Mandaty Słowenia | Aktualny taryfikator 2024
Dostałeś mandat ze Słowenii i nie wiesz co dalej? Zastanawiasz się, kto prowadzi Twoją sprawę, albo gdzie przyjdzie zawiadomienie i na jaki adres? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje do przeprowadzenia płatności, pobierzesz formularze, a także zapoznasz się z podstawowymi widełkami mandatów w Słowenii.
Spis treści:
- Słowenia: Podstawowe informacje o systemie mandatów
- Jak wyglądają mandaty ze Słowenii?
- Jak zapłacić słoweński mandat?
- Co jeśli nie zapłacisz za mandat ze Słowenii?
- Po jakim czasie przychodzi mandat ze Słowenii?
- Jak odwołać się od mandatu ze Słowenii?
- Ile wynoszą mandaty w Słowenii? Taryfikator 2024
- Mandaty słowenia: Kara za brak e-winiety
- Od czego zależy wysokość mandatu w Słowenii za brak e-winiety?
Uniknij mandatu w Słowenii!
Wykup u nas słoweńskie e-winiety online za pomocą jednej z wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew i nie ryzykuj mandatu za nieuprawniony przejazd słoweńską autostradą!
Słowenia: Najważniejsze informacje o systemie mandatów
W Słowenii każdy mandat jest wypisywany zgodnie z oficjalnym taryfikatorem - bez możliwości negocjacji.
Co więcej, należność może być nałożona jednocześnie na kierowcę i firmę, dlatego też przed wyruszeniem w podróż przez Słowenię zawsze warto wykupić winiety online lub wyposażyć się w urządzenie pokładowe OBU DarsGo.
Podobnie jak w przypadku opłat drogowych, płatność możesz zrealizować miejscu gotówką lub później przelewem. Brak płatności na miejscu grozi jednak zatrzymaniem dokumentów, które zostaną Ci oczywiście zwrócone po uregulowaniu należności. W przypadku przedłużającego się braku płatności (przez 6 miesięcy), Twoje dokumenty zostaną przekazane do Ambasady RP w celu rozpoczęcia procedur windykacyjnych.
Uiszczenie mandatu w ciągu 8 dni od jego wystawienia często oznacza 50% zniżkę.
Za naruszenia przepisów ruchu drogowego w Słowenii określają:
- ustawa o przepisach ruchu drogowego (ZPrCP)
- ustawa o kierowcach (ZVoz-1).
Może się przydać: Każdemu kierowcy przysługuje prawo do odwołania się od mandatu w ciągu 8 dni, jeśli taka opcja jest dostępna. Odwołanie powinno być zredagowane w języku słoweńskim lub innym wskazanym i przesłane do organu nałożającego karę. Szczegółowe informacje dotyczące procedury odwoławczej znajdują się w dokumencie mandatu.
Mandaty Słowenia
Co zrobić, gdy otrzymasz karę finansową za wykroczenie na drodze?
Jeśli otrzymasz mandat, masz trzy możliwości:
- Opłacić go na miejscu, co będzie najszybszym i najprostszym rozwiązaniem.
- Zapłacić w późniejszym terminie, np. przelewem.
- Nie zapłacić i złożyć odwołanie.
Warto wiedzieć: Turystom sugerujemy zawsze natychmiastowe opłacenie mandatu po jego otrzymaniu z jednego prostego powodu: aby uniknąć komplikacji przy wyjeździe z powrotem do kraju.
Mandaty Słowenia
Gdzie sprawdzić, czy wystawiono mandat w Słowenii?
Jeżdżąc po Słowenii przesadziłeś z prędkością? Zastanawiasz się teraz czy zarejestrowały cię kamery i wystawiono ci mandat?
Aby to sprawdzić, najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze słoweńską policją.
Możesz to zrobić telefonicznie lub mailowo.
- Telefon: (01) 428 40 00
- E-mail: gp.policija@policija.si
Jak wyglądają mandaty ze Słowenii?
Jeżeli otrzymasz mandat ze Słowenii, to powinien on wyglądać podobnie do polskich kwitów. Poniżej załączamy zdjęcia poglądowe dwóch rodzajów mandatów drogowych:
Przykładowy mandat ze Słowenii, źródło: static.slo-tech.com
Przykładowy mandat z fotoradaru ze Słowenii, źródło: fotosik.pl
Aby wystawiony w Słowenii mandat był ważny, musi zawierać następujące elementy:
- nazwa i dane organu wystawiającego mandat,
- dane osobowe sprawcy wykroczenia,
- informacje o pojeździe (numer rejestracyjny, marka, model i typ pojazdu, kraj rejestracji),
- szczegóły wykroczenia (data i godzina, miejsce zdarzenia, opis wykroczenia i podstawa prawna),
- rodzaj sankcji lub kary finansowej (wysokość grzywny, termin płatności i informacja o obniżeniu kary, jeśli dotyczy),
- informacje dotyczące płatności (numer konta bankowego, na które należy odpłacić mandat, waluta, w jakiej należy dokonać płatności oraz kod SWIFT / BIC banku dla płatności międzynarodowych),
- informacje o prawie do odwołania.
Pamiętaj, że otrzymany mandat ze Słowenii musi również:
- zostać nadany listem poleconym,
- być przetłumaczony na język polski,
- zawierać dowód wykroczenia (np. zdjęcie z monitoringu).
Mandaty Słowenia
Kto może wystawić mandat drogowy?
Mandaty drogowe w Słowenii mogą być wydawane przez różne organy w zależności od rodzaju wykroczenia i miejsca jego popełnienia.
- Policja drogowa - Główny organ odpowiedzialny za kontrolę ruchu drogowego i wydawanie mandatów za wykroczenia drogowe. Przeprowadza kontrole drogowe, używa radarów do pomiaru prędkości, testów na obecność alkoholu i narkotyków.
- DARS (Państwowa Dyrekcja Zarządzania Autostradami) - Kontroluje przestrzeganie przepisów dotyczących transportu, zwłaszcza w przypadku pojazdów ciężarowych i autobusów. Wydaje mandaty za naruszenia przepisów dotyczących czasu pracy kierowców, stanu technicznego pojazdów itp.
- Straż miejska - Odpowiedzialna za monitorowanie i egzekwowanie przepisów drogowych w miastach. Wydaje mandaty za nieprawidłowe parkowanie, naruszenia stref pieszych i inne wykroczenia miejskie.
- FURS (słoweńska służba celna) - mają prawo nałożyć mandat na osobę, która w nieprzepisowy sposób porusza się pojazdem po słoweńskich drogach. Ukaranemu kierowcy przysługuje jednak prawo do odwołania się od takiej decyzji.
!! Warto wiedzieć: W sytuacji, gdy otrzymasz mandat, a nie znasz języka słoweńskiego, masz prawo do poproszenia przedstawiciela służb o przetłumaczenie jego treści na język ojczysty, tak aby móc zrozumieć jego treść. Oczywiście każdej osobie przysługuje prawo do odwołania się od decyzji o przyznaniu mandatu.
Jak zapłacić mandat w Słowenii?
Najszybszym i najprostszym sposobem jest opłacenie mandatu gotówką, w chwili jego otrzymania.
Zgodnie ze słoweńskim prawem (słoweńska Ustawa o Wykroczeniach), opłatę karną należy uiścić na miejscu. W sytuacji, gdy osoba ukarana mandatem karnym bądź karą administracyjną nie posiada środków na jego opłacenie, służby mogą zatrzymać dokumenty tożsamości, papiery wartościowe, a nawet samochód w celu zabezpieczenia płatności i zapobiegnięciu wyjazdu z Słowenii bez zapłacenia kary.
Dokumenty lub samochód mogą zostać zatrzymane na okres 3 miesięcy z możliwością przedłużenia tego terminu o kolejne 3 miesiące. Zasada pierwsza – stosuj się do przepisów, zasada druga – jeśli już dostaniesz mandat, to miej przy sobie gotówkę, aby opłacić go od razu. W ten sposób unikniesz jeszcze poważniejszych kłopotów, nie wspominając o nieudanym wyjeździe.
Jest również szansa, że funkcjonariusz policji będzie miał przy sobie terminal płatniczy, dzięki czemu opłacisz mandat kartą. Nie jest to jednak standard.
W przypadku szybkiej płatności (na miejscu lub w ciągu 8 dni od jego otrzymania) istnieje możliwość obniżenia wymaganej kwoty o połowę.
Informację o tym, czy możesz skorzystać z obniżenia kary, znajdziesz na wystawionym dokumencie.
Mandaty Słowenia
Jak zapłacić mandat przelewem?
Karę możesz uiścić, korzystając z tradycyjnego przelewu. Skorzystaj z następujących informacji:
- Tytuł płatności: Opłata mandatu (podaj numer sprawy i numer rejestracyjny pojazdu)
- Numer rachunku IBAN: SI56 0110 0845 0047 266
- Numer referencyjny: S112 (następnie cyfry numeru płatności)
- Kod: GOVT
- BIC / SWIFT banku: BSLJSI2X
- Adres odbiorcy: MNZ RS, Policija, Stevanowa ulica 2, 1501, Ljubljana
Nie ryzykuj mandatem w Słowenii!
Wykup u nas słoweńskie e-winiety online za pomocą jednej z wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew i nie ryzykuj mandatu za nieuprawniony przejazd słoweńską autostradą!
Co się stanie jeśli nie zapłacisz mandatu ze Słowenii?
Warto również zadać sobie pytanie co w sytuacji, gdy postanowisz odmówić przyjęcia mandatu w Słowenii?
Oczywiście masz do tego prawo, ale niesie ono za sobą konkretne konsekwencje.
W takiej sytuacji funkcjonariusz służb odpowiedzialnych za wystawianie mandatu ma prawo zatrzymać nasze dokumenty, takie jak paszport czy dowód pojazdu, a następnie skierować sprawę do sądu.
Jeśli nie opłacisz mandatu na miejscu, to twoje dokumenty tj. paszport, dowód osobisty czy dowód rejestracyjny mogą zostać zatrzymane. W ramach potwierdzenia zatrzymania dokumentów powinieneś dostać odpowiednie zaświadczenie. Zatrzymane dokumenty zostaną zwrócone po uregulowaniu płatności.
W przypadku niepłacenia mandatu ze Słowenii otrzymanego pocztą najprawdopodobniej twoja sprawa zostanie skierowana do agencji windykacyjnej.
Mandaty Słowenia
Czy można rozłożyć na raty mandat ze Słowenii?
Odpowiedź brzmi: tak.
Możesz opłacić karę w ratach. W tym celu należy złożyć odpowiednie pismo, po upływie terminu płatności, do organu, który nałożył karę pieniężną lub organu egzekucyjnego. Mandat należy zapłacić w ciągu jednego roku, a najmniejsza rata może wynieść 20 € dla osób fizycznych. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą będzie to ok. 200 €.
Jeśli spóźnisz się ze spłatą pojedynczej raty, wszystkie niezapłacone raty staja się wymagalne z dniem opóźnienia.
Po jakim czasie przychodzi mandat pocztą?
W przypadku naruszeń zarejestrowanych przez kamery monitoringu drogowego mandat jest wysyłany pocztą na adres właściciela pojazdu.
List powinien przyjść w terminie nie dłuższym niż miesiąc od dnia popełnienia wykroczenia. Co do zasady, postępowanie wszczyna się najpóźniej w ciągu 20 dni.
O popełnieniu wykroczenia zostaniesz poinformowany za pomocą nakazu zapłaty, który jest wysyłany listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
W niektórych przypadkach, jeśli np. wykroczenie zostało zarejestrowane za pomocą fotoradaru, mandat przyjdzie do ciebie listem poleconym.
Mandaty Słowenia
Gdzie przychodzi mandat pocztą?
Jeśli nie opłaciłeś otrzymanego mandatu na miejscu lub twoje wykroczenie zostało zarejestrowane przez monitoring, to mandat ze Słowenii przyjdzie do ciebie pocztą.
Mandaty za wykroczenia drogowe w Słowenii są standardowo wysyłane pocztą na adres zameldowania. Jeśli nie jesteś właścicielem pojazdu (np. go wypożyczałeś) to mandat przyjdzie pocztą na adres właściciela pojazdu.
Przykładowe zawiadomienie o wykroczeniu ze Słowenii:
Źródło: fotosik.pl
Jak odwołać się od mandatu ze Słowenii?
Każdy kierowca, który otrzymał mandat za wykroczenie, ma prawo odwołać się od decyzji.
Odwołanie należy złożyć w ciągu 8 dni od daty otrzymania mandatu. Jeśli nie wniesiesz odwołania w tym terminie, mandat stanie się prawomocny.
Odwołanie powinno być wniesione na piśmie i zawierać takie informacje, jak:
- dane osobowe składającego odwołanie,
- numer i datę wystawienia mandatu,
- szczegółowe uzasadnienie odwołania, zawierające argumenty oraz ewentualne dowody (mogą to być zeznania świadków, nagrania wideo z kamer samochodowych, dokumenty potwierdzające np. stan zdrowia, który mógł wpłynąć na zdarzenie).
!! Pamiętaj: Termin 8 dni dotyczy dni kalendarzowych i obejmuje też weekendy czy święta. Odwołanie należy wysłać w języku słoweńskim, który jest językiem urzędowym lub w języku angielskim, który jest powszechnie stosowany w tamtejszych urzędach.
Mandaty Słowenia
Jak wygląda proces rozpatrywania odwołania?
- Odwołanie jest najpierw rozpatrywane przez organ, który wydał mandat. Na tym etapie istnieją trzy możliwości:
- mandat zostanie uchylony,
- zostanie zmieniona jego treść,
- zostanie utrzymany w mocy.
- Jeśli wydana decyzja jest dla ciebie niekorzystna, możesz złożyć dalsze odwołanie do wyższego organu administracyjnego lub sądu.
- Po rozpatrzeniu odwołania, organ lub sąd, wydaje decyzję, która może:
- uchylić mandat,
- zmniejszyć karę,
- utrzymać mandat bez zmian.
W przypadku niekorzystnej decyzji od wyższego organu skarżący ma prawo odwołać się do sądu. Sądowa droga odwoławcza jest ostatecznym etapem procedury.
Ile wynoszą obecnie mandaty ze Słowenii? Taryfikator 2024
Mandaty w Słowenii są zdecydowanie wyższe niż te nakładane w Polsce.
Dodatkowo tamtejsza policja jest raczej bezkompromisowa, a słoweńskie prawo nie daje funkcjonariuszowi możliwości wyboru wysokości mandatu.
Wykroczenie: | Mandat: |
---|---|
Nieprawidłowe parkowanie | 120 € (około 600 zł) |
Wyprzedzanie na pasie awaryjnym | 300 € (około 1300 zł) |
Przejazd na czerwonym świetle | 250 € (około 1100 zł) |
Brak pasów bezpieczeństwa | 120 € (około 600 zł) |
Wjazd na teren zamknięty z powodów warunków zimowych | 300 € (około 1300 zł) |
Lekceważenie funkcjonariusza | 500 € (około 2200 zł) |
Brak dokumentów | konfiskata dokumentów lub 40 € (około 160 zł) |
Przejechanie na czerwonym | 180 € (około 900 zł) |
Nieprawidłowe parkowanie | od 40 € (około 160 zł) |
Używanie telefonu podczas jazdy | 120 € (około 600 zł) |
Jazda pod wpływem alkoholu do 1,1 promila | 900 € (około 3900 zł) |
Przekroczenie prędkości: | Mandat: |
---|---|
Do 10 km/h | 40 € (około 200 zł) |
Od 10 do 20 km/h | 120 € (około 600 zł) |
Od 20 do 30 km/h | 250 € (około 1100 zł) |
Od 30 do 40 km/h | 500 € (około 2150 zł) |
Od 40 do 50 km/h | 750 € (około 3200 zł) |
Powyżej 50 km/h | 1200 € (około 5150 zł) |
*Podane kwoty należy traktować poglądowo. Są one zależne od decyzji organu nakładającego mandat oraz stanu prawa w momencie nakładania kary.
Warto wiedzieć: Jeśli w ciągu dwóch lat przekroczysz liczbę 18 punktów karnych, sąd Republiki Słowenii zabroni ci korzystać z prawa jazdy na terenie kraju w okresie do jednego roku.
Mandaty ze Słowenii: Kara za brak e-winiety
Kontrolę prawidłowego korzystania z winiet sprawują:
- Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS)
- Administracja Finansowa Republiki Słowenii
- Policja
Operator płatnych dróg monitoruje e-winiety za pomocą kamer zainstalowanych na autostradach, punktach kontrolnych oraz w pojazdach kontroli opłat. Słoweński system e-winiet sprawdza numer rejestracyjny pojazdu w celu potwierdzenia ważności winiety.
Jeśli wystąpi jakaś niezgodność, dane będą przechowywane w systemie do momentu zakończenia postępowania.
Mandaty Słowenia
Jakie są kary za brak ważnej winiety?
Przypadkowo wjechałeś na płatną drogę bez ważnej e-winiety?
Niestety, zgodnie z ustawą o opłatach drogowych, popełniłeś wykroczenie, które podlega karze grzywny.
Jeśli korzystasz z autostrad i dróg ekspresowych bez ważnej e-winiety możesz otrzymać mandat w wysokości 300 €. W przypadku niewłaściwego przeniesienia tablicy rejestracyjnej na inny pojazd lub inną klasę pojazdy mandat może wynieść nawet 500 €.
Warto jednak żebyś jak najszybciej zakupił winietę dla numeru rejestracyjnego pojazdu, którym popełniłeś wykroczenie. Organ rozpatrujący sprawę, może wziąć taki zakup pod uwagę jako okoliczności łagodzące.
Więcej na temat autostrad i winiet przeczytasz w naszym artykule: Opłaty drogowe Słowenia »
Od czego zależy wysokość kary za brak e-winiety?
Wysokość mandatu za poruszanie się po płatnych słoweńskich drogach bez ważnej winiety, zależy od czasu, jaki minął od wjazdu na nią do momentu kontroli.
Mniej niż 24h:
- Jeśli od momentu wjazdu na płatną drogę minęło mniej niż 24h, kara wynosi co najmniej 40 euro.
Przykład: Wjechałeś na płatną autostradę o godzinie 10:00 i zostałeś zatrzymany do kontroli o 18:00 tego samego dnia. Mandat wyniesie min. 40 €.
Więcej niż 24h:
- Jeśli minęło więcej niż 24 godziny, kara wynosi co najmniej 70 euro.
Przykład: Wjechałeś na płatną drogę o godzinie 10:00 i zostałeś zatrzymany do kontroli następnego dnia o 12:00. Mandat wyniesie min. 70 €.
Zasady dotyczące kar pieniężnych są ściśle uregulowane w taryfikatorze (tabele powyżej). A w związku z tym funkcjonariusze zazwyczaj nie mają możliwości decydowania o tym, jak wysoki będzie mandat.
Na terenie Słowenii podobnie jak w Polsce na nieprzepisowych kierowców oprócz mandatów czekają też konsekwencje w postaci punktów karnych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kary uda nam się zapłacić na miejscu kartą.
Dlatego zawsze warto mieć przy sobie jakąś gotówkę, ponieważ w przypadku opłacenia mandatu od razu lub w ciągu najbliższych 8 dni, kwota należności może zostać obniżona nawet o 50%.
Mandaty Słowenia
Podsumowanie:
W Słowenii są znacznie droższe mandaty niż w Polsce. Organy uprawnione do ich wystawiania to zarówno drogówka, DARS jak i słoweńska służba celna. Niezależnie od sytuacji pamiętaj, że zawsze przysługuje Ci prawo odwołania się od mandatu jak i tłumaczenie stosownych dokumentów na miejscu. Jeżeli wybierasz się do Słowenii, to koniecznie pamiętaj też o zakupie winiet online, aby cieszyć się pełnią wolności na autostradzie!
Powodzenia na trasie!
~ zespół Winiety-Online.pl
Słowenia
Wyposażenie pojazdu
Wybierasz się do Słowenii? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!
Słowenia
Opłaty drogowe
Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj aktualne opłaty drogowe na Słowenii!
Chorwacja
Jak dojechać?
Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!