Samochodem przez Węgry
Samochodem przez Węgry

Jakie winiety na Węgry i podstawowe przepisy

Wstęp

Budapeszt to jedna z najpiękniejszych stolic Europy - częsty cel podróżujących z Polski turystów. Węgry coraz częściej przyciągają swoją atrakcyjnością. W związku z coraz częstszymi podróżami warto pamiętać, że na Węgrzech jest bardzo restrykcyjne prawo dotyczące ilości alkoholu we krwi.

 

Winiety na przejazd po drogach płatnych

Na Węgrzech przejazd po drogach płatnych opłacamy zakupując winietę. Ważne, że ich forma to już nie folie przyklejane na przedniej szybie, a pokwitowanie zakupienia, którego dokonujemy elektronicznie. 

Mapa płatnych dróg na Węgrzech (sierpień 2018)

Mapa płatnych odcinków na Węgrzech

Odcinki, gdzie wymagana jest winieta oznaczono na czerwono.

Odcinki bezpłatne oznaczono na zielono.

 > Winiety na Węgry możesz kupić  TUTAJ <

 

Wyposażenie samochodu na Węgrzech (wymagane)   

 - Apteczka 

 - Kamizelka Odblaskowa Dla Każdego Pasażera (wszystkie umieszczone w kabinie)

 - Trójkąt Ostrzegawczy

 - Lina Holownicza

 

Wymagane dokumenty   

Podróżując przez Węgry musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych dokumentów, dzięki którym w spokoju przejdziesz ewentualną kontrolę policji:

  1. dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty ważny 6 miesięcy lub paszport ważny jeszcze co najmniej przez 3 miesiące

  2. prawo jazdy 

  3. dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym

  4. ubezpieczenie OC pojazdu

  5. w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej przetłumaczone na język węgierski.

Ważne informacje ogólne   

 - Prędkość w terenie zabudowanym to max 50 km/h, na autostradach max 130 km/h

 - Osoby podróżujące na przednich siedzeniach muszą mieć zapięte pasy. W przypadku pasażerów siedzących z tyłu nakaz ten obowiązuje podczas jazdy poza terenem zabudowanym

 - Dopuszczalny limit alkoholu we krwi - 0 promili!

 - Poza terenem zabudowanym obowiązuje całodobowy nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania. W terenie zabudowanym światła włączamy w nocy oraz przy ograniczających widoczność warunkach pogodowych. 

 - Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący.

 - Dzieci o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie w specjalnym foteliku lub na podwyższeniu (w tym drugim przypadku muszą być zabezpieczone pasami). Dzieci do 3 roku życia mogą być przewożone na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy tylko w samochodach, w których nie ma poduszek powietrznych.

Podsumowanie   

Węgrzy są bardzo wyczuleni na jazdę pod wpływem alkoholu. Nawet znikome ilości powodują zatrzymanie i mandat w wysokości ok 1500 zł. Węgrzy także rygorystycznie podchodzą do kwestii nagrywania materiałów z drogi na kamerę. Upublicznienie zapisu może odbyć się tylko za zgodą osób nagranych lub z zamazanymi twarzami. 

KLIKNIJ I KUP WINIETY NA WĘGRY  <

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium