej zgłosi, że to Ty byłeś kierowcą.
Ile wynoszą obecnie mandaty ze Szwajcarii? Taryfikator 2024
Na różnych drogach ograniczenia mogą być mniejsze, lecz ogólnie przyjmuje się:
- na autostradach – 120 km/h;
- na drogach ekspresowych – 100 km/h;
- drogi poza terenem zabudowanym – 80 km/h;
- drogi na terenie zabudowanym – 50 km/h;
Szwajcarzy generalnie jeżdżą powoli. Najczęściej prędkość przekraczają przyjezdni.
Przekroczenie prędkości: | Teren niezabudowany: | Teren zabudowany: | Autostrady: |
---|---|---|---|
do 5 km/h |
do 40 CHF |
do 40 CHF |
do 20 CHF |
od 6 do 10 km/h |
do 100 CHF |
do 120 CHF |
do 60 CHF |
od 11 do 15 km/h |
do 160 CHF |
do 250 CHF |
do 120 CHF |
od 16 do 20 km/h |
do 240 CHF |
Upomnienie + złożenie doniesienia o przestępstwie na policję. |
do 180 CHF |
od 20 do 25 km/h |
Upomnienie + złożenie doniesienia o przestępstwie. |
Złożenie doniesienia o przestępstwie jak i zakaz prowadzenia samochodów przez 1 msc.) |
do 260 CHF |
od 25 do 30 km/h |
Złożenie doniesienia o przestępstwie jak i zakaz prowadzenia samochodów (przez 1 msc.) |
Złożenie doniesienia o przestępstwie jak i zakaz prowadzenia samochodów (na 3 msc) |
Złożenie doniesienia o przestępstwie jak i upomnienie. |
od 31 do 34 km/h |
Złożenie doniesienia o przestępstwie jak i zakaz prowadzenia samochodów (na 3 msc) |
Piractwo drogowe (Raserdelikt) |
Zgłoszenie wykroczenia do policyjnego rejestru oraz odebranie prawa jazdy na miesiąc. |
od 35 do 79 km/h | Piractwo drogowe (Raserdelikt) Zgłoszenie wykroczenia na policję, pozbawienie prawa jazdy na co najmniej 2 lata, ponowny egzamin na prawo jazdy |
Piractwo drogowe (Raserdelikt) Zgłoszenie wykroczenia na policję, pozbawienie prawa jazdy na co najmniej 2 lata, ponowny egzamin na prawo jazdy |
Zgłoszenie wykroczenia do policyjnego rejestru oraz odebranie prawa jazdy na 3 miesiące. |
ponad 80+ km/h | Piractwo drogowe (Raserdelikt) Zgłoszenie wykroczenia na policję, pozbawienie prawa jazdy na co najmniej 2 lata, ponowny egzamin na prawo jazdy |
Piractwo drogowe (Raserdelikt) Zgłoszenie wykroczenia na policję, pozbawienie prawa jazdy na co najmniej 2 lata, ponowny egzamin na prawo jazdy |
Piractwo drogowe (Raserdelikt) Zgłoszenie wykroczenia na policję, pozbawienie prawa jazdy na co najmniej 2 lata, ponowny egzamin na prawo jazdy |
Mandaty Szwajcaria
Wykroczenia zarejestrowane fotoradarem
Kontrole prędkości nigdy nie są dokładne w 100%. Dlatego w Szwajcarii istnieje tzw. margines tolerancji dla pomiarów prędkości, który zależy od metody dokonania pomiaru.
Typ pomiaru: | do 100 km/h: | od 101 do 150 km/h | ponad 151 km/h: |
---|---|---|---|
Fotoradar: | 5 km/h | 6 km/h | 7 km/h |
Laser: | 3 km/h | 4 km/h | 5 km/h |
Radar mobilny: | 7 km/h | 8 km/h | 9 km/h |
!! Warto wiedzieć: W Szwajcarii zabronione jest używanie wykrywaczy radarów. Jeśli korzystasz z aplikacji takich jak np. Waze, musisz wyłączyć funkcję ostrzegania o radarach. W przeciwnym razie grozi ci mandat w wysokości 660 CHF (około 3000 zł).
Rodzaj wykroczenia: | Wysokość mandatu karnego: |
---|---|
Jazda na czerwonym świetle, niezatrzymanie się przed znakiem STOP
|
do 250 CHF |
Niezatrzymanie pojazdu przed przejściem dla pieszych
|
140 CHF |
Brak dowodu tożsamości lub prawa jazdy
|
20 CHF
|
Przekroczenie dozwolonego czasu parkowania do 2 godzin | 40 CHF |
Nieumieszczenie tarczy parkingowej na pojeździe lub umieszczenie jej w niewidocznym miejscu | 40 CHF |
Rozmawianie przez telefon bez zestawu głośnomówiącego | 100 CHF |
Niepotrzebne wcześniejsze nagrzewanie silnika | 60 CHF |
Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie | 250 CHF |
Zatrzymanie się na pasie/chodniku dla pieszych | 80 CHF |
Nieutworzenie pasa awaryjnego na autostradzie | 100 CHF |
Zignorowanie zasady jazdy na „zamek błyskawiczny” na autostradzie | 100 CHF |
Brak e-winiety autostradowej | 200 CHF |
*W każdym wypadku wysokość grzywny zależna jest od dochodu kierowcy. Kwota może zostać podwojona, jeśli "bazowemu" wykroczeniu towarzyszy spowodowanie kolizji.
Mandaty Szwajcaria
Kary za nieprzestrzeganie stref emisji
Na terenie Szwajcarii, w wielu miejscach obowiązuje system stref ekologicznych, gdzie za brak odpowiedniej "certyfikacji klasy pojazdu" można otrzymać odrębny mandat.
System został wprowadzony w 2020 roku i wymaga użycia specjalnych naklejek Stick’Air, które muszą być umieszczone na pojazdach wjeżdżających do tych stref.
Wizualizacja szwajcarskich naklejek Stick'Air. Źródło: www.green-zones.eu
Jeśli nie dotrzymasz tego obowiązku i nie nakleisz Stick’Air, grozi ci grzywna w wysokości 455 CHF.
Mandaty Szwajcaria
Kary finansowe za złe parkowanie
Prawie wszystkie miejsca parkingowe w Szwajcarii są płatne. Przed pozostawieniem swojego auta, koniecznie upewnij się, że masz wykupiony odpowiedni bilet uprawniający do postoju.
Jeśli zaparkujesz w miejscu płatnym bez odpowiedniego biletu parkingowego, możesz otrzymać mandat.
Wysokość kary za brak wykupienia biletu parkowania wynosi zazwyczaj od 40 do 100 CHF (180 - 460 zł).
Wysokość kar zależy m.in. od utrudnień w ruchu i czasu trwania wykroczenia związanego z parkowaniem. Ponie prezentujemy mandat za nieprzepisowe parkowanie w Mammern:
Skan mandatu wystawionego w kantonie Turgowia w Szwajcarii. Dokument w języku niemieckim. Źródło: therewardboss.com
!! Pamiętaj! Jeśli dostaniesz mandat za wykroczenie związane z parkowaniem i mimo tego nadal będziesz parkował nieprawidłowo przez ponad 12 h to policja może odholować twój samochód. Koszt holowania jest wysoki i obejmuje nie tylko samą usługę holowania, ale również opłaty za przechowywanie pojazdu na parkingu policyjnym.
Mandaty ze Szwajcarii: Kara za brak e-winiety
Kara za brak ważnej winiety wynosi 200 CHF.
Dodatkowo masz obowiązek wykupienia obowiązkowej winiety, aby kontynuować podróż.
Od czego zależy wysokość kary za brak e-winiety?
Wysokość mandatu w Szwajcarii za brak e-winiety zależy głównie od okoliczności popełnienia wykroczenia, takich jak czas trwania jazdy bez winiety czy liczba przejechanych kilometrów.
Kara jest jednolita dla wszystkich kierowców, niezależnie od rodzaju pojazdu czy narodowości kierowcy.
Nie ryzykuj mandatu w Szwajcarii!
Kup szybko winiety online przez nasz serwis i wybierz jedną z wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew. W razie potrzeby skontaktuj się z nami!
Jak zapłacić mandat ze Szwajcarii?
Najszybszym i najprostszym sposobem jest opłacenie małego mandatu (20-300 CHF) jest gotówka, przekazana na miejscu w biurze funkcjonariusza policji.
Nie jest to jednak jedyny sposób uiszczenia należności za mandat w Szwajcarii.
Grzywny powyżej 300 CHF, wymagają zazwyczaj złożenia jakiejś formy gwarancji oraz opłacenia ich przelewem bankowym.
Pamiętaj także o dedykowanych portalach płatniczych policji kantonalnej (ger. Bussenportal). Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych z nich:
Mandaty ze Szwajcarii mogą być również opłacone na poczcie. Formularz płatności zawsze powinien być załączony do mandatu. Wystarczy go wypełnić i przekazać wraz z płatnością w okienku pocztowym.
Pamiętaj, aby niezależnie od formy płatności zawsze zachować potwierdzenie transakcji, aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień.
Mandaty Szwajcaria
Czy można rozłożyć płatność na raty?
Krótka odpowiedź brzmi: nie.
W Szwajcarii kary nie mogą być płacone w ratach. System prawny w Szwajcarii nie przewiduje takiej opcji, co oznacza, że całkowita kwota mandatu musi być uregulowana jednorazowo.
Istnieje jednak możliwość jednokrotnego przedłużenia terminu płatności. Może to pomóc w sytuacjach. gdy natychmiastowa płatność jest trudna do zrealizowania.
Jeśli nie jesteś w stanie zapłacić mandatu w standardowym terminie 30 dni, możesz złożyć wniosek o przedłużenie terminu płatności.
Jak to zrobić?
Wystarczy samodzielnie napisać wniosek o przedłużenie terminu płatności do odpowiedniego organu, który wystawił Ci mandat. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego potrzebujesz więcej czasu na dokonanie płatności.
W uzasadnieniu wniosku warto podać przyczyny, takie jak:
- chwilowe trudności finansowe,
- niespodziewane wydatki,
- siły wyższe (force majore) itp.
Płatność mandatu może być wydłużona maksymalnie do 90 dni od daty wystawienia mandatu.
Standardowy termin płatności to 30 dni, co oznacza, że dodatkowy czas wynosi do 60 dni. Organ odpowiedzialny za wydanie mandatu oceni wniosek i podejmie decyzję, czy przedłużenie terminu płatności jest uzasadnione.
Najlepiej jest oczywiście zapisać wniosek w dominującym języku danego kantonu w którym wystawiono Ci mandat. Jednakże Szwajcarzy dobrze porozumiewają się w języku angielskim.
Nie zalecamy składania wniosków w języku polskim, ponieważ Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej i nie ma tam obowiązku rozpatrywania podań w dowolnej formie.
Decyzję dotyczącą odroczenia terminu płatności otrzymasz w formie pisemnej.
Co się stanie jeśli nie zapłacisz mandatu ze Szwajcarii?
Brak opłacenia mandatu w wyznaczonym terminie może skutkować rozpoczęciem procesu windykacyjnego. Do pierwotnej kwoty mogą zostać także doliczone dodatkowe opłaty administracyjne i odsetki za zwłokę.
Choć Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej i ściąganie mandatów z Polski może być utrudnione to nie warto ryzykować i lepiej mandat opłacić.
Dlaczego?
Ponieważ nieopłacenie mandatu może prowadzić do problemów z ponownym wjazdem do Szwajcarii.
Twoje dane zostaną zarejestrowane w specjalnym rejestrze, na granicy może dojść do zatrzymania w celu uregulowania zaległego mandatu oraz wszelkich dodatkowych opłat.
Jak odwołać się od mandatu ze Szwajcarii?
Jeśli uważasz, że mandat nałożony w Szwajcarii został wystawiony niesłusznie, możesz się od niego odwołać.
Odwołanie możesz złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej do odpowiedniego urzędu, który wystawiał Twój mandat. Formularz odwołania powinien być dostępny wraz z otrzymanym mandatem.
Odwołanie powinno być złożone w odpowiednim terminie, zazwyczaj w ciągu 30 dni od daty otrzymania mandatu.
Składana w Szwajcarii apelacja powinna zawierać:
- dokładny numer referencyjny mandatu,
- Twoje pełne dane osobowe,
- szczegółowy opis powodów, dlaczego że mandat został nałożony niesłuszni. (zdjęcia, oświadczenia świadków czy inne dokumenty) itp.
Jeśli odwołanie zostanie uznane, mandat może zostać anulowany lub zmniejszony. W przeciwnym razie będziesz zobowiązany do zapłacenia pełnej kwoty mandatu.
!! Warto wiedzieć: Jeśli zapłacisz mandat na miejscu, tracisz możliwość odwołania się od niego. Oznacza to, że opłacenie mandatu jest równoznaczne z akceptacją kary i zakończeniem sprawy.
Mandaty Szwajcaria
Podsumowanie:
Szwajcaria słynie z niesłychanie wysokich mandatów. Za niewielkie przekroczenia grożą naprawdę wysokie grzywny, dlatego warto pamiętać o najmniejszych szczegółach, które pomogą nam zadbać o stan portfela. Szwajcaria stosuje także wiele nietypowych rozwiązań kiedy idzie o porządek na drogach, dlatego też jeżeli masz do nas jakieś pytania, zarówno przed jak i po zakupie winiety skontaktuj się z nami.
Jesteśmy tu by pomagać!
~redakcja Winiety-Online.pl
Szwajcaria
Wyposażenie pojazdu
Jedziesz samochodem do Szwajcarii? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!
Szwajcaria
Opłaty drogowe
Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj aktualne opłaty drogowe na Szwajcarii!
Austria
Opłaty drogowe
W tym artykule znajdziesz aktualne opłaty drogowe obowiązujące w Austrii!