Opłaty drogowe | Austria
Opłaty drogowe | Austria

Opłaty drogowe | Austria: wszystko co musisz wiedzieć o kosztach podróży w 2024 r.

Planujesz wygodną i szybką podróż przez Austrię? Jeżeli tak, to musisz liczyć się z wykupieniem prawa przejazdu na autostradach, ponieważ łączna długość płatnych dróg w tym kraju sięga 2200 km! Nie wiesz, czy będziesz potrzebować urządzenia pokładowego GO-BOX? Szukasz informacji o tym jak opłacić austriacki mandat? A może po prostu interesuje Cię temat: opłaty dorgowe Austria? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej wszelkie wątpliwości!

Spis treści:

 1. Jak działa system opłat drogowych w Austrii?
 2. Mapa płatnych dróg w Austrii
 3. Austria: Opłaty drogowe dla pojazdów poniżej 3,5 t
 4. Jak opłacić drogi w Austrii?
 5. Które trasy w Austrii są darmowe?
 6. Austria: Opłaty drogowe dla ciężarówek i tirów
 7. Dodatkowe opłaty w Austrii: Mosty i tunele
 8. Stacje paliw i ceny w Austrii
 9. Kontrole i opłaty za wykroczenia w Austrii
 10. Jak opłacić mandat w Austrii?

 Jak działa system opłat drogowych w Austrii? 

Infrastruktura płatnych dróg w Austrii obejmuje zarówno autostrady, trasy ekspresowe, mosty jak i tunele. Na całe szczęście ryzyko, że nieświadomie wjedziesz na odcinek, gdzie obowiązują opłaty drogowe, jest mało prawdopodobne. Każda z płatnych autostrad zaczyna się i kończy bramkami, gdzie należy dokonać opłaty. 

Jeśli jeździsz po austriackich autostradach, potrzebujesz winiety: w formie cyfrowej lub naklejanej. Na sześciu odcinkach autostrad jest bilet – tak zwana (elektroniczna) opłata odcinkowa. Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, system opłaty drogowe Austria, dzieli wszystkie przejeżdżające pojazdy na dwie główne kategorie wagowe

 • winiety (pojazdy o wadze ≤ 3,5 t),
 • e-TOLL (ciężarówki, tiry i autobusy, o wadze > 3,5 t). 

Austriacy wyrywkowo weryfikują prawo przejazdu za pomocą ponad 20 mobilnych kamer, które stale zmieniają lokalizację dzięki pracy ponad 100 pracownikom obsługi naziemnej. Jeżeli wjedziesz na płatny odcinek drogi wysokiej klasy bez wykupionej winiety, austriacki system opłat drogowych zapamięta dane Twojego pojazdu, a następnie automatycznie wykorzysta je jako podstawę przy rozpatrywaniu wniosku o mandat lub opłaty zastępcze. 

Co ciekawe, Austriacy wciąż honorują winiety w postaci samoprzylepnych naklejek i traktują je na równi z nowoczesnymi – elektronicznymi odpowiednikami. Jeżeli więc poruszasz się pojazdem o wadze poniżej 3,5 t, możesz zarówno zakupić winietę w postaci naklejki (umieszczaną na przedniej szybie) jak i jej pełnoprawną alternatywę w formacie PDF. 

Na 6 odcinkach austriackiej sieci autostrad i dróg ekspresowych pobierana jest także tak zwana opłata odcinkowa (ger. Strecken Maut). Powodem są wyjątkowo wysokie koszty budowy obiektów specjalnych, takich jak np. tunele. Te koszty refinansowane są właśnie przez dodatkowe opłaty odcinkowe. 

Za utrzymanie dróg wysokiej klasy należytym stanie oraz pobieranie związanych z tym opłat drogowych, odpowiedzialna jest specjalnie powołana do tego zadania państwowa spółka ASFiNAG (ger. Autobahnen und Schnellstraßen-Finanzierungs-Aktiengesellschaft). 

Opłaty drogowe Austria | pojazdy ≤ 3,5 tzGm

ikonki pojazdów osobowych poniżej 3,5 t

Dla pojazdów o masie ≤ 3,5 t – czasowa opłata online w postaci naklejki lub pliku PDF, pobierana z góry, naliczana na podstawie klasy Twojego pojazdu oraz okresu ważności winiety.

czytaj więcej ->

Opłaty drogowe Austria | pojazdy > 3,5 tzGm (GO-Toll)

Pojazdy powyżej 3,5 tony

Tzw. „myto” dla pojazdów o masie powyżej 3,5 t – opłata drogowa pobierana przy pomocy urządzenia pokładowego GO-BOX.

czytaj więcej ->

Warto wiedzieć: 1 grudnia 2023 r. dotychczasowy limit wagowy pojazdów w Austrii, zastąpiła technicznie dopuszczalną masę całkowitą (tzGm). To od niej teraz zależy kategoria opłat drogowych jaką masz obowiązek uiścić.

Opłaty drogowe Austria | Mapa

Aktualizacja: 2024

Mapa opłat drogowych w Austrii

Źródło: asfinag.at

Opłaty drogowe Austria | pojazdy < 3,5 t

Poruszając się płatnym odcinkiem austriackiej autostrady musisz wykupić prawo przejazdu zgodne z kategorią Twojego pojazdu. Na całe szczęście, system opłat drogowych w Austrii jest bardzo prosty i dzieli się na winiety dla samochodów oraz motocykli. Cena austriackiej winiety zależy także od okresu na jaki wykupujesz prawo przejazdu.

W Austrii może to być kolejno: 

 • 1 dzień,
 • 10 dni,
 • 60 dni (2 miesiące),
 • 365 dni.

Potwierdzeniem zrealizowania opłat drogowych na terenie Austrii jest winieta, którą możesz pozyskać w formie analogowej lub elektronicznej. Jak jest różnica? Z jednej strony, cyfrowa wersja powiązana jest z numerem rejestracyjnym samochodu, dzięki czemu oszczędzasz czas i nie musisz niczego naklejać na przedniej szybie swojego auta.

Z drugiej jednak, analogowe winiety w Austrii zmieniają swój kolor z roku na rok. Samoprzylepna naklejka na 2024 rok dostępna jest w kolorze słonecznej żółci i działa od 22 listopada 2023. „Stara” naklejka roczna w kolorze fioletowym straciła ważność 31 stycznia 2024 roku.

Kup winiety do Austrii online!

Oszczędź czas i wykup u nas prawo przejazdu za pomocą jednej z wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew. Po opłaceniu zamówienia, otrzymasz oficjalne potwierdzenie PDF na Twoją skrzynkę mailową. 

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji

Warto wiedzieć: Opłaty drogowe nie dotyczą małych i średnich przyczep. Jeżeli podróżujesz przez Austrię autem lub motoyklem poniżej 3,5 tzGm, potrzebujesz jedynie winiety dla pojazdu silnikowego.

Jak zrealizować opłaty drogowe w Austrii?

Co kraj to obyczaj, jak to mawiają. W przypadku Austrii istnieją trzy opcje rozliczania się za podróż płatnym odcinkiem trasy. Opłaty drogowe w Austrii możesz więc realizować wykupując:

 • pojedynczy przejazd – możesz wykupić jeden przejazd (w jednym kierunku) lub dwa przejazdy (np. przejazd w tę i z powrotem),
 • karnet wieloprzejazdowy – obowiązuje 365 dni od daty wystawienia na określonym odcinku opłaty drogowej i jest przypisany do danego numeru rejestracyjnego. Jego dużą zaletą jest to, że możesz go kupić i natychmiastowo zacząć używać,
 • FLEX – bezpłatna usługa online do rozliczania się post factum – za przejechany odcinek, bez konieczności zatrzymywania się w miejscach poboru opłat. 

Austria
Jak działa e-opłata odcinkowa FLEX?

Jest to nic innego jak zautomatyzowany system poboru opłat drogowych typu post-pay. Podczas przejazdu przez punkt poboru opłat rozpoznaje poprzez monitoring numer rejestracyjny Twojego pojazdu i otwiera prze Tobą automatycznie szlaban. Usługa ta umożliwia dokonanie opłaty odcinkowej w późniejszym terminie po przejeździe danym odcinkiem płatnej trasy, zgodnie z obowiązującą taryfą.  

Co więcej, dzięki usłudze FLEX możesz korzystać z zielonego pasa ruchu po lewej zewnętrznej stronie autostrady, jak i  z każdego innego pasa ruchu, z wyjątkiem zewnętrznego prawego, specjalnie oznakowanego pasa GO (dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony).

Wyjątek stanowi tu autostrada Brenner A13, na której można również korzystać z bramki GO, jeśli posiada się ważną opłatę odcinkową.

Austria
Jak zrealizować opłaty drogowe offline? 

Prawo przejazdu płatnymi odcinkami tras w Austrii możesz zakupić w biurach sprzedaży ÖAMTC, ARBÖ, ADAC. Austriackie winiety są także dostępne na stacjach benzynowych, sklepach tytoniowych, a nawet przy maszynach na różnych miejscach odpoczynku i przejściach granicznych. Pamiętaj, że płatności w automacie zrealizujesz tylko bezgotówkowo.

Warto wiedzieć: Szukasz miejsc, gdzie można zreazliować opłaty drogowe Austria? Mapa z oznaczeniem punktów sprzedaży winiet może się przydać! 

Które trasy w Austrii są darmowe? 

Nie każdy kilometr autostrad w Austrii jest płatny. Poniżej znajdziesz spis darmowych odcinków tras wysokiej klasy:

 • A 26 – autostrada Linzer (w budowie),
 • A1 – odcinek pomiędzy granicą państwa w Walserberg, a węzłem Salzburg-Nord,
 • Inntal Autobahn A12 – odcinek pomiędzy granicą państwa mijając Kuftsein, a węzłem Kufstein-Süd,
 • A14 – odcinek pomiędzy granicą państwa w Hörbranz, a węzłem Hohenms,
 • A10 Tauern – między węzłami Flaschau i Rennweg (tunel Tauern i Katschberg),
 • S16 – droga ekspresowa Arlberg (odcinki na linii z Insbrucku w stronę Lichtensteinu).

Opłaty drogowe Austria | auta ciężarowe > 3,5 t

Od 1 stycznia 2024 r. urządzenie pokładowe „GO-Box” jest obowiązkowe na płatnych odcinkach austriackich autostrad. Opłata GO dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t tzGm (technicznie dopuszczalna masa całkowita).

Urządzenie możesz nabyć zarówno w punktach sprzedaży GO-Box-Servicestellen, zlokalizowanych wzdłuż sieci najważniejszych dróg jak i na wszystkich przejściach granicznych. Za jego brak lub wyłączenie na trasie grożą wysokie kary. 

W Austrii opłaty drogowe możesz zrealizować zarówno wykorzystując pre-pay (przedpłata po uprzednim uzupełnieniu specjalnego konta) jak i metodą post-pay (płatność jedynie za przejechane kilometry). Wysokość opłat drogowych w Austrii zależy od liczby osi pojazdu i ilości przejechanych kilometrów.

Nie każdy wie, ale austriacki ASFINAG dopuszcza wobec samochodów ciężarowych tzw. „okres przejściowy”.

Jeżeli Twój pojazd o tzGm większej niż 3,5 tony został zarejestrowany po raz pierwszy przed 1 grudnia 2023 r., a najwyższa dopuszczalna masa całkowita wynosiła wtedy nie więcej niż 3,5 tony, to nadal podlegasz pod opłaty drogowe dla pojazdów do 3,5 tony tzGm, aż do 31 stycznia 2029 r. Dzięki temu pojazdy te będą mogły w okresie przejściowym w dalszym ciągu korzystać z austriackiej sieci autostrad i dróg ekspresowych na podstawie winiety.

Ważne! Przed wyborem przejścia granicznego, przez które zamierzamy wjechać na teren Austrii należy sprawdzić w jakich godzinach jest ono czynne. Nie wszystkie bowiem punkty działają całą dobę. Nie wszystkie też oferują możliwość nabycia urządzenia GO-BOX.

Austria
Jakie są dodatkowe koszty dla pojazdów ciężarowych w Austrii?

Opłaty drogowe Austria to nie jedyna rzecz którą kierowca musi mieć na uwadze. W wielu miejscach w Europie od kilku lat funkcjonują ograniczenia ruchu dla samochodów ciężarowych jak i ciągników siodłowych oraz specjalne wymogi ze względu na środowisko.

Wszystkie pojazdy ciężarowe i ciągniki siodłowe, które poruszają się na terenie Wiednia, Dolnej Austrii oraz Styrii muszą posiadać także austriacką plakietkę emisji spalin (Abgasplakette). Na całe szczęście, austriackie plakietki nie są drogie i można je samodzielnie naklejać na szybę samochodu. Abgasplakette mają różne kolory w zależności od klasy emisji EURO:

Naklejki EURO (klasa środowiska)

Źródło: umwelt-pickerl.at

Dowolna plakietka kosztuje ok. €2,50, jednakże trzeba do tego dodatkowo doliczyć koszty kontroli w warsztacie samochodowym. Abgasplakette są dostępne na stacjach serwisowych oraz w punktach austriackich klubów ARBÖ, czy ÖAMTC i można je opłacić dowolną metodą (gotówka, przelew, karta). 

Plakietka EURO jest ważna bezterminowo i należy ją umieścić w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Co ważne, naklejka zachowuje ważność także w przypadu zmiany tablic rejestracyjnych Twojego pojazdu. Obowiązek posiadania prawidłowej Abgasplakette dotyczy także pojazdów zagranicznych, co wiąże się zarówno z dodatkowymi opłatami jak i ryzykiem otrzymania mandatu za nieprawidłowości.

Zarówno w Wiedniu, jego okolicach (ger. „Wiener Umland”), jak i na odcinku autostrady A1 pomiędzy Enns-Steyr i węzłem Haid w Górnej Austrii, obowiązuje całkowity zakaz ruchu dla pojazdów powyżej 3,5 tzGm, o następujących klasach emisji:

 • EURO 0,
 • EURO 1,
 • EURO 2.

Wjazd na wymienione powyżej odcinki tras dozwolony jest wyłącznie w przypadku pojazdów spełniających normę ≥ EURO 3. Złamanie tego przepisu jest w Austrii surowo karane – opłata może wynieść do nawet €2200 (ponad 9 tys. zł). Jeżeli szukasz więcej informacji na temat zakazów poruszania się samochodów ciężarowych w Austrii, Austriacka Izba Gospodarcza (WKO) udostępnia takie informacje online. 

Warto wiedzieć: Obowiązek posiadania plakietki ekologicznej dotyczy pojazdów wszystkich kategorii wagowych (N1, N2 i N3). Wyjątek stanowią jedynie pojazdy ciężarowe wyposażone w specjalne elementy konstrukcyjne. 

Dodatkowe opłaty drogowe w Austrii: Mosty i tunele

Ok. 150 km austriackich dróg objętych jest dodatkowymi opłatami drogowymi z uwagi na ich specyfikę. Wiąże się to np. z wyższymi kosztami utrzymania które ponosi ASFiNAG. Każdy z tych odcinków jest dobrze oznaczony i wymaga odzielnej opłaty odcinkowej.

Dodatkowe opłaty drogowe możesz zrealizować on-line lub kartą/telefonem na miejscu. Aktualnie obowiązujące taryfy opłat odcinkowych są wyświetlane w procesie zakupu po wybraniu odpowiedniego produktu. Poniżej znajdziesz listę odcinków, gdzie nie obowiązują winiety, ale są wymagane dodatkowe opłaty odcinkowe:

 • A13 – Brenner,
 • A11 – Karawanken (w tunelu opłatę pobiera słoweńska spółka DARS),
 • S16 – Arlberg,
 • A10 – Tauern/Katschberg,
 • A9 – Bosruck,
 • A9 – Gleinalm.

Austria
Uważaj na dodatkowo płatne odcinki!

Punkt poboru dodatkowych opłat w Gleinalm

Nie wjeżdżaj na zielony pas, jeżeli nie masz wykupionego biletu odcinkowego!

Pamiętaj, że po opłaceniu opłaty odcinkowej online, musisz poruszać się określonym pasem ruchu. Na dodatkowo płatnych trasach w Austrii, klasyczne winiety nie obowiązują! Oznacza to, że musisz wykupić dodatkowy bilet odcinkowy. Dokładną instrukcję znajdziesz najcześciej załączoną w przesłanym dokumencie PDF potwierdzającym wniesienie opłaty.

Podsumowując:

 • Zielony pas zarezerwowany jest tylko dla kierowców, którzy wykupili wcześniej odpowiedni bilet odcinkowy.
 • Austriackie winiety nie działają na dodatkowo płatnych odcinkach tras. 

Warto wiedzieć: Popularna trasa z Polski do Chorwacji (przez Wiedeń, Graz i Spielfeld) nie przebiega przez odcinki dodatkowo płatne – obowiązują wyłącznie winiety.

 

Stacje paliw i ceny benzyny w Austrii

Jadąc przez Austrię z pewnością napotkasz na tzw. Raststation, czyli nic innego jak austriackie stacje 24h, gdzie zarówno zatankujesz, najesz się jak i odpoczniesz. Na płatnych trasach w Austrii znajdziesz ponad 50 miejsc odpoczynku dla wszystkich kierowców. Dostępne są tam prysznice, źródła wody pitnej, a także miejsca do siedzenia, przewijaki czy place zabaw dla dzieci. Pod tym linkiem sprawdzisz aktualne ceny paliw w Austrii.

W razie problemów z kartą płatniczą, na większości z nich znajduje się bankomat.Standardową rzeczą są w nich płatne toalety, gdzie dostępu chronią bramki niewydające reszty (ceny od 0,50€ do 1€). 

Pamiętaj, że automat przy austriackich toaletach wydają kupon np. na kawę, do wykorzystania na stacji lub restauracji sieci, z której korzystamy. Choć to nieintuicyjne, ostatecznie bardzo skutecznie zapewnia utrzymanie higieny na stacji. 

Austria
Czy warto korzystać z formy park and ride? 

Odpowiedź jak zawsze brzmi: to zależy. Austriackie parkingi dysponują bardzo dużą ilością miejsc, oferują dogodny system płatności i bardzo dobrą sieć połączeń z komunikacją miejską. Opłata za całodzienne parkowanie auta przeciętnie wynosi 15 euro i obejmuje jednocześnie bilet na przejazd do miasta (dla maks. 5 wspólnie podróżujących osób).

Jeżeli więc rozważasz parkowanie w pobliżu większych miast i aglomeracji w Austrii, park and ride może być dla Ciebie wygodnym rozwiązaniem. 

Kontrole i opłaty za wykroczenia na drogach w Austrii

Austria to kraj, gdzie kontrole prędkości wykonywane są często i dość precyzyjnie. Nawet małe przekroczenia kwalifikują się do mandatu. W trasie możesz napotkać się zaróno na dość stare fotoradary w kształcie lodówki jak i te nowoczesne, w postaci dwóch sąsiadujących ze sobą słupków. Urządzenia te są całkowicie nieoznakowane i sprawne, pomimo swojego archaicznego wyglądu.

Na niektórych fragmentach obowiązuje także pomiar odcinkowy, który dla odmiany jest oznaczony znakiem „Section Control”. Na terenie Austrii, dla samochodów ciężarowych (poza uzasadnionymi wyjątkami), obowiązuje weekendowy zakaz jazdy, a także ogólny zakaz jazdy w następujących porach:

 • w nocy (22:00 - 05:00),
 • w weekendy (godz. 15:00 w sobotę do godz. 22:00 w niedzielę),
 • w dni świąteczne (00:00 - 22:00).

Warto wiedzieć, że austriackie systemy kontroli składające się z kamer i fotoradarów rejestrują różne typy wykroczeń – nie tylko przekroczenia prędkości. W grę wchodzą zarówno niezachowanie odstępu bezpieczeństwa jak i  nieustąpienie pierwszeństwa, łamanie zakazu postoju, czy nieuiszczenie opłaty parkingowej. Dane zbierane są przez lokalne systemy, a następnie lokalne władze wysyłają listownie tzw. „wezwanie anonimowe”.

Jeśli popełnisz wykroczenie na terenie Austrii, a Twój pojazd zarejestrowany jest w Polsce, możesz spodziewać się awizo w swojej skrzynce po 2-3 miesiącach. Dokument najpewniej będzie spisany w języku niemieckim, ale spokojnie! Plik powinien zawierać także dokładne objaśnienie w naszym ojczystym języku.

Austria
Jak poprawnie zamontować winietę? 

Opłata drogowa w Austrii nie jest ważna, jeżeli masz niepoprawnie umieścisz na przedniej szybie naklejkę z winietą. Za nienaklejoną lub niedziurkowana winietę możesz otrzymać mandatem do nawet €3000. W przypadku nieuiszczenia opłaty zastępczej bywa podobnie. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak zamontować austriacką winiet, aby uniknąć dodatkowych kosztów w postaci mandatu lub opłat wyrównujących.

 1. Zdejmij folię ochronną.
 2. Znajdź dobrze widoczne miejsce po wewnętrznej stronie przedniej szyby (najlepiej w lewym górnym rogu lub w okolicy lusterka wstecznego).
 3. Przyklej naklejkę jednym, płynnym ruchem.

W przypadku motocykli, po rozpakowaniu folii, umieść ją na czystą i oraz niewymienną część motocykla (np. rączkę widelca czy zbiornik). Naklejka na walizce lub bocznej kieszeni będzie traktowana przez autriacką kontrolę jako nieważna! Włąśnie dlatego najlepiej jest kupić winiety online!

Ile wynoszą mandaty w Austrii? | Tabela

Mandat klasycznie otrzymasz także za przekroczenie prędkości, zły stan techniczny pojazdu, jak i brak podstawowego wyposażenia auta. Poniżej znajdziesz tabelę przykłądowych mandatów za popełnione wykroczenia drogowe w Austrii. 

Wysokość mandatów w Austrii
Wykroczenie Kara
   Brak ważnej winiety w trakcie kontroli €120 opłaty zastępczej. Przy odmowie: od 300 do €3000.
   Brak ważnej winiety w trakcie kontroli (motocykl) €65 opłaty zastępczej. Przy odmowie: od 300 do €3000.
   Przekroczenie prędkości ponad 30 km/h od €150
   Przekroczenie prędkości ponad 40 km/h (teren zabudowany) do €300.
   Przekroczenie prędkości ponad 50 km/h (poza terenem zabudowanym) do €300.
   Za przekroczenie prędkości o ponad 80 km/h  (teren zabudowany) zabranie prawa jazdy na 6 miesięcy / mandat do €5000
   Przekroczenie prędkości ponad 90 km/h (poza terenem zabudowanym) zabranie prawa jazdy na 6 miesięcy / mandat do €5000
   Przewożenie dzieci do 14 lat bez fotelika od €70
   Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa od €35
   Rozmawianie przez telefon bez zestawu głośnomówiącego.  €50

Warto wiedzieć: W Austrii obowiązuje całkowity zakaz fotografowania i wideo-filmowania podczas jazdy. Wszelkie rejestratory wideo na czas podróży po austriackich drogach muszą być wyłączone, a ich użytkowanie wykazane podczas kontroli policyjnej również będzie skutkowało mandatem.

Jak opłacić mandat w Austrii?

Kary finansowe w Austrii za nieprzestrzeganie przepisów drogowych bywają wysokie i dotkliwe, szczególnie że są wystawiane w euro, a także mogą być stosowane na równi z zatrzymaniem tablic rejestracyjnych, a nawet samochodu. Na co trzeba uważać? Dosłownie na wszystko!

Dla przykładu; Austriacka drogówka często kontroluje ciężarówki i sprawdza, czy kierowcy nie mają w nich rozłożonych stolików. Jeśli tak, wystawiane są mandaty nawet na ponad €200.

Jeżeli nie mieszkasz w Austrii, to zazwyczaj najlepiej zapłacić za mandat na miejscu. Za granicą dla obcokrajowców nie ma mandatów kredytowanych, które możemy opłacić na poczcie np. po powrocie do Polski. Na całe szczeście, większość austriackich sądów akceptuje płatności kartą kredytową, gotówką jak i płatności online oraz klasyczne przelewy. 

Służby graniczne w Austrii mają takie same uprawnienia jak policja.

Mogą nakładać mandaty, zatrzymywać prawa jazdy oraz zatrzymywać osoby. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale jeżeli nie masz wystarczającej kwoty przy sobie, austiacka drogówka ma prawo zająć Twoje rzeczy, wydając jedynie pokwitowanie. Policjant musi Cię wtedy również poinformować o sposobach odbioru zabezpieczonych materiałów. 

Opłata za mandat musi nastąpić w ciągu 14 dni od daty wystawienia mandatu. W przeciwnym razie możesz zostać obciążony dodatkowymi opłatami. 

Aby skutecznie zapłacić mandat z Austrii przez internet, musisz wykonać następujące kroki:

 1. Wejdź na stronę austriackiego Ministerstwa Sprawiedliwości (Justizministerium).
 2. Znajdź sekcję dotyczącą płatności online.
 3. Wybierz opcję „Mandaty”.
 4. Wprowadź numer identyfikacyjny kwitu, który otrzymałeś.
 5. Wybierz metodę płatności i uzupełnij swoje dane.
 6. Potwierdź opłatę i zapisz potwierdzenie.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Mandaty z Austrii

Podsumowanie

Opłaty drogowe w Austrii obowiązują praktycznie wszędzie i dotyczą każdego rodzaju cywilnego pojazdu. Większość płatnych odcinków zaczyna się i kończy bramkami, przez co bardzo trudno jest nieświadommie narazić się na mandat z powodu braku winiety. Austriacki system oferuje kilka oryginalnych rozwiązań płatności takich metoda post-pay lub opłaty FLEX. Jeżeli masz do nas jakieś pytania, zarówno przed jak i po zakupie e-winiet, napisz do nas lub skontaktuj się z nami.

 

Jesteśmy tu by pomagać!

~redakcja Winiety-Online.pl

Austria
Wyposażenie pojazdu

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Jedziesz samochodem do Austrii? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!

Poznaj wymogi »

Czechy
Opłaty drogowe

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

W tym artykule znajdziesz aktualne opłaty drogowe w Czechach!

Czytaj więcej »

Chorwacja
Jak dojechać?

Ikonografika dla kategorii winiet D2 na Węgrzech

Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!

Sprawdź trasy »

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium