
Winiety do Słowenii oraz podstawowe przepisy
Słowenia
Podróżowanie po Słowenii to prawdziwa przyjemność. Drogi są bardzo zadbane - nawet te lokalne, kierowcy prezentują kulturalny styl jazdy, a kraj jest malowniczy i dobrze skomunikowany. Warto uważać na prędkość, ponieważ mandaty są wysokie i przekroczenie prędkości o 20/30 km może skutkować mandatem w wysokości kilkuset euro.
Winiety na przejazd po drogach płatnych
Samochody do 3,5 t oraz motocykle muszą opłacić przejazd po autostradach za pomocą winiet. Przy wjeździe na płatną drogę umieszczone są znaki informujące o tym. Nie warto ryzykować ponieważ mandat za brak winiety waha się od 300 do 800 euro.
Mapa płatnych dróg w Słowenii (grudzień 2017):
Odcinki, gdzie wymagana jest winieta oznaczono na niebiesko.
Odcinki bezpłatne oznaczono na pomarańczowo.
Wyposażenie samochodu w Słowenii (wymagane):
- Apteczka
- Kamizelka Odblaskowa Dla Każdego Pasażera (wszystkie umieszczone w kabinie)
- Gaśnica
- Trójkąt Ostrzegawczy
- Komplet Żarówek
- Opony Zimowe (od 15 listopada do 15 marca)
Wymagane dokumenty
Podróżując przez Słowenię musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych dokumentów, dzięki którym w spokoju przejdziesz ewentualną kontrolę policji:
- dokument potwierdzający Twoją tożsamość: dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy lub paszport ważny minimum 3 miesiące,
- prawo jazdy (Słoweńcy honorują polskie prawo jazdy),
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
- w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim.
- karta NFZ-EKUZ,
- ubezpieczenie pojazdu – OC.
Ważne informacje ogólne
- Prędkość w terenie zabudowanym to max 50 km/h, na autostradach max 130 km/h
- Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte przez wszystkich pasażerów
- Dopuszczalny limit alkoholu we krwi - 0 promili dla osób początkujących i kierowców zawodowych, dla reszty - 0,5 promila
- Światła należy mieć włączone przez całą dobę
- Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący.
- Dzieci o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie w specjalnym foteliku lub innym urządzeniu zabezpieczającym.
Podsumowanie
Zgodnie z obowiązującymi w Słowenii przepisami pojazd, który został unieruchomiony na autostradzie bądź trasie szybkiego ruchu, pozostawać może na awaryjnym pasie ruchu maksymalnie do 2 godzin, o ile jego położenie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu, bądź nie ma realnych szans na jego uruchomienie w w/w. czasie. W innym wypadku, pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela. W Słowenii służbą, która zajmuje się takimi przypadkami jest DARS - posiadają oni monitoring oraz służby, którymi kontrolują autostrady i drogi ekspresowe, aby szybka zlokalizować wszelkie zagrożenia. Niestety ze względu na to, że jest to rynek nieregulowany, inne firmy też mogą świadczyć usługi tego typu, co skutkuje wysokimi rachunkami za transport samochodu. Przed holowaniem warto spisać z wykonawcą przed usługą tzw. delovni; zawierający informację o docelowym miejscu holowania pojazdu i całkowitej kwocie za wykonaną usługę, a nie kwocie za godzinę dokonywanych czynności. Ważne - Z uwagi na niewielką popularność, gaz LPG dostępny jest jedynie na nielicznych stacjach benzynowych.