Winiety Włochy

We Włoszech winiety nie obowiązują - opłaty za autostrady uiszcza się na bramkach autostradowych. Ta kategoria nie zawiera żadnych winiet, ani w postaci klasycznych naklejek, jak również winiet elektronicznych. Aby opłacić przejazd przez włoską autostradę, należy na specjalnych bramkach, podczas wjazdu na autostradę pobrać bilet. Opłaty dokonuje się również na bramkach, po przejechaniu płatnego odcinka, podczas zjazdu z autostrady - do automatu wkładamy bilet / osobie w okienku podajemy bilet i płacimy za przejazd.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Aby dojechać do Włoch z Polski konieczny będzie zakup winiet do innych krajów, takich jak np. Austria, Czechy, Słowenia, Słowacja czy Węgry.

Jak zapłacić za przejazd przez włoskie autostrady?

Dopuszczalne formy płatności to gotówka (płatność w EUR), karty płatnicze, karty paliwowe oraz elektroniczny system poboru opłat. Dodatkowo można skorzystać z kart przedpłaconych Viacard o wartości 25, 50 i 75 EUR, które są dostępne m.in. na stacjach paliw. Pozostałe drogi, przy których nie ma bramek, są bezpłatne dla samochodów osobowych i motocykli.

Po przejechaniu płatnego odcinka we Włoszech, na specjalnych bramkach ze szlabanem, należy zapłacić za przejazd. Dostępne formy płatności to:

 • płatność przez Telepass,
 • płatność gotówką (EUR) w automacie,
 • płatność gotówką (EUR) u osoby obsługującej daną bramkę,
 • płatność kartą kredytową w automacie,
 • płatność kartą kredytową u osoby obsługującej daną bramkę,
 • płatność kartą przedpłaconą Viacard lub kartą paliwową w automacie,
 • płatność kartą przedpłaconą Viacard lub kartą paliwową u osoby obsługującej daną bramkę.

Podczas zjeżdżania z autostrady należy pamiętać, aby podjechać do odpowiedniej bramki. Nad każdą z nich jest informacja jaka forma płatności jest obsługiwana:

Formy płatności za autostrady we Włoszech

 

Poniżej przedstawiamy i objaśniamy znaczenie tablic informacyjnych nad bramkami autostradowymi:

Płatność Telepass

Płatność tylko przy użyciu Telepass - należy użyć specjalnego urządzenia dostępnego na pokładzie pojazdu, którym się poruszamy.

 

Niebieski jednoznacznie wskazuje, że płatności można dokonać tylko za pomocą następujących kart kredytowych. Szczegóły akceptowanych kart można znaleźć na tablicy umieszczonej na początku wyspy ograniczającej bramkę.

 

Litera "T" dla Telepass na żółtym tle wskazuje, że klient Telepass może również korzystać z tej bramki, ale ostrzega klienta, że bramka nie jest przeznaczona wyłącznie dla klientów Telelpass. Niebieskie tło pokazuje, że są to bramki używane do płatności kartą: Viacard, karty kredytowe i karty gotówkowe.

 

W tym przypadku tło tablicy jest białe, co oznacza, że bramki przyjmują wyłącznie płatności gotówkowe.
Tablica wyświetla symbol gotówki oraz symbol dłoni, aby wskazać, że obecny jest operator - osoba która obsługuje daną bramkę.

 

W tym przypadku kolor biały oznacza również płatności gotówkowe. Bramki wyświetlające te tablice akceptują płatność wyłącznie za pośrednictwem automatycznej kasy samoobsługowej (z możliwością wydawania reszty). Wraz z symbolem gotówki ta tablica wyświetla logo karty na niebieskim tle, wskazując, że płatności można również dokonać za pomocą karty Viacard, karty kredytowej i gotówkowej. Loga kart umieszczone w dolnej części planszy wskazują, że ta bramka nie jest przeznaczona tylko do tego rodzaju płatności.

Problemy z płatnościami za autostrady we Włoszech

Niektórzy kierowcy zwracali uwagę na fakt, że z nieznanych powodów na bramkach bezobsługowych, płatności polskimi kartami kredytowymi lub debetowymi były odrzucane. W związku z powyższym zalecamy:

 • zabranie alternatywnej karty kredytowej lub debetowej,
 • zabranie gotówki w formie bilonu lub banknotów.

Mapa płatnych autostrad we Włoszech

Na rysunku poniżej pokazano kolorem zielonym wszystkie płatne autostrady we Włoszech:

Mandaty Włochy - odcinkowy pomiar prędkości Tutor

We Włoszech służby na różne sposoby kontrolują, czy kierowcy przestrzegają przepisów drogowych. Najpopularniejszymi sposobami na kontrolę prędkości są:

 • fotoradary umieszczone przy drogach,
 • autostradowy, odcinkowy pomiar prędkości Tutor.

Czym jest odcinkowy pomiar prędkości? Jest to zespół urządzeń elektronicznych zlokalizowany na odcinku, na którym następuje pomiar średniej prędkości pojazdów na danym odcinku. Klasyczny fotoradar umieszczony przy drodze mierzy prędkość pojazdu w danym miejscu i danej chwili, przez co nie zapewnia bezpieczeństwa na takim poziomie jak odcinkowy pomiar prędkości, którego zadaniem jest zmuszenie kierowców do utrzymywania bezpiecznej prędkości przez dłuższy czas.

Jak wygląda odcinkowy pomiar prędkości Tutor we Włoszech?

Na zdjęciu poniżej przedstawiono jedną z wielu bramownic zlokalizowanych na włoskich autostradach. Znajdują się na niej urządzenia elektroniczne służące do pomiarów prędkości jak i informacje o tym, że bramownica stanowi część systemu Tutor.

Bramownica odcinkowego pomiaru prędkości Tutor, we włoszech

Podsumowując, podczas korzystania z sieci autostrad włoskich, a w szczególności z autostrad na których ustawione są odcinkowe pomiary prędkości, zalecamy utrzymywanie stałego tempa i jazdę zgodną z przepisami. Poniżej przedstawiamy obowiązujące limity prędkości we Włoszech:

 • W terenie zabudowanym, dla wszystkich rodzajów pojazdów obowiązuje ograniczenie do 50 km/h,
 • Poza terenem zabudowanym:
  • pojazdy osobowe mogą poruszać się z maksymalną prędkością do 90 km/h,
  • pojazdy o DMC powyżej 3,5 t – 80 km/h, a z przyczepą – 70 km/h.
 • Na drogach ekspresowych:
  • dla pojazdów osobowych i pojazdów o DMC do 3.5 t obowiązuje ograniczenie 110 km/h,
  • dla pojazdów powyżej 3.5 t oraz z przyczepą odpowiednio 80 i 70 km/h.
 • Na autostradach dla pojazdów osobowych i do 3.5 t obowiązuje ograniczenie do 130 km/h. Kierowcy pojazdów z przyczepą powinni zwolnić do 80 km/h.
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium