Opłaty drogowe | Słowenia
Opłaty drogowe | Słowenia

Opłaty drogowe Słowenia – wszystko co trzeba wiedzieć

Jazda samochodem przez Słowenię to czysta przyjemność. Ponad 700 km dróg ekspresowych i autostrad oferuje naprawdę wysoki komfort podróży. Szukasz najświeższych informacji na temat: opłaty drogowe w Słowenia dla różnych kategorii pojazdów? Nie wiesz czym jest urządzenie DarsGo, ani kiedy jest obowiązkowe? Kiedy obowiązują winiety? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł zanim wyruszysz w trasę i sprawdź, jak kształtują się aktualne ceny na najważniejszych słoweńskich drogach!

Spis treści:

 1. Jak działa system opłat drogowych w Słowenii?
 2. Które drogi w Słowenii są płatne?
 3. Opłaty drogowe Słowenia | Mapa
 4. Ile wynoszą opłaty drogowe w Słowenii?
 5. Słoweńskie opłaty drogowe dla ciężarówek i tirów
 6. Jakie są klasy myta w Słowenii?
 7. Jak opłacić mandat lub usługi drogowe w Słowenii?

 Opłaty drogowe Słowenia | Jak działa system?

Opłaty drogowe w Słowenii są ściśle zależne od rodzaju oraz wysokości Twojego pojazdu, a także okresu, na jaki zamierzasz uzyskać prawo przejazdu. Dobrze jest jednak wiedzieć, że każdą z nich z łatwością zrealizujesz zarówno w internecie jak i tradycyjnie – na stacji paliw. 

Opiekunem słoweńskich dróg wysokiej klasy jest specjalnie powołana do tego zadania państwowa spółka DARS (sl. Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji), która odpowiedzialna jest za utrzymanie autostrad oraz pobór należnych opłat drogowych w 2* kategoriach

Opłaty drogowe Słowenia | Pojazdy do 3,5 t

E-winiety

Dla pojazdów o masie ≤ 3,5 t – czasowa opłata online, pobierana z góry, naliczana na podstawie klasy Twojego pojazdu oraz okresu ważności e-winiety.

czytaj więcej ->

Opłaty drogowe Słowenia | Pojazdy ciężarowe > 3,5 t

Pojazdy powyżej 3,5 tony

e-Myto

Dla pojazdów o masie całkowitej > 3,5 t – opłata drogowa pobierana przy pomocy hybrydowego urządzenia pokładowego OBU DarsGo, którego posiadanie w Słowenii jest w tej kategorii obowiązkowe.

czytaj więcej ->

*Dodatkowa opłata drogowa za tunel transgraniczny Karawanki – zryczałtowana i stopniowana opłata drogowa naliczana w oparciu o długość przebytej trasy oraz o kategorię Twojego pojazdu. Kwotę za przejazd można uiścić zarówno gotówką (7,80), jak i kartą kredytową lub kartą na punkty. Kierowcy pojazdów ciężarowych wyposażonych OBU DarsGo mogą wykorzystać urządzenie do rozliczania należności za przejazd tunelem.

Pamiętaj: Po przekroczeniu granicy autostradą musisz mieć już aktywną winetę. Za jej brak grozi mandat w wysokości od 300 do nawet 800 euro! 

 Które autostrady są płatne?

W Słowenii każdorazowo musisz zapłacić za przejzad autostradą, niezależnie od tego, czy poruszasz się motocyklem, kamperem, czy też ciężarówką. Odpowiedź zatem brzmi: niemal wszystkie

Na pierwszy rzut oka jest to banalne pytanie, ale Słowenia ma jedne z najwyższych opłat drogowych w całej UE, a słoweński wydział policji autostradowej wystawia mandaty jedynie w walucie euro. Nie ma co ryzykować i odpowiednio przygotować swój pojazd przed wyruszeniem w trasę. 

Opłaty drogowe Słowenia - obowiązują na takich autostradach i drogach ekspresowych jak: 

 • A1, A2, A3, A4, A5,
 • H3, H4, H5, H6, H7.

Dodatkowe opłaty drogowe obowązują za przejazd tunelem Karavanke. Należności na nim pobierane są drogą elektroniczną w obu kierunkach (od zjazdu Hrušica do granicy państwa znajdujacej się w tunelu oraz w kierunku przeciwnym).

Słowenia
Odcinki autostrad bez opłat drogowych

Na trasach wysokiej klasy w Słowenii istnieje kilka odcinków, na których nie pobiera się opłat drogowych. Należą do nich:

 • odcinek od węzła Koper do końca drogi ekspresowej H6 Koper – Lucija. Zwolnienie z opłaty obowiązuje w obu kierunkach;
 • odcinek drogi ekspresowej H2 między Pesnicą i Teznem. Droga ta przekształcana jest w regionalną i jest zwolniona z opłaty.
 • odcinek od granicy z Austrią do węzła Hrušica na autostradzie A2 (opłata za tę trasę pobierana jest wraz z tą należną za przejazd tunelem Karavanke);

 Opłaty drogowe Słowenia | Mapa

Mapa_oplat_drogowych_Slowenia

Źródło: evinjeta.dars.si

Warto wiedzieć: Na oficjalnej stronie DARS-u możesz łatwo znaleźć aktualny spis dróg na któych obowiązują opłaty drogowe, a także zaktualizowane informacje o zdarzeniach na drogach wysokiej jakości. 

 Ile wynoszą opłaty drogowe w Słowenii? (Winiety)

Samochody do 3,5 tony

Wszystko zależy od tego czym jedziesz oraz iloma odcinkami autostrady. Wysokość opłat drogowych na słoweńskich trasach szybkiego ruchu wynika z kategorii twojego pojazdu, wysokości jego zawieszenia oraz okresu na jaki wykupujesz prawo do przejazdu autostradą. Aktualnie, dla pojazdów do 3,5 tony dostępne są trzy klasy winet, a słoweński DARS dzieli je na następujące kategorie:

 • 1A – pojazdy jednośladowe o szerokości śladu do 50 cm,
 • 2A – pojazdy czterokołowe o masie całkowitej do 3,5 tony i wysokości nad pierwszą osią do 1,3 m,
 • 2B – pojazdy czterokołowe o masie całkowitej do 3,5 tony i wysokością nad pierwsza osią powyżej 1,3 m.

Winiety do Słowenii online!

Flaga Słowenii

Zamów winiety przez najwiekszy polski serwis - szybko i bezpiecznie. Opłać słoweńskie winiety za pomocą wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew. Skorzystaj z pomocy w razie potrzeby!

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.

Pełną listę pojazdów o masie ≤ 3,5 t objętych opłatami drogowymi znajduje się na stronie słoweńskiego DARS. Warto jednak wiedzieć, że niejsze samochody dostawcze zaliczane do kategorii 1A to auta takie jak m.in. Hyundai H1, Mercedes Viano, czy Renault Master. Tymczasem do kategorii 2A oraz 2B zaliczają się zarówno samochód osobowy z przyczepą, jak i kampery.

Szukasz idealnego miejsca do zakupu i zarządzania większą ilością e-winiet dla aut dostawczych do 3,5 t? Kliknij w poniższy link i odkryj flotomat

Opłaty drogowe Słowenia dla pojazdów ≤ 3,5 t
Kategoria pojazdu 7 dni 1 miesiąc Pół roku Rok
1 € 8  - € 32 € 58,70
2A € 16 € 32  - € 117,5
2B € 32 € 64,10  - € 235

Pamiętaj: Samochody powyżej 3,5 tony, takie jak ciężarówki trzyosiowe oraz tiry rozliczane są za pomocą innego systemu poboru opłat drogowych. 

 Opłaty drogowe Słowenia | ciężarówki i tiry (e-Myto)

Samochody powyżej 3,5 tony

Wszelkie pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, należące do floty firm przewozowych, rozliczane są w Słowenii za pomocą elektronicznego systemu opłat drogowych o wdzięcznej nazwie: „e-DarsGo”. Jego kluczowym elementem jest urządzenie pokładowe OBU DarsGo, które każdy pojazd musi mieć na pokładzie. Sprzęt automatycznie nalicza opłaty drogowe potocznie zwane „mytem”. 

Obowiązek posiadania tego typu urządzenia wynika to zarówno z większej emisji spalin (Słoweńcy bardzo dbają o środowisko), a także zwiększonej eksploatacji nawierzchni autostrad związanej z naciskiem przewożonego tonażu. Kontrole wyposażenia przeprowadzane są w Słowenii przy użyciu technologii DSRC.

Słowenia
Jak działa urządzenie OBU DarsGo?

Cały system opłat drogowych oparty jest o komunikację mikrofalową. Na podstawie miejsca sczytania, a więc punktu wjazdu na autostradę, słoweński OBU DarsGo nalicza opłatę drogową za przejechany odcinek drogi. Obszar działania urządzenia obejmuje całą sieć tras szybkiego ruchu w Słowenii.

OBU DarsGo to hybrydowe rozwiązanie w którego skład wchodzi np. technologia GPS-GNS. Przy okazji warto wspomnieć tu, że niedługo zbliża się termin zakończenia eksploatacji urządzeń DarsGo wydanych w pierwszej połowie 2018 roku. Oznacza to, że OBU DarsGo obliczane są na około 6 lat użytkowania. Urządzenia do poboru opłat drogowych z 2018 roku powinny zostać zatem w najbliższym czasie wymienione.

Pamiętaj: Jeśli wjedziesz na słoweńską drogę płatną bezpośrednio z innego kraju, możesz kontynuować jazdę bez urządzenia DarsGo, ale tylko do najbliższego punktu DarsGo servis, aby pozyskać OBU DarsGo i dopłacić za dotychczasowo przejechany nielegalnie odcinek autostrady. 

Słowenia
Gdzie można dostać czytnik opłat drogowych OBU DarsGo?

Proces pozyskania OBU DarsGo jest bardzo prosty. Wystarczy wydrukować formularz z e-DarsGo, wypełnić i oddać w jednym z punktów operatora Dars. Wystarczy do tego jedynie adres e-mail, NIP oraz informacje dot. rejestrowanego pojazdu. Możesz to też spokojnie zrobić to przez Internet. Po uiszczeniu opłaty administracyjnej, urzędzenie OBU DarsGo do rozliczania opłat drogowych otrzymasz pocztą lub odbierzesz w wybranym punkcie DarsGo servis.

Słowenia
Jak przebiega rejestracja pojazdu na DarsGo?

Krok 1. Przygotuj dowód rejestracyjny i potwierdzenie klasy emisji Euro dla każdego pojazdu;

Krok 2. Wydrukuj wypełniony formularz ze strony DARS. Na jego podstawie otrzymasz OBU DarsGo w punkcie operatora;

Krok 3. Uiść opłatę administracyjną 10 euro

Krok 4. Zamów urządzenie przez internet lub odbierz OBU DarsGo w punkcie obsługi;

Krok 5. Zamontuj urządzenie w samochodzie po wewnętrznej stronie przedniej szyby.

 Jakie są klasy myta dla samochodów >3,5 t. w Słowenii? 

Klasa myta 1 (R2)

 

 Ikona_samochodu_dostawczego

Pojazdy silnikowe z dwoma osiami o maksymalnym tonażu całkowitym pojazdu powyżej 3,5 t.

Są to standardowe dostawczaki, np.: Ford Transit Courier, IVECO Daily, Nissan e-NV200, Opel Movano itp.

Klasa myta 2 (R3)

 

Ikona_ciężarówki

Są to ciężarówki z przyczepą lub lawety, najczęściej trzyosiowe, o masie pojazdu holującego powyżej 3,5t.

Np.: Renault Premium, Scania R, a także wywrotki MAN, Eurotrekkery od IVECO, czy stare dobre 3-osiowe żuki itp.

Klasa myta 3 (R4)

 

Ikonka_tira

Pojazdy z więcej niż trzema osiami o dopuszczalnej masie pojazdu holującego powyżej 3,5 t.

Ta klasa myta dotyczy najcięższych holowników, np.: Scania S, Volkswagen Meteor, czy MAN TGX itp.

Warto wiedzieć: Aby obliczyć wysokość opłaty słoweńskiego myta dla karawany (kampera, autokaru, ciężarówki lub busa możesz wykorzystać poręczny kalkulator myta DarsGO.

Słowenia
Jak opłacić myto?

Od 2022 w systemie DarsGo nie uiszcza się już opłat drogowych na bramkach.

Zamiast tego kierowcy mają do dyspozycji w pełni zdigitalizowany system rozliczania oparty o metodę pre-paid lub post-paid. Wysokość opłąt drogowych zależna jest od liczby przejechanych kilometrów drogami płatnymi, rodzaju pojazdu (liczby jego osi), a także klasy emisji spalin. Każda firma transportowa powinna zarejestrować pojazdy poruszające się po Słowenii na stronie DARS-u. 

Opłaty drogowe Słowenia dla ciężkich pojazdów, czyli tzw. myto, możesz zrealizować na 5 sposobów:

 1. Wpłacając odpowiednią kwotę na rachunek pojazdu w serwisie DarsGo,
 2. Przelewając sumę bezpośrednio na rachunek bankowy spółki Dars,
 3. Uzupełniając własne konto e-DarsGo,
 4. Rozliczając się na podstawie umowy ze spółką Dars,
 5. Rozliczając się wybraną kartą paliwową połączoną z urządzeniem pokładowym. 

Słoweńskie opłaty drogowe metodą post-paid można opłacić w każdym serwisie DarsGo servis zaraz po otwarciu rachunku pojazdu i otrzymaniu urządzenia DarsGo. Najniższa kwota uzupełnienia konta pre-paid w systemie e-DarsGo wynosi 10,00 EUR. 

Słoweńska pomoc drogowa na autostradzie

Opłaty drogowe w Słowenii są równie wysokie co w Austrii, dlatego warto być na nie przygotowanym!

 Jak opłacić mandat w Słowenii?

W Słowenii każdy mandat jest wypisywany zgodnie z oficjalnym taryfikatorem, bez możliwości negocjacji. Należność może być nałożona jednocześnie na kierowcę i firmę, dlatego warto wykupić Winiety-Online.pl lub wyposażyć się w OBU DarsGo. 

Podobnie jak w przypadku opłat drogowych, płatność może odbyć się na miejscu gotówką lub później przelewem. Brak płatności na miejscu grozi zatrzymaniem dokumentów, które zostaną zwrócone po uregulowaniu należności.

Niezależnie od przyjęcia mandatu, brak płatności na miejscu może spowodować zatrzymanie dokumentów tożsamości kierowcy i pojazdu. Zatrzymane dokumenty będą zwrócone po uregulowaniu opłaty, a w przypadku braku płatności przez 6 miesięcy przekazane do Ambasady. Uiszczenie mandatu w ciągu 8 dni od jego wystawienia często oznacza 50% zniżkę.

Może się przydać: Każdemu kierowcy przysługuje prawo do odwołania się od mandatu w ciągu 8 dni. Więcej na temat formularzy i procedur odwołania przecztyasz w artykule Mandaty Słowenia.

 Jak opłacić słoweńskie usługi holowniczo-naprawcze? 

Lista zagadnień związanych z tematem opłaty drogowe Słowenia, jest dłuższa i nie dotyczy wyłącznie kosztów przemieszczania się, ale także opłat związanych z holowaniem uszkodzonego pojazdu. Słoweński DARS ma prawo wezwać jedną z dwóch licencjonowanych firm holowniczych na danym odcinku autostrady, jeżeli zajdzie taka konieczność. Odcinki te są podzielone, a na każdym z nich działają dwie firmy holownicze.

Warto zauważyć, że AMZS d.d. to spółka państwowa, a pozostałe to firmy prywatne, a więc akceptowane metody płatności mogą się różnić. Najczęściej jest to oczywiście gotówka oraz płatność kartą. 

Firmy holownicze powinny przestrzegać oficjalnego cennika DARS, określającego maksymalne stawki za usługi oraz czas dojazdu na miejsce zdarzenia. W praktyce jednak bywa z tym różnie i stosowane są zazwyczaj stawki maksymalne. Jak podaje Polski MSZ, należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z usług firm Žonta i Draganović.

Podsumowanie

Opłaty drogowe Słowenia to całkowicie zdigitalizowany i w miarę możliwości zautomatyzowany system naczyń połączonych. Dla lekkich pojazdów do 3,5 t, w zupełności wystarczą e-winiety, jednakże w przypadku cięższych samochodów dostawczych, ciężarówek czy tirów potrzebne jest specjalne urządzenie DarsGo oraz rejestracja w słoweńskim systemie. Temat opłat drogowych w Słowenii bywa miejscami zawiły i złożony. Jeżeli masz do nas jakieś pytania, zarówno przed jak i po zakupie e-winiet, napisz do nas lub skontaktuj się z nami.

 

Jesteśmy tu by pomagać!

~redakcja Winiety-Online.pl

Słowenia
Wyposażenie pojazdu

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Wybierasz się na Węgry? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!

Poznaj wymogi »

Austria
Opłaty drogowe

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

W tym artykule znajdziesz aktualne opłaty drogowe w Austrii!

Czytaj więcej »

Chorwacja
Jak dojechać?

Ikonografika dla kategorii winiet D2 na Węgrzech

Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!

Sprawdź trasy »

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium