Węgry samochodem | Wyposażenie i dokumenty
Samochodem przez Węgry

Węgry samochodem: Wymagane wyposażenie, dokumenty i najważniejsze przepisy drogowe

Budapeszt, Balaton, Eger - to tylko niektóre z miejsc, które pokochali polscy turyści odwiedzający Węgry samochodem. Polacy stanowią jedną z najliczniejszych grup odwiedzających ten ciekawy kraj. Planujesz odwiedzić Węgry samochodem? Chcesz się upewnić, że masz na pokładzie wszystko co niezbędne? W tym wpisie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dla kierowcy jadącego samochodem na Węgry!

Spis treści:

 1. Co wiedzieć przed wyjazdem na Węgry?
 2. Mapa płatnych odcinków na Węgrach
 3. Wymagane dokumenty na Węgrzech
 4. Niezbędne wyposażenie samochodu w Węgrzech
 5. Najważniejsze przepisy drogowe na Węgrzech
 6. Dodatkowe informacje dla kierowców

 Węgry samochodem: Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Z południowych części Polski (Katowice, Kraków) do Budapesztu dojedziemy samochodem w 5 - 6 godzin. Warto również dodać, że Węgry leżą na trasie popularnego wariantu dojazdu do Chorwacji (przez Słowacje i Węgry), która jest naturalnym wyborem dla mieszkańców Polski wschodniej, ale także wielu mieszkańców południa.

Na Węgrzech, dla samochodów do 3,5 tony, obowiązują opłaty w formie winiet. System winietowy działa w pełni elektronicznie - zarówno wnoszenie opłaty, jak i kontrola drogowa jest zautomatyzowana i nie wymaga fizycznej obecności służb. Dla samochodów do 3,5 tony przygotowano 2 kategorie, których dobór stanowi problem dla Polskich kierowców. To właśnie na tym polu dochodzi do największej ilości pomyłek i otrzymanych mandatów. Brak e-winiety wiąże się z nałożeniem wysokiej kary pieniężnej. 

Pobieraniem opłat zajmuje się firma National Toll Payment Services Plc. (Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. Kontrola posiadania ważnej e-winiety (e-matrica) odbywa się poprzez system kamer zainstalowany na trasie przejazdu lub w pojazdach mobilnych. Więcej na temat kosztów podróży i systemów płatności przczytasz w naszym artykule Opłaty drogowe Węgry.

Winiety do Węgier online!

Opłać węgierskie drogi online w 2 minuty. Kliknij i zamów przed wyjazdem - bez problemów i pomyłek. Dostepne metody płatności to karta, blik i szybki przelew. Po opłaceniu otrzymasz oficjalny dokument w formie PDF na Twój adres mailowy.

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.

 Węgry samochodem: Mapa płatnych dróg i autostrad

Mapa płatnych dróg na Węgrzech

Źródło: Winiety-Online.pl

    Odcinki, gdzie wymagana jest winieta

    Odcinki bezpłatne oznaczono na zielono

 Węgry samochodem: Wymagane dokumenty

Podróżując samochodem przez Węgry musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych dokumentów, dzięki którym w spokoju przejdziesz ewentualną kontrolę policji:

 1. Dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty ważny 6 miesięcy lub paszport ważny jeszcze co najmniej przez 3 miesiące

 2. Aktualne prawo jazdy (Węgrzy uznają polskie prawo jazdy)

 3. Dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym

 4. Ubezpieczenie OC pojazdu

 5. W przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej przetłumaczone na język węgierski.

 Węgry samochodem: Niezbędne wyposażenie auta

Edycja 2024

Na Wegrzech obowiązuje konwencja o ruchu drogowym, która reguluje kwestie związane z wymaganym wyposażeniem samochodu. Oznacza to, że wymagane wyposażenie samochodu na Węgrzech dla obcokrajowca jadącego samochodem, może spełniać wyłącznie warunki kraju rejestracji pojazdu, czyli np. Polskie. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze policja jest chętna do stosowania tego prawa i nakłada mandaty, od których trzeba się odwoływać. 

Wg. prawa węgierskiego, posiadanie apteczki nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Niestety w przypadku obcokrajowców, drogówka na Węgrzech czasem o tym "zapomina" i są przypadki wystawienia mandatu za jej brak. W Węgrzech płatność za mandat należy uregulować od razu pod groźbą zatrzymania dokumentów. Warto zatem uzupełnić wyposażenie o apteczke i potraktować je jako wymagane wyposażenie samochodu na Węgrzech.

*Apteczka typu B powinna zawierać:

 • Sterylny bandaż szybkozapinany (10 cm x 5 m) - 4 szt.
 • Sterylny bandaż szybkozapinany (5 cm x 5 m) - 2 szt.
 • Sterylna chusta (6 x 6 cm/100 arkuszy) - 2 szt.
 • Sterylna chusta (50 cm x 80 cm) - 3 szt.
 • Chusteczki do czyszczenia/dezynfekcji rąk - 4 szt.
 • Rękawiczki foliowe - 1 para
 • Chusta trójkątna - 2 szt.
 • Agrafka (40 mm) - 4 szt.
 • Łatka samoprzylepna (1 . 25 cm x 5 m) - 1 rolka.
 • Nożyczki domowe - 1 szt.
 • Podpaski jodowe 6 szt. lub roztwór jodu - 30 ml.
 • Plaster który można przyciąć (6 x 10 cm) - 2 szt.
 • Maseczka higieniczna (do oddychania) - 1 szt.
 • Chirurgiczna maska na usta z gumową końcówką - 1 szt.
 • Instrukcja pierwszej pomocy - 1 szt.
 • Spis treści - 1 szt.

Apteczka
Typ B*

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Kamizelka odblaskowa
w kabinie 

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Trójkąt ostrzegawczy
Z homologacją

Ikonografika dla kategorii winiet D2 na Węgrzech

Wegry samochodem
Dodatkowo zalecane wyposażenie auta

Poniżej znajdziesz listę przedmiotów, które warto posiadać jako dodatkowe wyposażenie samochodu w przypadku, np. awarii, nagłej zmiany pogody, stłuczki czy innego, nieplanowanego postoju na Węgrzech.

 - Gaśnica  - Drapak do szyb  - Linka holownicza  - Formularz / protokół szkody  - Bezpieczniki zapasowe
 - Latarka  - Komplet żarówek zapasowych  - Scyzoryk  +   Opona zapasowa i klucz - Podnośnik

Warto wiedzieć: Wymagane wyposażenie samochodu na Węgrzech jest opisane i wymienione w dekrecie KÖHÉM 6/1990. Zgodnie z nim - Ci, którzy nie posiadają odpowiednich elementów wyposażenia samochodu - łamią zasady KRESZ i nie mają właściwego stanu techncznego auta. Podczas kontroli policyjnej, zwłaszcza jeżeli jest się obcokrajowcem, zweryfikowany zostanie nie tylko fakt posiadania niezbędnych elementów, ale także ich przydatność / jakość / termin ważności w przypadku apteczki.

 Węgry samochodem: Najważniejsze przepisy drogowe 

 - Prędkość w terenie zabudowanym to max 50 km/h, na autostradach max 130 km/h

 - Osoby podróżujące na przednich siedzeniach muszą mieć zapięte pasy. W przypadku pasażerów siedzących z tyłu nakaz ten obowiązuje podczas jazdy poza terenem zabudowanym

 - Dopuszczalny limit alkoholu we krwi - 0 promili!

 - Poza terenem zabudowanym obowiązuje całodobowy nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania. W terenie zabudowanym światła włączamy w nocy oraz przy ograniczających widoczność warunkach pogodowych. 

 - Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący.

 - Dzieci o wzroście do 135 cm, muszą być przewożone wyłącznie w foteliku. Dzieci o wzroście od 135 cm do 150 cm mogą być przewożone bez fotelika, z siedziskiem dostosowanym do pasów, jednak wyłącznie na tylnej kanapie. Dzieci do 3 roku życia mogą być przewożone na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy tylko w samochodach, w których nie ma poduszek powietrznych.

 Dodatkowe informacje dla kierowców w Węgrzech

Węgry jak każdy kraj w Europie, ma swoje blaski i cienie. Z najważniejszych informacji, jakie warto wziąć pod uwagę jest fakt, że opłaty drogowe na Węgrzech są nieuniknione.

Na ogół w dni wolne od pracy i święta parkowanie jest bezpłatne. W Budapeszcie występują jednak liczne wyjątki: parkingi prywatne, parkingi płatne non-stop niezależnie od dni świątecznych i parkingi w atrakcyjnych turystycznie okolicach. 

Jadąc samochodem przez Węgry, weź także pod uwagę, że Węgrzy są bardzo wyczuleni na jazdę pod wpływem alkoholu. Nawet znikome ilości powodują zatrzymanie i mandat w wysokości ok. 1500 zł. Węgrzy także rygorystycznie podchodzą do kwestii nagrywania materiałów z drogi na kamerę. Upublicznienie zapisu może odbyć się tylko za zgodą osób nagranych lub z zamazanymi twarzami.

Podsumowanie   

Planujesz wybrać się na Węgry samochodem? Koniecznie wykup odpowiednią winietę i zabierz komplet dokumentów takich jak prawo jazdy, czy ubezpieczenie OC pojazdu. Najważniejsze jest jednak wymagane wyposażenie, które węgierska drogówka lubi weryfikować, czasem nadużywając przepisów. O ile trójkąt ostrzegawczy, czy też kamizelkę zawsze trzeba mieć na pokładzie, o tyle apteczka na Węgrzech stanowi bardzo często bolesny punkt. Pamiętaj o tym, że musi to być wariant B, a zawarte w niej elementy w terminie przydatności. Cóż, tak to już jest, że co kraj to obyczaj. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek pytania dotyczące zakupu winiet oraz ich ważnosci, nie wachaj się z nami skontaktować.

Jesteśmy tu by pomagać!

~redakcja Winiety-Online.pl

Słowacja
Wyposażenie pojazdu

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Jedziesz samochodem na Słowację? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!

Poznaj wymogi »

Węgry
Opłaty drogowe

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

W tym artykule znajdziesz aktualne opłaty drogowe na Węgrzech!

Czytaj więcej »

Chorwacja
Jak dojechać?

Ikonografika dla kategorii winiet D2 na Węgrzech

Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!

Sprawdź trasy »

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium