Austria samochodem | Wyposażenie i dokumenty
Samochodem przez Austrię

Samochodem przez Austrię: Wymagane wyposażenie dokumenty i aktualne przepisy drogowe 

Austria to piękny kraj i częsty cel samochodowych wypadów. Alpy, narty, sznycle - to wszystko sprawia, że chętnie odwiedzamy ten kraj. Austria znajduje się niedaleko Polski, posiada rozwiniętą sieć autostrad oraz oferuje winiety w przystępnej cenie. Planujesz jechać samochodem przez Austrięi szukasz sprawdzonych informacji? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące np. wymaganego wyposażenia pojazdu czy akutalnych przepisów drogowych w Austrii.

Spis treści:

 1. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Austrii?
 2. Aktualna mapa opłat drogowych w Austrii
 3. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii
 4. Jakie dokumenty są wymagane w Austrii?
 5. Najważniejsze przepisy drogowe w Austrii
 6. Dodatkowe informacje dla kierowców
 7. Na co uważać przed wyjazdem do Austrii?

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Austrii?

Za utrzymanie dróg wysokiej klasy w należytym stanie oraz pobieranie związanych z tym opłat drogowych, odpowiedzialna jest specjalnie powołana do tego zadania państwowa spółka ASFiNAG (ger. Autobahnen und Schnellstraßen-Finanzierungs-Aktiengesellschaft). 

Infrastruktura płatnych dróg w Austrii obejmuje zarówno autostrady, trasy ekspresowemosty jak i tunele, a każda z płatnych autostrad zaczyna się i kończy bramkami. Na sześciu odcinkach autostrad obowiązuje bilet – tak zwana (elektroniczna) opłata odcinkowa (ger. Strecken Maut). 

Jadąc samochodem przez Austrię warto pamiętać też, że tamtejsza drogówka potrafi być bardzo restrykcyjna. Służby graniczne mają takie same uprawnienia jak policja. Mogą nakładać mandaty, zatrzymywać prawa jazdy oraz zatrzymywać w areszcie tymczasowym. 

Jeśli jeździsz po austriackich autostradach, potrzebujesz więc winiety: w formie cyfrowej lub naklejanej. Tak, Austriacy wciąż honorują winiety w postaci samoprzylepnych naklejek i traktują je na równi z nowoczesnymi – elektronicznymi odpowiednikami. Jeżeli więc poruszasz się pojazdem o wadze poniżej 3,5 t, możesz zarówno zakupić winietę w postaci naklejki (umieszczaną na przedniej szybie) jak i jej pełnoprawną alternatywę w formacie PDF. 

Więcej na temat kosztów podróży samochodem przez Austrię przeczytasz we wpisie: Opłaty drogowe Austria

Wykup winiety do Austrii!

Austria to ponad 2200 km płatnych dróg ekspresowych i autostrad. Zamów winiety - szybko i bezpiecznie i wybierz najwiekszy polski serwis!

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Samochodem przez Austrię: Mapa dróg i autostrad

Mapa opłat drogowych w Austrii

Źródło: asfinag.at

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Samochodem przez Austrię: Obowiązkowe wyposażenie

Zastanawiasz się co trzeba mieć w aucie? Jadąc samochodem przez Austrię koniecznie upewnij się, czy wyposażenie Twojego pojazdu zgadza się aktualnymi wymogami oraz przepisami. Poniżej znajdziesz aktualne wymagania:

Edycja 2024

Apteczka
Zgodna z DIN-13164

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Kamizelka odblaskowa
Dla każdego 

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Gaśnica
Waga minimum 1kg

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Trójkąt ostrzegawczy
Z homologacją

Ikonografika dla kategorii winiet D2 na Węgrzech

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Samochodem przez Austrię: Wymagane dokumenty 

W Austrii poza wymaganym wyposażeniem samochodu, należy zabrać ze sobą kilka dokumentów, dzięki którym bez stresu przejdziemy ewentualną kontrolę policji. Warto pamiętać, że komplet dokumentów pomoże nam szybko załatwić formalności podczas ewentualnej stłuczki czy awarii samochodu. Potrzebne dokumenty to:

 1. dowód osobisty lub paszport,
 2. ubezpieczenie OC,
 3. dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym pojazdu,
 4. prawo jazdy,
 5. karta NFZ. 

Warto mieć ze sobą EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pamiętaj jednak, że nie pokryje ona wszystkich kosztów leczenia w Austrii.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Samochodem przez Austrię: Najważniejsze przepisy drogowe

 - Prędkość w terenie zabudowanym to max od 30 km/h do 50 km/h (patrz na znaki), na autostradach max 130 km/h

 - Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte przez wszystkich pasażerów

 - Dopuszczalny limit alkoholu we krwi - 0,49 promila!

 - Światła należy mieć włączone w nocy. W dzień tylko podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych

 - Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący

 - Dzieci do 150 cm wzrostu i 14 roku życia bez specjalnego zabezpieczenia nie mogą jeździć na przednim siedzeniu. Dzieci powyżej 14 roku życia o wzroście mniejszym niż 150 cm mogą używać pasów bezpieczeństwa bez siedziska, o ile pasy nie przebiegają na linii gardła.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Dodatkowe informacje dla kierowców w Austrii

Na terenie Austrii obowiązuje zakaz używania kamerek samochodowych. Takie urządzenia kategoryzowane są jako monitoring wymagający urzędowej akceptacji. Kierując się samochodem przez Austrię upewnij się, że kamerki są zdemontowane i wyłączone. Kara za złamanie tego przepisu może sięgać nawet 25 000 euro! 

Opony zimowe obowiązują od 1 listopada do 15 kwietnia. Na niektórych odcinkach w Austrii może obowiązywać także nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych

Austria
Ceny parkowania samochodem w Wiedniu

Jadąc samochodem do stolicy Austrii, warto wiedzieć że obowiązują tam strefy ograniczonego parkowania. W zależności od dzielnicy będzie to maksymalnie od 2 do 3 godzin. Ograniczenia dotyczące parkowania w Wiedniu obowiązują mniej więcej od 9:00 do 22:00.

Uśrednione ceny krótkoterminowych biletów parkingowych:

 • 1,10 euro za 30 minut,
 • 2,20 euro za 60 minut,
 • 3,30 euro za 90 minut,
 • 4,40 euro za 120 minut. 

Aktualne ceny na parkingach sprawdzisz na stronie Parken.at. Niektóre lokalizacje umożliwiają sprawdzenie liczby wolnych miejsc parkingowych. Jeżeli chcesz zaparkować w danym miejscu na dłużej, warto zarejestrować samochód w systemie Handy Parken. Dzięki niemu możesz zapłacić za parkowanie za pomocą aplikacji.

Nie każdy wie, ale w Wiedniu można parkować za darmo w nocy, weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy. Opłacalne jest też korzystanie z całodobowych parkingów typu park&ride, które są zlokalizowane blisko stacji metra. Opłata dzienna wynosi tam zaledwie 3,60 euro. 

Wszystkie pozostałe informacje dotyczące parkowania sprawdzisz na wien.gov.at.

Uważaj, aby przypadkiem nie zająć miejsca wyznaczonego tylko dla mieszkańców Wiednia! Ryzykujesz mandatem i odholowaniem auta.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Samochodem przez Austrię: Na co uważać?

Za zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego wyposażenia grożą wysokie mandaty, zatrzymanie tablic rejestracyjnych lub nawet samochodu. Jeżeli nie mieszkasz w Austrii, to musisz zapłacić za wykroczenia na drodze na miejscu. Jeżeli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, policja może zająć Twoje rzeczy. Otrzymasz wtedy pokwitowanie. Policjant musi Cię również poinformować, w jaki sposób możesz odzyskać zabezpieczonej rzeczy.

Pamiętaj też, że wiedeńska policja i straż miejska nie uznają polskich kart parkingowych dla niepełnosprawnych.

Polski MSZ sugeruje też, że w takiej sytuacji warto nawiązać osobisty kontakt z właściwą jednostką policji (Landespolizeidirektion Wien - Parkraumueberwachungsgruppe, Mariahilfer Guertel 20, 3. Stock, Zi. 3.16). Na miejscu karta parkingowa zostanie zbadana pod kątem autentyczności.

Wykup winiety do Austrii!

Zamów winiety - szybko i bezpiecznie. Opłać austriackie winiety za pomocą wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew i wybierz najwiekszy polski serwis winiet online!

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.

Podsumowanie   

Można powiedzieć, że w Austrii nie ma przepisów, które wywoływałyby duże zdziwienie wśród polskich kierowców. Warto pamiętać, że kultura jazdy jest tam bardzo wysoka, stąd surowo karani są kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów. Do ciekawostek zaliczyć można fakt, że jeżeli dany kierowca nie posiada gotówki na opłacenie mandatu, policjant może zabezpieczyć mienie o wartości równej kwocie mandatu. Kolejną ciekawostką ja tzw. żółte kartki dla obcokrajowców - jeżeli otrzymamy je trzy, możemy dostać zakaz wjazdu na terytorium Austrii przez 3 miesiące. 

Austria to piękny i wygodny w podróżowaniu kraj. Wysoka kultura jazdy lokalnych kierowców, rozbudowana sieć autostrad oraz stosunkowo niewielkie odległości z pewnością sprawią, że podróż będzie przyjemna. Szerokiej drogi!

Jesteśmy tu by pomagać!

~redakcja Winiety-Online.pl

Czechy
Wyposażenie pojazdu

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Samochodem do Czech? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!

Poznaj wymogi »

Austria
Opłaty drogowe

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

W tym artykule znajdziesz aktualne opłaty drogowe w Austrii!

Czytaj więcej »

Chorwacja
Jak dojechać?

Ikonografika dla kategorii winiet D2 na Węgrzech

Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!

Sprawdź trasy »

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium