Opłaty drogowe Czechy | Poradnik kierowcy na 2024 r.
Planujesz szybką i wygodną trasę przez Czechy? Musisz wziąć pod uwagę obowiązkowe opłaty drogowe na autostradach. Opłaty drogowe Czechy obejmują zarówno pojazdy komercyjne, jak i osobowe. Nie ma więc co liczyć na darmowy przejazd drogami wysokiej klasy w Czechach. Nie wiesz czym jest urządzenie Billien OBU 5051? Zastanawiasz ile wynoszą czeskie opłaty drogowe? A może szukasz informacji o tym jak zapłacić czeski mandat? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź najważniejsze informacje na temat czeskich opłat drogowych.
Spis treści:
- Jak działa system opłat drogowych w Czechach?
- Mapa płatnych dróg w Czechach
- Które trasy w Czechach są darmowe?
- Opłaty drogowe Czechy dla pojazdów poniżej 3,5 t
- Zniżki i zwolnienia z opłat drogowych w Czechach
- Opłaty drogowe Czechy dla ciężarówek i tirów
- Jak opłacić czeskie myto?
- Jak wygląda czeska kontrola drogowa?
- Jak opłacić czeski mandat?
- Pomoc drogowa w Czechach
Jak działa system opłat drogowych w Czechach?
W Czechach funkcjonuje obecnie elektroniczny system opłat drogowych, który dzieli się na e-winiety oraz e-myto. Oznacza to, że Czesi wyliczają i pobierają należności dla samochodów osobowych inaczej niż dla pojazdów komercyjnych. Co ciekawe, w Czechach stosuje się także szereg zwolnień z opłat drogowych np. dla pojazdów o napędzie pro-ekologicznym.
Zdecydowanie wyróżnia się tu mechanizm zwrotu nadpłat dla kierowców, którzy nie wykorzystali w pełni opłaconego prawa przejazdu. Oznacza to, że jeżeli nie wykorzystasz w pełni uiszczonej kwoty, możesz ubiegać się o odzyskanie części pieniędzy. Wysokość czeskich opłat drogowych zależy więc zarówno od taryfikatora zgodnego z unijną dyrektywą Eurovignette, jak i od takich wskaźników jak:
- rodzaj pojazdu,
- poziom emisji spalin,
- rodzaj napędu,
- odcinek drogi płatnej, którym się poruszasz,
- dopuszczalna masa całkowita (DMC).
Czeski system opłat drogowych należy do jednego z najprostszych i najbardziej przyjaznych kierowcy w całej UE. Najlepszym tego przykładem jest fakt, że praktycznie każda „dálnica” oznaczona jest napisami „Autostrada” i „Koniec autostrady”. Czesi wyróżniają dwie kategorie wagowe pojazdów na swoich drogach:
Opłaty drogowe dla aut < 3,5 tony
E-winiety
Rozwiązanie dla pojazdów o masie ≤ 3,5 t – czasowa opłata online, pobierana z góry, naliczana na podstawie klasy Twojego pojazdu oraz okresu ważności e-winiety.
Np. auto osobowe, lekki kamper, pickup itp.
Opłaty drogowe dla pojazdów > 3,5 tony
MYTO CZ
Dla pojazdów o masie całkowitej > 3,5 t – opłata drogowa pobierana przy pomocy urządzenia pokładowego Billien OBU 5051, naliczana za każdy kilometr płatnej drogi.
Np. bus z przyczepą, autobus, tir itd.
Warto wiedzieć: Według zapowiedzi czeskiego ministerstwa transportu, w 2024 roku do użytku kierowców zostanie oddanych ok. 100 kilometrów nowych autostrad. Docelowo Czesi planują wybudować do 2122 km!
Opłaty drogowe Czechy | Mapa
Aktualizacja: 2024Źródło: edalnice.cz
Czechy
Które odcinki czeskich autostrad są bezpłatne?
Na ponad 1365 kilometrów czeskich autostrad, 226 km jest bezpłatnych. Większość z nich to fragmenty wchodzące w skład płatnych autostrad. Poniżej znajdziesz wymienione wszystkie obecnie bezpłatne odcinki w Czechach:
- A1 od Pragi do Beroun,
- A6 od Pragi do Kladna,
- A7 pod Brnem,
- A2 od Pragi do Benešov,
- A11 od Pragi do Říčany,
- A12 od Pragi do Kralup,
- A5 od Pragi do Znojmo.
Opłaty drogowe Czechy | auta o masie ≤ 3.5 t
Niezależnie od tego, czy poruszasz się pickupem, lekkim camperem, czy też samochodem osobowym, na czeskich autostradach obowiązują Cię e-winiety. Są to w pełni zdigitalizowane odpowiedniki klasycznych samoprzylepnych naklejek w formacie PDF, przypisywane do numeru rejestracyjnego Twojego pojazdu. Wystarczy że podasz dane swojego pojazdu, wybierzesz okres na jaki potrzebujesz uprawnienie przejazdu i zapłacisz.
Oto dostępne aktualnie warianty czeskich winiet dla aut o wadze DMC do 3,5 t:
- 1-dniowa (dostępna od marca 2024),
- 10-dniowa,
- 30-dniowa,
- roczna (ważna przez rok od daty zakupu).
Co jednak ciekawe, za użytkowanie czeskich dróg wysokiej klasy nie muszą płacić niepełnosprawni. Zwolnienie z opłaty drogowej nie dotyczy jednak obcokrajowców – nawet w sytuacji, gdy posiadają legitymacje osoby niepełnosprawnej.
Winiety do Czech online!
Zamów winiety przez największy polski serwis - szybko i bezpiecznie. Opłać czeskie winiety za pomocą wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew. Skorzystaj z pomocy w razie potrzeby!
Zniżki i zwolnienia z opłat drogowych w Czechach
Zacznijmy od tego, że motocykle i przyczepy są całkowicie zwolnione z opłat drogowych na terenie Czech. Do tej grupy kwalifikują się także auta elektryczne, auta napędzane wodorem oraz hybrydy typu plug-in o emisji CO2 poniżej 50 g/km. Na takie zwolnienie może dotyczyć też samochodów rejestrowanych poza Czechami, ale dopiero po złożeniu odpowiedniego dokumentu PDF. To jednak nie koniec!
Nie każdy wie, ale w Czechach samochody napędzane np. na gaz ziemny lub biometan również mogą liczyć na niższe opłaty drogowe, niezależnie od miejsca rejestracji. Wymienionym powyżej pojazdom na terenie Czech przysługują tak zwane "eko ceny", które wynoszą połowę podstawowej kwoty jaką zapłacisz na stacji paliw! Pamiętaj jednak, że eko ceny nie dotyczą aut z instalacją LPG. Jeśli więc suma Twoich opłat za korzystanie z czeskich autostrad osiągnęła określoną wysokość, masz możliwość skorzystania z następujących zniżek:
Suma opłat drogowych | Zniżka |
---|---|
65 000 CZK (około 11 765 zł) | 9% |
95 000 CZK (około 17 195 zł) | 16% |
170 000 CZK (około 30 770 zł) | 11% |
270 000 CZK (około 48 870 zł) | 13% |
Warto wiedzieć: Jeżeli chcesz skorzystać z tej ulgi, musisz złożyć odpowiednie zawiadomienie w urzędzie. Możesz to zrobić poprzez wypełnienie formularza i wysłanie go np. w jednym na adres: epodatelna@edalnice.cz (formularz musi być opatrzony podpisem elektronicznym).
Czechy
Czy winieta jest potrzebna do tablicy manipulacyjnej?
Odpowiedź brzmi: tak. Opłaty drogowe w Czechach obowiązują wszystkie klasycznie rozumiane auta o wadze do 3,5 t – nawet jeżeli obecnie korzystasz z pojazdu z tablicami manipulacyjnymi (specjalne oznaczenia używane najcześciej przez warsztaty naprawcze, serwisy, importerów lub dealerów samochodowych). Pamiętaj, że tablica manipulacyjna przeniesiona na inne, niezarejestrowane auto, nawet bez numeru rejestracyjnego, nie narusza prawa i wciąż funkcjonuje na czeskich autostradach.
Jak opłacić czeskie autostrady offline?
Najszybszym sposobem w Czechach na opłaty drogowe jest oczywiście wykup winiety online. Możesz to zrobić zarówno na komputerze jak i smartfonie, realizując płatność kartą lub przelewem. Jeżeli jednak preferujesz klasyczne metody płatności, takie jak np. gotówka, możesz uiścić opłaty drogowe stacjonarnie, w jednym z wielu przydrożnych punktów sprzedaży.
Czeskie opłaty drogowe można zrealizować zarówno offline na przejściach granicznych, stacjach benzynowych jak i w urzędach pocztowych. Miejsca te oznaczone są zazwyczaj dobrze widocznym napisem „ZDE V PRODEJI ELEKTRONICKÁ DÁLNIČNÍ ZNÁMKA”. Prawo do przejazdu czeską autostradą kupisz w takim miejscu także z pomocą personelu.
Tym co jednak wyróżnia opłaty drogowe w Czechach jest zdecydowanie kiosk samoobsługowy, czyli miks sklepu internetowego z fizycznym punktem sprzedaży e-winiet. Dokonasz w nim jednak opłat wyłącznie w formie bezgotówkowej (karta, przelew itp.). Kioski samoobsługowe znajdziesz przeważnie w obszarach przygranicznych, przed wjazdem na płatny odcinek autostrady.
Warto wiedzieć: Złotówki można wymienić w większości kantorów (směnárna) w Czechach. Opłata od transakcji: do 28% kwoty.
Opłaty drogowe Czechy | pojazdy ciężarowe o masie > 3.5 t
Drugim systemem rozliczania pojazdów na drogach wysokiej klasy w Czechach jest tzw. „myto”. Jest to cyfrowa forma opłat drogowych przeznaczona dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 t. Czeskie myto korzysta z technologii satelitarnych i systemu pozycjonowania GPS do monitorowania przejazdów i naliczania opłat, dzięki obowiązkowemu urządzeniu pokładowemu.
Do czeskiego systemu elektronicznych opłat drogowych nie dopuszczono bowiem jeszcze multiboxów do EETS. Na terenie Czech do użtykowania dopuszczony jest obecnie: Billien OBU 5051. Urządzenie to należy montować na przedniej szybie pojazdu za pomocą dostarczanych razem z urządzeniem rzepów. Podczas takiego przejazdu następuje zapis w systemie o przejeździe pojazdu przez stację pobierania myta (tzw. „bramownica”).
Płatność myta w Czechach naliczana jest za każdy przejazd konkretnym odcinkiem płatnej drogi w momencie powstania transakcji. Aby jednak do tego doszło, musisz zarejestrować swój pojazd w czeskim systemie e-Myto, podając wszystkie niezbędne informacje, takie jak numer rejestracyjny oraz specyfikacje pojazdu, który prowadzisz.
Możesz to zrobić zaróno online, za pomocą aplikacji mobilnej e-Myto, jak i w wielu punktach obsługi klienta na terenie Czech. Pamiętaj, że po rejestracji, opłaty drogowe Czechy naliczają się automatycznie za przejechane kilmetry, a następnie pobiera odpowiednią kwotę z Twojego konta.
Jak opłacić czeskie myto?
Stawki opłat drogowych w Czechach zawierają opłatę drogową, opłatę za zanieczyszczenie powietrza i opłatę za hałas komunikacyjny. Całość można opłacić metodą prepay (przedpłata) lub post-pay (płatność odroczona). Jeżeli intereuje Cię pierwsza opcja, formularz rejestracyjny wypełnisz w jednym z punktów dystrybucyjnych lub kontaktowych. To tam wydawane są urządzenia pokładowe OBU.
Jeśli chcesz sprawdzić, ile w przybliżeniu wyniesą Cię opłaty drogowe Czechy, możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Jeżeli natomiast szukasz niezawodnego narzędzia do zarządzania winietami dla swojej floty pojazdów odwiedź naszą stronę flotomat.pl. Zarejestruj się i zobacz jak wiele zyskasz!
Czechy
Gdzie kupić Billien OBU 5051?
Czeską jednostkę pokładową OBU odbierzesz w wyznaczonym punkcie obsługi klienta zaraz po opłaceniu kaucji. Następnie, konieczne jest poprawne zamontowanie urządzenia, czyli podłączenie z systemem elektrycznym pojazdu.
Jednostkę pokładową trzeba umieścić na przedniej szybie, w dolnej części, tak aby nie była zasłonięta np. wycieraczkami i nie ograniczała pola widzenia kierowcy. Jeśli nie będziesz dłużej korzystał z urządzenia, możesz je oddać. Zwrot urządzenia jest możliwy osobiście w punkcie dystrybucji lub punkcie kontaktowym, a także za pośrednictwem poczty.
Jak działa Billien OBU 5051? Urządzenie rejestruje liczbę kilometrów przejechanych na płatnych odcinkach dróg i oblicza wysokości opłaty drogowej. W Czechach samochody o masie powyżej 3.5 tony podlegają opłatom drogowym na wszystkich autostradach oraz drogach "pierwszej kategorii". To, w jakiej wysokości zostanie naliczona opłata, zależy od:
- ilości przejechanych kilometrów,
- klasy emisji spalin (EURO IV, EURO V i EEV, EURO VI, CNG-BIO EURO VI),
- liczby osi (z dwiema, trzema, czterema lub pięcioma i więcej),
- kategorii pojazdu (np. przyczepy kempingowe, kampery czy autobusy),
- maksymalnej dopuszczalnej masy pojazdu,
- pory dnia (stawka dzienna - 05:00 - 22:00, stawka nocna - 22:00 - 05:00).
Warto wiedzieć: Urządzenia PREMID zostały wycofane z dniem 01.12.2019. Wiele portali w internecie wciąż podaje błędne informacje, wskazując OBU PREMID jako używaną aktualnie jednostkę pokładową w Czechach.
Opłaty drogowe to nie tylko winiety. Mandaty, paliwo, pomoc drogowa... takie koszty też trzeba brać pod uwagę!
Jak wygląda kontrola drogowa w Czechach?
Kontrole drogowe na płatnych odcinkach czeskich autostrad odbywają się przy użyciu pojazdów patrolowych wyposażonych w system kamer do rozpoznawania tablic rejestracyjnych, a także za pośrednictwem zdalnego połączenia z bramkami kontrolnymi lub w formie kontroli na MOP-ach i parkingach. Kontrola czeskiej e-winiety może odbyć się na dwa sposoby:
- rutynowo / intencjonalnie, przez uprawnione do tego służby, np. policję
- automatycznie, poprzez monitoring, sczytujący tablice rejestracyjne weryfikują czy dany pojazd uiścił stosowne opłaty drogowe, czy tez nie.
Jeżeli czeska drogówka złapie Cię na braku aktywnej winiety, najlepiej będzie opłacić mandat bezpośrednio u policjanta. W przypadku, gdy nie będziesz mieć wystarczającej kwoty albo odmówisz opłacenia mandatu, czeska policja ma prawo zatrzymać dokumenty jak i tablice rejestracyjne Twojego pojazdu do czasu wyjaśnienia sprawy. Jeżeli jednak to elektroniczny system wystawi Ci mandat, to administracja czeska wyśle mandat wraz z dowodem wykroczenia, na adres właściciela auta.
Większość zatrzymań na terenie Czech dotyczy samochodów ciężarowych w leasingu. Są to przypadki, gdzie firmy leasingowe zalegają z mandatami a przekraczanie prędkości. Jednak najbardziej zaskakujące dla polskich kierowców są dokładne pomiary prędkości czeskich fotoradarów. Przekroczenie limitu zaledwie o 3 km/h może skutkować w Czechach nałożeniem mandatu!
W niektórych sytuacjach policjant na miejscu zdarzenia może pobrać od kierowcy kaucję na poczet przyszłej kary (najczęściej dotyczy to kierowców samochodów ciężarowych). Kaucja ta może wynosić od 5000 do 50000 CZK za jedno wykroczenie. Musi być jednak niższa niż maksymalna wysokość mandatu za to wykroczenie.
Jak opłacić czeski mandat?
Edycja 2023/2024
W 2024 roku Czesi wprowadzili dużo wyższe stawki mandatów. Dotychczas punkty mandatowe były podzielone na 5 stawek – po Nowym Roku obowiązują 3 pułapy opłat. Co więcej, w najbliższym czasie, czeskie Ministerstwo Transportu zamierza również zaostrzyć kary za przejazdy przeciążonymi ciężarówkami.
Stawki mają wzrosnąć miejscami nawet pięciokrotnie! Przykładowo, za przekroczenie prędkości o 40 km/h w obszarze zabudowanym, w 2024 zapłacisz nawet 25 tys. koron, czyli ok. 4,5 tys. zł. Taka sama kara grozi za przejazd na czerwonym świetle i jazdę po spożyciu alkoholu (do 0,3 promila).
Mandaty w Czechach, podobnie zresztą jak w innych krajach UE, możesz opłacić gotówką lub kartą w trakcie zatrzymania, lub dokonać płatności np. przelewem w odpowiednim urzędzie. Wszystkie czeskie mandaty rejestrowane są przy urzędach celnych właściwych miejscu wykroczenia. Szczegółowych instrukcji jak należy uiścić opłatę udzielają czeskie urzędy celne.
Pamiętaj! Od niedawna, funkcjonariusze policji Republiki Czeskiej mają pełne prawo ściągać długi i należności powstałych z tytułu nierealiozwania opłat drogowych oraz zaległych mandatów. Aby sprawdzić stan transakcji, skontaktuj się z czeską Służbą Celną i podaj numer wydruku z terminala płatniczego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Mandaty Czechy.
Ile wynoszą mandaty w Czechach? | Tabela
Już teraz, jeśli prowadzisz pojazd pod wpływem alkoholu, grozi Ci mandat do 50000 CZK i dwuletni zakaz prowadzenia pojazdów w Czechach!
To jednak nie koniec zmian! Jeśli na polecenie policji nie poddasz się badaniu na obecność alkoholu w organizmie, będzie to potraktowane jako jazda pod wpływem! Za łamanie przepisów ruchu drogowego cudzoziemcy otrzymują w Czechach dodatkowo punkty karne. Jeśli przekroczysz limit 12 punktów, otrzymasz zakaz prowadzenia pojazdów w Czechach przez 1 rok, a Twoje prawo jazdy zostanie zatrzymane.
Wykroczenie: | Średnia kwota: | Maksymalna kwota: |
---|---|---|
Brak ważnej e-winiety |
3000 CZK (500-600 zł) |
do 20 000 CZK (ok. 3600 zł) |
Jazda pod wpływem (do 0,3‰ alkoholu) |
2500 CZK (ok. 450 zł) |
do 20 000 CZK (ok. 3600 zł) |
Poruszanie się pojazdem niesprawnym technicznie |
5000 CZK (ok. 900 zł) |
do 10 000 CZK (ok. 1800 zł) |
Przekroczenie prędkości od 2 km/h do 29 km/h (poza terenem gminy) | 2000 CZK (ok. 350 zł) | do 2600 CZK (ok. 450 zł) |
Przekroczenie prędkości od 2 km/h do 19 km/h (na terenie gminy) | 2000 CZK (ok. 300 zł) | do 2600 CZK (ok. 450 zł) |
Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa | 2000 CZK (ok. 300 zł) | do 2600 CZK (ok. 450 zł) |
Jazda z telefonem w ręku | 2000 CZK (ok. 270 zł) | do 2600 CZK (ok. 450 zł) |
*Kwota mandatu może zostać podniesiona do maksymalnego poziomu, jeżeli figurujesz w czeskim systemie jako notowany już kierowca za wykroczenia z tytułu uiszczenia opłat drogowych.
Pomoc drogowa w Czechach:
Mało kto wie, ale od 2016 w Czechach funkcjonuje bezpłatna autostradowa pomoc drogowa. Z jej usług może skorzystać każdy kierowca, bez względu na narodowość. Warunek jest jeden – musisz mieć wykupioną winietę. Do dyspozycji podróżnych są specjalne pojazdy pomocy drogowej. Ich najważniejszym zadaniem jest dotarcie na miejsce awarii i oznakowanie go. Później obsługa stara się pomóc kierowcy w rozwiązaniu problemu.
Nie spodziewaj się jednak, że czeska pomoc drogowa od razu zacznie naprawiać Twoje auto na autostradzie. Cała usługa skupia się na tym, aby odholować uszkodzony pojazd w bezpieczne miejsce - nie tarasujące drogi innym podróżującym. W samochodzie czeskiej pomocy drogowej są tylko podstawowe narzędzia, a także sprzęt gaśniczy, materiały medyczne i środki czystości.
Bezpłatną pomoc drogową możesz wezwać wybierając numer: +420 800 280 281
Jeżeli jednak Twoje auto zacznie szwankować poza płatnym odcinkiem autostrady, na czeskim Portalu Kierowcy znajdziesz się katalog zawierający ponad 7.5 tys. zweryfikowanych firm z branży motoryzacyjnej oferujących odpłatną pomoc drogową. Pod tym linkiem sprawdzisz aktualne ceny paliw w UE.
Podsumowanie
Czesi posiadają jeden z najbardziej przyjaznych kierowcom systemów poboru opłat drogowych w całej UE. Dzieli się on, podobnie jak w innych krajach UE, na dwa rozwiązania, czyli e-winiety oraz e-myto. Opłaty drogowe Czechy obowiązują na wszystkie pojazdy za wyłączeniem jednośladów, przyczep oraz bardzo ekologicznych aut napędzanych np. na wodór. Do dyspozycji kierowców dostępny jest także szereg zniżek (eko ceny). Nie wszystko jest jednak intuicyjne, szczególnie, że ostatnio czeskie Ministerstwo Transportu wprowadza sporo zmian uprawnień drogówki, wysokości kar finansowych, jak i przepisów dot. dozwolonej prędkości. Dlatego też, jeżeli masz do nas jakiekolwiek pytania, zarówno przed jak i po zakupie e-winiet, napisz do nas lub skontaktuj się z nami.
Jesteśmy tu by pomagać!
~redakcja Winiety-Online.pl
Czechy
Wyposażenie pojazdu
Jedziesz samochodem do Czech? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!
Chorwacja
Jak dojechać?
Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!