Słowenia samochodem | Wyposażenie i dokumenty
Samochodem przez Słowenię

Słowenia samochodem: Wymagane wyposażenie, dokumenty i najważniejsze przepisy drogowe 

Górskie szlaki, urokliwe miasteczka i autostrady na światowym poziomie - podróż samochodem przez Słowenię to czysta przyjemność. Zanim jednak wyruszysz w podróż autem, koniecznie upewnij się, że masz odpowiednie dokumenty oraz niezbędne wyposażenie. W trakcie kontroli słoweńska drogówka potrafi zapytać np. o zapasowy komplet żarówek. To jednak nie wszystko. W poniższym artykule dowieszz się wszystkiego co niezbędne gdy zamierzasz odwiedzić Słowenię samochodem. 

Spis treści:

 1. Co wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii?
 2. Mapa płatnych dróg w Słowenii
 3. Wymagane wyposażenie samochodu w Słowenii?
 4. Niezbędne dokumenty w Słowenii
 5. Najważniejsze przepisy drogowe w Słowenii
 6. Dodatkowe informacje dla kierowców

 Słowenia samochodem: Co trzeba wiedzieć przed wjazdem?

Słowenia to kraj o górzysty. Ponad 90% powierzchni Słowenii to wyżyny i teren górski. To zawsze gwarantuje piękne widoki. Nie mniej jednak kraj ten należy do najbardziej zalesionych w Europie (ponad 70% powierzchni kraju). Warto to uwzględnić, ponieważ często przekłada się to na niską widoczność (mgły). Do niektórych miejscowości w Słowenii jest także trudno dotrzeć podczas obfitych opadów śniegu.

W Słowenii jest obecnie ponad 700 km dróg ekspresowych i autostrad, które są płatne. Choć zdarzają się od tego wyjątki w postaci bezpłatnych lub dodatkowo płatnych odcinków, to jednak warto wykupić odpowiednią winietę, szczególnie jeżeli planujesz dalszą podróż np. do Chorwacji. Słoweńska spółka państwowa Dars, odpowiedzialna za utrzymanie dróg, oferuje je obecnie tylko w formie elektronicznej. Oznacza to, ze nie musisz już naklejać niczego na szybę, przed wjazdem na płatne drogi w Słowenii.

Na terenie Słowenii działa obecnie elektroniczny system poboru opłat drogowych DarsGo. Nie zapłacisz więc za przejazd na tzw. bramkach. Warto pamietać, że w Słowenii nie funkcjonują stosowane wcześniej środki płatnicze, takie jak karty DARS czy tablice elektroniczne systemu ABC. Więcej na temat DarsGo oraz wszelkich kosztów podróży samochodem przeczystasz w naszym artykule Opłaty drogowe Słowenia.

Winiety do Słowenii online!

Zamów winiety przez największy polski serwis - szybko i bezpiecznie. Opłać słoweńskie winiety za pomocą wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew. Skorzystaj z pomocy w razie potrzeby!

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.

 Słowenia samochodem: Mapa płatnych dróg i autostrad

Aktualizacja: 2024

Mapa płatnych odcinków w Słowenii Źródło: dars.si

Opłaty drogowe w Słowenii obowiązują na takich autostradach i drogach ekspresowych jak: 

 • A1, A2, A3, A4, A5,
 • H3, H4, H5, H6, H7.

Bezpłatne odcinki to:

 • Pluska - Ponikve Hrastje
 • Rebrnice - Nanos 
 • Zrkovska Cesta - Ptujska Cesta
 • Slivnica - Hajdina 

Dodatkowe opłaty obowiązują w tunelu Karawanki (przejście graniczne Austria-Słowenia).

 Słowenia samochodem: Wymagane wyposażenie auta

Edycja 2024

Apteczka
Zgodna z DIN-13164

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Kamizelka odblaskowa
w kabinie 

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Gaśnica
Waga minimum 1kg

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Trójkąt ostrzegawczy
Z homologacją

Ikonografika dla kategorii winiet D2 na Węgrzech

Zapasowe żarówki
 (komplet)

Opony Zimowe
(od listopada do marca)

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

 Słowenia samochodem: Wymagane dokumenty 

Podróżując przez Słowenię musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych dokumentów, dzięki którym w spokoju przejdziesz ewentualną kontrolę policji:

 1. Dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty (ważny minimum 6 miesięcy) lub paszport (ważny minimum 3 miesiące),
 2. Aktualne prawo jazdy (Słoweńcy honorują polskie prawo jazdy),
 3. Dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
 4. w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim.
 5. Karta NFZ-EKUZ,
 6. Ubezpieczenie pojazdu OC.

Kierowcy samochodów zarejestrowanych w UE, nie muszą mieć zielonej karty. .

 Słowenia samochodem: Najważniejsze przepisy drogowe

 - Prędkość w terenie zabudowanym to max 50 km/h, na autostradach max 130 km/h

 - Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte przez wszystkich pasażerów

 - Dopuszczalny limit alkoholu we krwi - 0 promili dla osób początkujących i kierowców zawodowych, dla reszty - 0,5 promila

 - Światła należy mieć włączone przez całą dobę

 - Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący.

 - Dzieci o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie w specjalnym foteliku lub innym urządzeniu zabezpieczającym.

Słowenia
Mandaty i kary administracyjne

Służby w Słowenii rygorystycznie egzekwują przestrzeganie przepisów drogowych. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykle muszą mieć więc wykupioną ważną winietę. Za jej brak grozi Ci mandat aż do 800 EUR!

Zgodnie z przepisami ustawy o wykroczeniach, kary za wykroczenia podlegają automatycznej egzekucji. Oznacza to, że niezależnie od sytuacji trzeba zapłacić karę, a dopiero później można się od tego odwołać. Jeśli już dostaniesz mandat lub karę administracyjną, a nie masz pieniędzy, aby je opłacić, policja, DARS, jak i służba celna mają prawo:

 • zatrzymać dokumenty podróży (w tym paszporty),
 • prawa jazdy, dokumenty pojazdu lub transportowe,
 • papiery wartościowe,
 • pojazd oraz inne przedmioty.

 Dodatkowe informacje dla kierowców w Słowenii

Nawigacja często kieruje kierowców w Słowenii na drogi lokalne. Polski MSZ informuje na swojej stronie o tym, że na granicy słoweńsko-chorwackiej (np. drodze publicznej nr 690 w pobliżu miejscowości Cvetlin) często nie ma ani stałych przejść granicznych, ani odpowiednich ostrzeżeń o zakazie przekroczenia granicy. Właśnie wtedy najłatwiej dostać mandat. 

Zgodnie z obowiązującymi w Słowenii przepisami pojazd, który został unieruchomiony na autostradzie bądź trasie szybkiego ruchu, pozostawać może na awaryjnym pasie ruchu maksymalnie do 2 godzin, o ile jego położenie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu, bądź nie ma realnych szans na jego uruchomienie w w/w. czasie.

W innym wypadku, pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela. W Słowenii służbą, która zajmuje się takimi przypadkami jest DARS - posiadają oni monitoring oraz służby, którymi kontrolują autostrady i drogi ekspresowe, aby szybka zlokalizować wszelkie zagrożenia. Niestety ze względu na to, że jest to rynek nieregulowany, inne firmy też mogą świadczyć usługi tego typu, co skutkuje wysokimi rachunkami za transport samochodu.

Przed holowaniem warto spisać z wykonawcą przed usługą tzw. delovni; zawierający informację o docelowym miejscu holowania pojazdu i całkowitej kwocie za wykonaną usługę, a nie kwocie za godzinę dokonywanych czynności.

Z uwagi na niewielką popularność, gaz LPG dostępny jest jedynie na nielicznych stacjach benzynowych .

Podsumowanie: 

Zamierzasz odwiedzić Słowenię samochodem? Koniecznie zabierz ze sobą pakiet dokumentów dotyczacych własności pojazdu jakim się poruszasz, a także prawo jazdy oraz ubepieczenie OC. Jeżeli chodzi o wyposażenie samochodu to Słowenia wymaga, aby na pokładzie poza standardowymi elementami jak kamizelki, czy trójkąt ostrzegawczy, znajdował się także komplet zapasowych żarówek. Słoweńskie przepisy drogowe nie odbiegają zasadniczo od Europejskich standardów, co nie zmienia faktu, że zawsze zalecamy bezpieczną i świadomą jazdę. Jeżeli masz do nas jakieś pytania, zarówno przed jak i po zakupie e-winiet, napisz do nas lub skontaktuj się z nami. 

Jesteśmy tu by pomagać!

~redakcja Winiety-Online.pl

Austria
Wyposażenie pojazdu

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Wybierasz się do Austrii? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!

Poznaj wymogi »

Słowenia
Opłaty drogowe

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

W tym artykule znajdziesz aktualne opłaty drogowe w Słowenii!

Czytaj więcej »

Chorwacja
Jak dojechać?

Ikonografika dla kategorii winiet D2 na Węgrzech

Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!

Sprawdź trasy »

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium