Węgry samochodem | Wymagane wyposażenie
Samochodem przez Węgry

Węgry samochodem

   Samochodem do Węgier

Budapeszt, Balaton, Eger - to tylko niektóre z miejsc, które pokochali polscy turyści odwiedzający Węgry samochodem. Polacy stanowią jedną z najliczniejszych grup odwiedzających ten ciekawy kraj. Z południowych części Polski (Katowice, Kraków) do Budapesztu dojedziemy samochodem w 5 - 6 godzin. Warto również dodać, że Węgry leżą na trasie popularnego wariantu dojazdu do Chorwacji (przez Słowacje i Węgry), która jest naturalnym wyborem dla mieszkańców Polski wschodniej, ale także wielu mieszkańców południa. W tym wpisie chcemy przedstawić podstawowe tematy związane z podróżowaniem samochodem przez terytorium Węgier, aby bezpiecznie i bez problemów pokonać zaplanowaną trasę.

 

   Opłaty

Winiety

Na Węgrzech, dla samochodów do 3,5 tony, obowiązują opłaty w formie winiet. System winietowy działa w pełni elektronicznie - zarówno wnoszenie opłaty, jak i kontrola drogowa jest zautomatyzowana i nie wymaga fizycznej obecności służb. Dla samochodów do 3,5 tony przygotowano 2 kategorie, których dobór stanowi problem dla Polskich kierowców. To właśnie na tym polu dochodzi do największej ilości pomyłek i otrzymanych mandatów. Kategoria D1 przeznaczona jest dla pojazdów osobowych, do 7 osób, a kategoria D2 dla pojazdów zarejestrowanych jako ciężarowe lub powyżej 7 osób, lub przystosowane do przewozu towarów. 

Winiety do Węgier online!

Opłać węgierskie drogi online w 2 minuty. Kliknij i zamów przed wyjazdem - bez problemów i pomyłek. Dostepne metody płatności to karta, blik i szybki przelew. Po opłaceniu otrzymasz oficjalny dokument w formie PDF na Twój adres mailowy.

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.

Mapa dróg płatnych HU

Mapa płatnych dróg na Węgrzech

Mapa płatnych dróg na Węgrzech.

    Odcinki, gdzie wymagana jest winieta

    Odcinki bezpłatne oznaczono na zielono

 

   Wyposażenie samochodu na Węgrzech

Wymagane wyposażenie

Wymagane wyposażenie samochodu na Węgrzech jest opisane i wymienione w dekrecie KÖHÉM 6/1990. Według KRESZA, w ruchu drogowym można uczestniczyć wyłącznie pojazdem spełniającym określone w przepisach warunki techniczne. Ponieważ istnienie wyposażenia obowiązkowego uważa się za stan techniczny zgodnie z 6/1990. Na podstawie rozporządzenia KöHÉM - Ci, którzy ich nie posiadają - łamią zasady KRESZ. Podczas kontroli policyjnej, zwłaszcza jeżeli jest się obcokrajowcem, zweryfikowany zostanie nie tylko fakt posiadania niezbędnych elementów, ale także ich przydatność / jakość / termin ważności w przypadku apteczki.

 - Apteczka typu B* 

 - Kamizelka Odblaskowa (umieszczona w kabinie)

 - Trójkąt Ostrzegawczy

Zalecane wyposażenie

Wymagane wyposażenie samochodu na Węgrzech to jednak tylko część przedmiotów, które warto mieć ze sobą. Sprawa dotyczy naszego bezpieczeństwa i komfortu podróżowania, warto zatem być przygotowanym na wydarzenia, które mogą mieć miejsce podczas wyjazdu. Przygotowaliśmy zatem listę przedmiotów, które warto posiadać jako dodatkowe wyposażenie samochodu w przypadku, np. awarii, nagłej zmiany pogody, stłuczki czy innego, nieplanowanego postoju.

 - Gaśnica

 - Drapak do szyb

 - Linka holownicza

 - Formularz / protokół szkody

 - Bezpieczniki zapasowe

 - Latarka

 - Komplet żarówek zapasowych

 - Scyzoryk

 +  +  - Opona zapasowa, klucz, podnośnik

*Wg prawa węgierskiego, posiadanie apteczki nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, jednak w przypadku obcokrajowców, policja stosuje nierówne traktowanie i znane sa przypadki wystawienia mandatu za jej brak, a płatność należy uregulować od razu pod groźbą zatrzymania dokumentów. Oczywiście mandat taki wystawiony jest niesłusznie, ale podczas zatrzymania, bariera językowa, stres i niepewność co do przepisów, nie pomoże nam w obronie. Warto zatem uzupełnić wyposażenie o apteczke i potraktować je jako wymagane wyposażenie samochodu na Węgrzech.

Apteczka typu B powinna zawierać:

 • Sterylny bandaż szybkozapinany (10 cm x 5 m) - 4 szt.
 • Sterylny bandaż szybkozapinany (5 cm x 5 m) - 2 szt.
 • Sterylna chusta (6 x 6 cm/100 arkuszy) - 2 szt.
 • Sterylna chusta (50 cm x 80 cm) - 3 szt.
 • Chusteczki do czyszczenia/dezynfekcji rąk - 4 szt.
 • Rękawiczki foliowe - 1 para
 • Chusta trójkątna - 2 szt.
 • Agrafka (40 mm) - 4 szt.
 • Łatka samoprzylepna (1 . 25 cm x 5 m) - 1 rolka.
 • Nożyczki domowe - 1 szt.
 • Podpaski jodowe 6 szt. lub roztwór jodu - 30 ml.
 • Plaster który można przyciąć (6 x 10 cm) - 2 szt.
 • Maseczka higieniczna (do oddychania) - 1 szt.
 • Chirurgiczna maska na usta z gumową końcówką - 1 szt.
 • Instrukcja pierwszej pomocy - 1 szt.
 • Spis treści - 1 szt.

We wszystkich krajach Europy obowiązuje również konwencja o ruchu drogowym, która reguluje kwestie związane z wymaganym wyposażeniem samochodu w krajach, które taką konwencję stosują. Zarówno Polska jak i Węgry podpisały ten akt prawny i obowiązuje on do dziś. Oznacza to, że wymagane wyposażenie samochodu na Węgrzech dla obcokrajowca jadącego samochodem, może spełniać wyłącznie warunki kraju rejestracji pojazdu, czyli np. Polskie. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze policja jest chętna do stosowania tego prawa i nakłada mandaty, od których trzeba się odwoływać. 

Wyposażenie samochodu Węgry to również temat związany z bezpieczeństwem przewozu dzieci. Tak jak w innych krajach, wymaganym wyposażeniem w takiej sytuacji jest fotelik lub dostosowana wysokość siedziska:

 • Dzieci o wzroście do 135 cm, muszą być przewożone wyłącznie w foteliku,
 • Dzieci o wzroście od 135 cm do 150 cm mogą być przewożone bez fotelika, z siedziskiem dostosowanym do pasów, jednak wyłącznie na tylnej kanapie.

   Wymagane dokumenty   

Podróżując przez Węgry musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych dokumentów, dzięki którym w spokoju przejdziesz ewentualną kontrolę policji:

 1. dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty ważny 6 miesięcy lub paszport ważny jeszcze co najmniej przez 3 miesiące

 2. prawo jazdy 

 3. dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym

 4. ubezpieczenie OC pojazdu

 5. w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej przetłumaczone na język węgierski.

   Ważne informacje ogólne   

 - Prędkość w terenie zabudowanym to max 50 km/h, na autostradach max 130 km/h

 - Osoby podróżujące na przednich siedzeniach muszą mieć zapięte pasy. W przypadku pasażerów siedzących z tyłu nakaz ten obowiązuje podczas jazdy poza terenem zabudowanym

 - Dopuszczalny limit alkoholu we krwi - 0 promili!

 - Poza terenem zabudowanym obowiązuje całodobowy nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania. W terenie zabudowanym światła włączamy w nocy oraz przy ograniczających widoczność warunkach pogodowych. 

 - Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący.

 - Dzieci o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie w specjalnym foteliku lub na podwyższeniu (w tym drugim przypadku muszą być zabezpieczone pasami). Dzieci do 3 roku życia mogą być przewożone na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy tylko w samochodach, w których nie ma poduszek powietrznych.

   Podsumowanie   

Węgrzy są bardzo wyczuleni na jazdę pod wpływem alkoholu. Nawet znikome ilości powodują zatrzymanie i mandat w wysokości ok. 1500 zł. Węgrzy także rygorystycznie podchodzą do kwestii nagrywania materiałów z drogi na kamerę. Upublicznienie zapisu może odbyć się tylko za zgodą osób nagranych lub z zamazanymi twarzami.

Słowacja
Wyposażenie pojazdu

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Jedziesz samochodem na Słowację? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!

Poznaj wymogi »

Węgry
Opłaty drogowe

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

W tym artykule znajdziesz aktualne opłaty drogowe na Węgrzech!

Czytaj więcej »

Chorwacja
Jak dojechać?

Ikonografika dla kategorii winiet D2 na Węgrzech

Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!

Sprawdź trasy »

 

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium