Winiety Czechy

Zamów oficjalne winiety do Czech na przejazd przez płatne autostrady

Wykup czeskie winiety online!

Bezpiecznie i wygodnie zrealizuj transakcję wniesienia opłaty do czeskiego operatora dróg za swój samochód. Opłać winietę do Czech, używając wygodnych form płatności - karta, BLIK, szybki przelew oraz skorzystaj z pomocy naszych doradców w razie potrzeby.

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.
Przejdź do działu czas i koszty dostawy, aby dowiedzieć się więcej.

Najważniejsze informacje

Winiety w Czechach przeznaczone są dla pojazdów o DMC do 3,5 t. Motocykle oraz przyczepy ciągnięte przez pojazdy do 3,5 tony zwolnione są z opłat. Nie ma możliwości zakupu winiety czeskiej z datą wsteczną Zachowaj ostrożność podczas wprowadzania danych pojazdu, ponieważ po rozpoczęciu ważności winiety, możliwość edycji ograniczona jest do minimum.

Bezpieczeństwo danych

Podczas zakupu winiet w naszym serwisie wszystkie dane szyfrowane są certyfikatem SSL, oraz zabezpieczone wewnętrzną polityką ochrony danych osobowych.

Twoje hasła oraz wprowadzane dane kart są na bieżąco szyfrowane. Nie wykorzystujemy również Twoich danych osobowych w celach marketingowych.

Dlaczego warto?

Zamawiając winiety do Czech w serwisie Winiety-Online.pl masz pewność, że Twoje zamówienie zostanie zweryfikowane i poprawnie zrealizowane zgodnie z aktualnym czasem realizacji.

Kupując winiety na Czechy przed wyjazdem unikasz problemów po drodze, w spokoju realizujesz zamówienie oraz minimalizujesz ryzyko błędu.

Sklep

Kategoria - pojazdy o DMC do 3,5 tony

Wszystkie pojazdy dwuśladowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.

Kategoria - motocykle

W Republice Czeskiej motocykle zwolnione są z opłat - winieta nie jest potrzebna.

Informacje dodatkowe

Winiety na Czechy

 

  Rodzaje winiet czeskich

Czechy przeszły na elektroniczny system poboru opłat, czyli e-winiety, w dniu 1 stycznia 2021 r. System jest prosty, intuicyjny i nie sprawia trudności podczas doboru winiet do pojazdu. Dla samochodów o DMC do 3,5 tony przygotowano jeden rodzaj winiet, który uwzględnia 50% zniżkę dla samochodów "eko".

Kategorie winiet w Czechach.
Kategoria winiety Przeznaczenie winiety
Napęd standardowy Samochody do 3,5 t
Eko Samochody do 3,5 t zasilane gazem ziemnym lub biometan (nie dotyczy LPG)

Możliwe jest również całkowite zwolnienie z opłaty, jeżeli pojazd jest elektryczny, na wodór lub z napędem hybrydowym (poziom emisji CO2 do 50 g/km). Dla samochodów chcących skorzystać ze zwolnienia, zarejestrowanych poza Czechami, konieczne jest jednak wypełnienie i złożenie odpowiedniego formularza przed wjazdem na drogę płatną. Formularz dostępny jest pod tym linkiem. Wygenerowany PDF musi zostać podpisany elektronicznie i wysłany na adres podany w formularzu.

W Czechach motocykle oraz przyczepy ciągnięte przez pojazdy o DMC do 3,5 tony zwolnione są z opłat. Oznacza to, że nie trzeba wykupować dla nich dodatkowej winiety.


  Okres ważności

Winieta czeska na wskazany dzień   

Dostępna od 1 marca 2024 r.

Od 1 marca 2024 roku, dostępna jest winieta na wskazany dzień, jako odpowiedź na działania Komisji Europejskiej, wskazującej na brak możliwości opłacenia jednorazowego przejazdu samochodem, przez terytorium Czech. Podobne działanie planowane jest w Austrii.

Winieta "jednodniowa" kupowana na dzień w przyszłości, tj. kupowana z wskazaną datą ważności różną od dnia w którym jest kupowana - ważna jest od dnia wskazanego na winiecie, od godziny 00:00 do godziny 23:59 tego samego dnia.

Winieta jednodniowa kupowana na dzień obecny, tj. kupowana z wskazaną datą ważności równą dniowi w którym jest kupowana, jest ważna od momentu realizacji zamówienia (najczęściej kilka minut od zaksięgowania wpłaty) do godziny 23:59 tego dnia. Oznacza to, że winieta jednodniowa nie jest ważna przez pełne 24 godziny - nie działa wstecz.

Winieta czeska na 10 dni   

Najkrótsza winieta na 10 dni, ważna jest od daty przyszłej wskazanej w zamówieniu + 9 kolejnych dni (łącznie 10 dni), do godziny 23:59 ostatniego dnia. Jeżeli winieta zamawiana jest "od dziś", ważna jest od godziny realizacji zamówienia + 9 kolejnych dni, do godziny 23:59 ostatniego dnia.

Winieta czeska na 30 dni   

Ważna od daty przyszłej wskazanej w zamówieniu + 29 kolejnych dni (łącznie 30 dni), do godziny 23:59 ostatniego dnia. Jeżeli winieta zamawiana jest "od dziś", początek jej obowiązywania rozpoczyna się od momentu realizacji zamówienia w czeskim systemie + 29 kolejnych dni, do godziny 23:59 ostatniego dnia. 

Winieta czeska na 365 dni   

Potocznie zwana winietą roczną, ważna jest od daty przyszłej wskazanej w zamówieniu +364 kolejnych dni (łącznie 365 dni), do godziny 23:59 ostatniego dnia. Jeżeli wykupujemy winietę "od dziś", ważność rozpoczyna się z momentem jej wykupienia w systemie + 364 kolejnych dni, do 23:59 ostatniego dnia.


  Płatne odcinki w Czechach

Drogami, które wymagają wniesienia opłaty są autostrady. Przed wjazdem na każdą z nich znajduje się znak informujący o tym, że za chwilę będziemy poruszać się drogą płatną. Wjeżdżając na autostradę czeska winieta powinna być już wykupiona, dlatego zachęcamy do jej zamówienia przed wyjazdem.

Mapa płatnych dróg w Czechach

Mapa płatnych odcinków w Czechach.

   Odcinki bezpłatne

   Drogi płatne w Czechach

  Gdzie kupić czeskie winiety?

Istnieje wiele miejsc, gdzie można zakupić winiety na Czechy - stacje benzynowe, urządzenia do wykupu zlokalizowane przy granicy oraz w Internecie. Najwygodniej zakupić winiety online ze względu na możliwość spokojnego zrealizowania transakcji, bez pomyłek i stresu. Czeski serwis do wykupu to edalnice.cz, w Polsce najwygodniej zrobić to przez serwis winiety-online.pl, gdzie można skorzystać ze wsparcia w języku polskim, a także wygodnych płatności.

Wykup czeskie winiety online!

Bezpiecznie i wygodnie zrealizuj transakcję wniesienia opłaty do czeskiego operatora dróg za swój samochód. Opłać winiety do Czech w naszym serwisie, używając wygodnych form płatności - karta, BLIK, szybki przelew oraz skorzystaj z pomocy naszych doradców w razie potrzeby. Zapraszamy!

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.

Mandaty w Czechach

 

  Mandaty za brak winiety

Jeżeli na płatnym odcinku autostrady porusza się pojazd, który nie ma ważnej winiety elektronicznej (jeśli nie podlega on zwolnieniu z opłaty), kierowcy grozi mandat karny w wysokości do 20 000 CZK (około 3540 złotych). Najczęściej jednak kwota mandatu oscyluje w okolicach 500 - 600 zł. Kwota mandatu może zostać podniesiona do wspomnianego wczesniej maksymalnego pułapu, jeżeli w systemie czeskim znajdują się już informacje o poprzednich wykroczeniach z tytułu braku winiety.

Kontrola posiadanej winiety może odbyć się na dwa sposoby:

 • przez uprawnione do tego służby, np. policję
 • automatycznie, poprzez system kamer, które odczytują tablice rejestracyjne poruszających się pojazdów i sprawdzają czy dany pojazd ma wykupioną winietę na czeskie autostrady.

W przypadku złapania kierowcy na braku aktywnej winiety Czechy przez policję, należy opłacić karę bezpośrednio u policjanta. Jeżeli nie posiadamy pieniędzy lub odmówimy opłacenia mandatu, możemy być narażeni na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu do czasu wyjaśnienia sprawy. W sytuacji zarejestrowania naszego pojazdu przez system kamer i przypisaniu nam braku opłaconej winiety, administracja czeska może wysłać mandat wraz z dowodem wykroczenia, na adres właściciela pojazdu.


  Mandaty za inne wykroczenia

Podróżując samochodem przez terytorium innego kraju istnieje zwiększone ryzyko kontroli pojazdu, lub popełnienia wykroczenia, którego nie jesteśmy świadomi. Poniżej przedstawiamy uproszczone zestawienie najczęściej popełnianych wykroczeń wraz z wysokościami możliwych kar.

 • Jazda pod wpływem alkoholu do 0,3 promila - od 450 zł do 3600 zł,
 • Przekroczenie prędkości od 2 km/h do 29 km/h (poza terenem gminy) - od 270 zł do 450 zł,
 • Przekroczenie prędkości od 2 km/h do 19 km/h (na terenie gminy) - od 270 zł do 450 zł,
 • Poruszanie się pojazdem niesprawnym technicznie - od 900 zł do 1800 zł,
 • Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa - od 270 zł do 450 zł,
 • Jazda z telefonem w ręku - od 270 zł do 450 zł.

Zdecydowanie najbardziej zaskakująca dla polskich kierowców jest dokładność pomiarów prędkości. Przekroczenie limitu prędkości zaledwie o 3 km/h może skutkować nałożeniem mandatu, a fotoradary ustawione są tak, aby takie wykroczenia również wyłapywać. Zachęcamy do bezpiecznej i uważnej jazdy, nie tylko z powodu restrykcyjnych przepisów, ale przede wszystkim, bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Edycja i zwroty

 

Przed rozpoczęciem ważności

Edycja winiet

System czeski daje szeroką możliwość edycji winiet przed dniem rozpoczęcia ich ważności. Oznacza to, że kupując winietę z datą startu w przyszłości, do czasu nadejścia tego dnia, istnieje możliwość jej edycji. W takim przypadku można zmienić takie parametry jak:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • kraj rejestracji pojazdu,
 • datę startu obowiązywania winiety.

Aby edytować winietę należy posiadać PDF z potwierdzeniem błędnej winiety, na którym znajduje się kod weryfikacyjny, niezbędny do zatwierdzenia zmian w opłacie. Jeżeli winieta została zakupiona w serwisie Winiety-Online.pl proces przepisania winiety możemy zrealizować w Państwa imieniu - wystarczy skorzystać z formularza w dziale kontakt.

Zwroty

Winiety Czeskie zakupione za pośrednictwem serwisu Winiety-Online.pl, których ważność jeszcze nie rozpoczęła się, podlegają możliwości zwrotu. Aby zlecić dyspozycję zwrotu kosztów winiety, prosimy o skorzystanie z działu kontakt.

Po rozpoczęciu ważności

Edycja winiet

Czechy jako jedyny system daje możliwość edycji winiety, już po rozpoczęciu jej ważności. Edycja winiety czeskiej, która już jest aktywna, możliwa jest jednak w bardzo ograniczonym zakresie i sprowadza sie wyłącznie do możliwości zmiany maksymalnie 2 znaków. Dodatkowym warunkiem jest fakt, że po zmianie, nowy numer musi posiadać tę samą ilość znaków. Oznacza to, że możliwe są poprawki literówek, np.: "0" zamiast "O" lub przestawione cyfry "34" zamiast "43".

Zwroty

Zwrot winiety po rozpoczęciu jej obowiązywania nie jest możliwy w czeskim systemie. Nie ma również znaczenia czy samochód faktycznie wjechał na terytorium Czech czy nie. Rozpoczęcie ważności winiety liczone jest od godziny 00:01 wskazanego w zamówieniu dnia. 

Przepisy drogowe

 

Ograniczenia prędkości

W zależności od klasy drogi, w Czechach obowiązują następujące limity prędkości:

Tabela ograniczeń prędkości w Czechach
Klasa drogi Prędkość maksymalna
autostrady 130 km/h*
drogi szybkiego ruchu 110 km/h
teren zabudowany 50 km/h
poza terenem zabudowanym 90 km/h

* Od 1 stycznia 2024 r. planowane jest podniesienie limitu prędkości do 150 km/h, na niektórych odcinkach czeskich autostrad. Jadną z nich jest odcinek, którym polscy turyści podróżują do Chorwacji - południowy fragment autostrady D3, łączący Pragę z Czeskimi Budziejowicami i dalej biegnący do granicy austriackiej.

Ubezpieczenie za granicą

 

  Bezpieczny wyjazd do Czech

Ubezpieczenie turystyczne to niezbędny element podróży za granicę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie rekomenduje wykup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego dla osób jadących za granicę. Ma to związek z różnicami w poziomie oraz zakresie refundacji kosztów świadczeń za granicą, także i w Czechach. Oznacza to, że w Czechach możemy zostać obciążeni kosztami świadczenia medycznego, które w Polsce jest w pełni refundowane.

Zanim wyruszysz... Ubezpiecz się!

ubezpieczenie

Sprawdź i porównaj atrakcyjne oferty ubezpieczeń turystycznych, które możesz wykupić online w 5 minut. Ubezpieczenia już od 3,23 zł/dzień. Poznaj dopasowane oferty:  

 
Zamów online w 5 minut
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium