Mandaty Czechy | Aktualny taryfikator 2024
Mandaty w Czechach mogą Cię zaskoczyć, zwłaszcza jeśli nie wiesz, jak działa tamtejszy system kar. Czeski sposób radzenia sobie z wykroczeniami drogowymi i innymi przewinieniami różni się od tego, co znamy z Polski, dlatego warto być na bieżąco. W tym artykule dowiesz się, za co możesz dostać mandat, ile to może kosztować i na co musisz uważać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Sprawdź, jak działa system kar w Czechach i bądź przygotowany na każdą ewentualność!
Spis treści:
- Czechy: Podstawowe informacje o systemie mandatów
- Jak wyglądają mandaty z Czech?
- Po jakim czasie przychodzi mandat z Czech?
- Jak zapłacić czeski mandat?
- Co jeśli nie zapłacisz za mandat z Czech?
- Jak odwołać się od mandatu z Czech?
- Ile wynoszą mandaty w Czechach? Taryfikator 2024
Kup winiety do Czech online!
Zamów winiety przez największy polski serwis - szybko i bezpiecznie. Opłać czeskie winiety za pomocą wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew. Skorzystaj z pomocy w razie potrzeby!
Mandaty Czechy: Podstawowe informacje o karach finansowych
Od stycznia 2024 w Czechach obowiązuje nowy taryfikator mandatów drogowych.
Obecnie, mandaty u naszych południowych sąsiadów dorównują, a czasem nawet przewyższają grzywny w Polsce.
Poważne naruszenia przepisów drogowych na terenie Czech mogą skutkować sankcjami przekraczającymi nawet 4000 złotych. Oznacza to że przy kontroli drogowej czeska drogówka może wystawić Ci znacznie wyższy mandat niż wcześniej.
Co ciekawe, Czesi dopuścili także niedawno 17-latków za kółka (jedynie pod okiem i nadzorem opiekuna), oraz wprowadzili obowiązkowy program profilaktyczny dla początkujących kierowców, którzy dokonają rażących naruszeń przepisów ruchu drogowego.
To jednak nie koniec.
Nowelizacja ustawy prawa o ruchu drogowym z 1-go stycznia 2024 roku nie tylko uprościła czeski system punktów karnych, ale i zaostrzyła kary za najcięższe wykroczenia. Co więcej, Czesi doprecyzowali także stawki punktowe za popełnione wykroczenia na drodze.
Zasada jest prosta: dwa poważne wykroczenia i tracisz prawo jazdy. Ten sam skutek ma popełnienie trzech "średnich" wykroczeń i sześciu drobnych.
Dla porównania w Polsce limit wynosi w większości przypadków 24 punkty, jednak maksymalna kara za wiele wykroczeń wynosi aż 15 punktów karnych. Czeski system jest więc nieco mniej restrykcyjny.
Na całe szczęście: System punktów karnych w Czechach nie dotyczy obcokrajowców.
Warto wiedzieć: Od 1 stycznia 2022 roku na terenie Czechach obowiązuje ustawa nr 418/2021 Dz.U., która sprawiła, że policjanci, celnicy, a nawet czescy strażnicy miejscy mogą egzekwować zapłatę zaległych mandatów za wykroczenia drogowe w trakcie kontroli pojazdu.
Mandaty Czechy
Jak przebiega kontrola drogowa?
Kontrolę drogową w Czechach mogą przeprowadzić policjanci z czeskiej policji drogowej (po czes. Ředitelství Služby Dopravní Policie) oraz oficerowie administracji celnej.
Cyfrowa baza CEPAN, czyli Centralna Ewidencja Roszczeń i Zaległości, pozwala czeskim funkcjonariuszom na sprawdzanie Twoich danych w czasie rzeczywistym podczas przeprowadzonych czynności.
Dzięki tej platformie mobilnej, funkcjonariusz przechodzi przez procedury w następującej kolejności:
- Patrol zatrzymuje Twój pojazd do kontroli,
- Przedstawiasz funkcjonariuszom wymagane dokumenty,
- Policjant sprawdza dane Twojego pojazdu oraz kierowcę,
- Następnie patrol wyszukuje informacje na Twój temat w systemie CEPAN.
Mandaty Czechy
Co zrobić, gdy otrzymasz karę finansową za wykroczenie na drodze?
Jeżeli otrzymasz mandat to masz zawsze 3 możliwości:
- zapłacić od razu (najszybszy i najprostszy sposób)
- zapłacić w późniejszym terminie (ryzykujesz większą kwotą kary za każde opóźnienie)
- nie zapłacić, odwołać się i czekać na decyzję sądu.
Warto wiedzieć: Czeska spółka państwowa eDalnice obsługuje wszystkie opłaty drogowe i fakturuje je klientom. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym głównym artykule: Opłaty drogowe Czechy »
Jak wygląda czeski mandat?
Aktualizacja: 2024
Mandat karny z Czech nie różni się zbytnio od swoich polskich odpowiedników. Może być wystawiony na miejscu w formie ręcznie uzupełnionego blankietu lub otrzymanego pocztą wydruku.
Poniżej przedstawiamy kilka mandatów z Czech:
Blankiet czeskiego mandatu. Źródło: UnionTax.pl
Jeśli Twoje wykroczenie drogowe zostało zarejestrowane przez czeski fotoradar, zawiadomienie powinno zawierać:
- żądanie uiszczenia mandatu w koronach czeskich,
- dowód wykroczenia (np. zdjęcie Twojego samochodu).
Termin płatności takiego mandatu zazwyczaj wynosi 15 dni.
Zanim jednak otrzymasz list z wykroczeniem, to czeska policja musi zawnioskować do Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) o ujawnienie danych właściciela pojazdu. Następnie nasz Krajowy Punkt Kontaktowy (CEPIK) przekazuje Czechom Twój adres poprzez system EUROCARIS.
Dopiero wtedy, czeskie organy ścigania są w stanie wysyłać do Polski wezwanie do zapłaty wraz z mandatem i fotografią z fotoradaru.
W zależności od sytuacji ta procedura zajmuje to od tygodnia do nawet miesiąca.
Zdarzają się także przypadki kompletnego przedawnienia sprawy przez opieszałość instytucji. Niestety, postępująca cyfryzacja urzędów raczej zmniejsza Twoje szanse na uniknięcie mandatu w ten sposób.
Zdjęcia czeskiego mandatu przesłanego drogą pocztową. Źródło: Cro.pl
Każdy mandat otrzymany listem poleconym od czeskich organów ścigania musi być przetłumaczone na język polski.
Co więcej, takie wezwanie do zapłaty musi zostać do Ciebie dostarczone na adres zameldowania. Najczęściej to zadanie powierzane jest Poczcie Polskiej - co jak powszechnie wiadomo nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem.
Jednocześnie czeskie organy ścigania muszą w swoim liście przedstawić niezbite dowody wykroczenia. Może to być np. zdjęcie z fotoradaru, lub skan blankietu wypełnionego ręcznie przez funkcjonariusza czeskiej policji.
Zdjęcia dołączonego tłumaczenia w języku polskim. Źródło: Cro.pl
!! Pamiętaj: Mandat, która nie spełnia wymienionych wymogów traci swoją moc prawną. Zgodnie z założeniami unijnej dyrektywy 2015/413, obowiązek zapłaty mandatu zagranicznego pojawia się dopiero po otrzymaniu formalnego wezwania do zapłaty uzupełnionego o takie elementy jak: tłumaczenie dokumentu na rodzimy język, czy załączenie dowodu wykroczenia.
Mandaty Czechy
Po jakim czasie przychodzi mandat pocztą?
Wielu kierowców zadaje sobie pytanie: "Kiedy przyjdzie mandat za brak winiety?".
W obecnie zdigitalizowanym świecie sprawa wcale nie musi zająć długo. Choć zdarzają się przypadki przedawnienia to czeska policja przesyła mandaty pocztą tradycyjną maksymalnie do 2 lat od dnia wykroczenia (np. wykonania zdjęcia fotoradarem).
Nie łudź się jednak, że jakoś wywiniesz się od mandatu z zagranicy.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr. 2015/413, reguluje kwestie transgranicznej wymiany informacji pomiędzy państwami członkowskimi. Wcześniej zagraniczne służby sporadycznie upominały się o zapłacenie mandatu i wystawiały pocztą stosowne wezwania.
Potwierdzenie tego najczęściej widać na forach, gdzie użytkownicy zachęcają do ignorowania mandatów otrzymanych pocztą.
Obecnie taka sytuacja należy do przeszłości.
Wszystkie drogówki w UE mają dziś dostęp do systemu CBE (Cross Border Enforcement) oraz lokalnych Krajowych Punktów Kontaktowych (KPK). W Polsce do tego podpięta jest także Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Wystarczy więc, że jakiekolwiek służby mają numer rejestracyjny Twojego pojazdu i są od razu gotowe do wystawienia mandatu. Podobno niemal 100% wysłanych zapytań do polskiego KPK kończy się wezwaniem do zapłaty najczęściej nie małej grzywny.
Nie ma więc co ryzykować - jeśli możesz zapłać mandat na miejscu lub odwołaj się tuż po otrzymaniu wezwania do zapłaty listem poleconym
Jak zapłacić za mandat z Czech?
Zacznijmy od tego, że szczegółowych instrukcji jak należy uiścić opłatę udzielają czeskie urzędy celne.
Mandat z Czech można jednak na ogół zapłacić na kilka sposobów. Wszystko oczywiście zależności od rodzaju kary i instrukcji przekazanych przez czeskie organy ścigania. Oto najczęstsze metody płatności:
- Płatność bezpośrednio u policjanta: Jeśli mandat został nałożony na miejscu, można go opłacić bezpośrednio u funkcjonariusza policji, najczęściej gotówką lub kartą płatniczą. Czescy policjanci często mają terminale płatnicze, co ułatwia natychmiastową zapłatę.
- Przelew bankowy: Mandat można opłacić przelewem bankowym na wskazane konto czeskiego urzędu, zwykle z dołączonym numerem referencyjnym mandatu. Niezbędne dane do przelewu znajdują się na otrzymanym mandacie lub w korespondencji od czeskich organów.
- Płatność online: Niektóre czeskie instytucje, takie jak miejskie urzędy czy policja, udostępniają możliwość zapłaty mandatu online za pośrednictwem dedykowanych platform płatniczych. Linki do płatności online zazwyczaj są wysyłane w korespondencji dotyczącej mandatu. W wyjątkowych przypadkach zaległości można uregulować również przelewem bezgotówkowym na właściwy rachunek fiskusa. Numer konta odpowiedniego administratora podatkowego można znaleźć po kwalifikowanym zalogowaniu się do cPortalu Administracji Celnej Republiki Czeskiej.
- Poczta: W niektórych przypadkach możliwa jest płatność gotówką na czeskiej poczcie, ale ta metoda może być niewygodna dla osób mieszkających poza Czechami.
Każdy mandat powinien zawierać szczegółowe instrukcje dotyczące metod płatności oraz terminów, których należy przestrzegać, aby uniknąć dodatkowych opłat i problemów.
Co jeśli nie opłacisz mandatu z Czech?
Nie zamierzasz uregulować mandatu karnego za wykroczenie drogowe w Czechach?
Pamiętaj, że czeskie organy ścigania mogą zacząć wysyłać Ci monity przypominające o konieczności uregulowania należności.
Za opóźnienie w płatności naliczane są dodatkowe opłaty oraz odsetki, co zwiększa całkowitą kwotę do zapłaty.
Jeśli mandat pozostanie niezapłacony, Czesi mogą zgłosić sprawę do polskiego sądu, który po zasądzeniu należności przekaże Twoją sprawę do egzekucji. Na tym etapie sprawą może zająć się komornik lub Urząd Skarbowy, które mają prawo do potrącenia należności z wynagrodzenia lub zajęcia majątku dłużnika.
Tego typu zaległości prowadzą także do tego, że podczas kolejnej wizyty w Czechach, np. czeska policja może też zażądać od Ciebie natychmiastowej zapłaty zaległego mandatu, a w przypadku odmowy, zarekwirować Twój pojazd i zabrać tablice rejestracyjne do momentu uregulowania długu.
Mandaty Czechy
Czasowa konfiskacja tablic rejestracyjnych
Jeśli podczas kontroli drogowej służby ustalą, że masz jakieś zaległości za mandaty drogowe i nie uregulujesz ich na miejscu płatnością gotówkową lub bezgotówkową, funkcjonariusze mogą zatrzymać tablicę rejestracyjną pojazdu lub uniemożliwić dalszą podróż.
Organy Czeskiej Republiki mogą tymczasowo skonfiskować tablice rejestracyjne pojazdu lub uniemożliwić dalszą podróż samochodem zgodnie z zasadą "Nie płacisz, nie jedziesz".
Czesi w takich wypadkach najchętniej stosują blokadę koła pojazdu i jego całkowite unieruchomienie.
Aby uniknąć takiej sytuacji zawsze najlepiej jest płacić za czeski mandat od razu na miejscu - jeszcze w trakcie kontroli. Można tego dokonać zarówno gotówką lub kartą płatniczą. Na wszelki wypadek najlepiej jest jednak zawsze poprosić o potwierdzenie transakcji.
Czeski plakat informacyjny kampanii z 2022 roku. Źródło: UnionTax.pl
Mandaty Czechy
Czy mandat z Czech może ulec przedawnieniu?
Krótka odpowiedź brzmi: Tak, mandaty z Czech mogą się przedawnić.
Warto jednak podkreślić, że w przypadku pospolitych wykroczeń drogowych, za które kara nie przekracza 100 000 CZK, termin przedawnienia wynosi 1 rok - licząc od chwili popełnienia wykroczenia.
Nawet jeżeli bieg przedawnienia zostanie na jakiś czas przerwany, nie może on przekroczyć 3 lata. To znaczy, że organ administracyjny ma obowiązek:
- wszcząć postępowanie w ciągu roku od popełnienia wykroczenia pod rygorem przedawnienia,
- wydać decyzję w ciągu roku od wszczęcia postępowania,
- jeżeli ją wyda, organ odwoławczy musi wydać decyzję w ciągu roku, pod rygorem przedawnienia.
Dla sprawcy wykroczenia oznacza to zarejestrowanie wszystkich trzech czynów, a jeśli pomiędzy nimi upłynie rok, to wykroczenie ulega przedawnieniu.
Mandaty Czechy: Jak się odwołać?
Uważasz, że niesłusznie wystawiono Ci mandat i chcesz się od niego odwołać?
Pamiętaj, że jest to możliwe tylko w określonych terminach. Zazwyczaj masz na to 2 tygodnie od przyjęcia listu poleconego.
Aby odwołać się od wystawionego mandatu z Czechach potrzebujesz kompletu dokumentów, w tym:
- wniosek z odwołaniem,
- kopię mandatu,
- dowody potwierdzające niesłusznie nałożony mandat,
- dowód zapłaty opłaty skarbowej (płatne).
Odwołanie należy złożyć w sądzie właściwym dla miejsca wykroczenia lub przesłać pocztą (zalecamy kuriera). Czas rozpatrywania sprawy przez sąd może wynieść od kilku miesięcy do nawet roku.
Pamiętaj, że złożenie odwołania zawiesza mandat do czasu wydania wyroku.
Ile wynoszą mandaty w Czechach? | Tabela
Aktualizacja: 2024
Od początku stycznia w Czechach obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Niektóre wykroczenia drogowe "zdrożały" pięciokrotnie. Podwyżki dotyczą przede wszystkim mandatów za zbyt szybką jazdę.
Co więcej, zmiana systemu karania kierowców powiązana jest z planami wprowadzenia na niektórych (wyraźnie oznakowanych) odcinkach autostrad podwyższonego limitu prędkości – 150 km/h.
Na poniższych odcinkach można zatem pojechać szybciej, natomiast złamanie nowego limitu będzie kosztowało wyjątkowo dużo.
Mapa odcinków autostrad w Czechach z nowym limitem maks. prędkości.
Maksymalna kara w Czechach wynosi nawet do 14,000 zł i dotyczy odmowy poddania się badaniu na obecność substancji psychoaktywnych takich jak np. alkohol.
Co ciekawe, w Czechach kara za prowadzenie pod wpływem jest bardzo umiarkowana.
Chociaż akceptowany limit alkoholu w Czechach wynosi 0,00 promila, to jednak za ‰ alkoholu we krwi płacisz jedynie grzywnę i... możesz kontynuować podróż.
Warto jednak tutaj podkreślić, że w Czechach znacznie surowsza kara przewidziana jest za odmowę poddania się badaniu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.
Przekroczenie prędkości: | Mandat karny: | Mandat administracyjny: |
---|---|---|
o mniej niż 10 km/h |
do 1 500 CZK (do negocjacji) |
od 2 000 do 5 000 CZK |
o ponad 10 km/h |
od 1 500 do 2 000 CZK |
od 2 000 do 5 000 CZK |
o 20 km/h |
od 2 500 do 3 500 CZK |
od 4 000 do 10 000 CZK |
o 30 km/h |
do 10 000 CZK |
od 7 000 - 25 000 CZK |
o 40 km/h |
do 25 tys. koron (ok. 4400 zł) |
od 7 000 - 25 000 CZK |
*Kwota mandatu może zostać podniesiona do maksymalnego poziomu, jeżeli figurujesz w czeskim systemie jako notowany już kierowca za wykroczenia z tytułu uiszczenia opłat drogowych.
Rodzaj wykroczenia: | Wysokość mandatu karnego: | Wysokość mandatu administracyjnego: |
---|---|---|
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji uzależniających | x | 7 000 - 25 000 CZK |
Stan dyskwalifikujący (gdy poziom alkoholu we krwi osiągnie co najmniej 1,00 g/kg) | x | 7 000 - 25 000 CZK |
Odmowa poddania się badaniu na obecność alkoholu i innych substancji uzależniających | x | 25 000 - 75 000 CZK |
Wjazd na przejazd kolejowy na zakazie
|
4 500 - 5 500 CZK
|
7 000 - 25 000 CZK
|
Skręcanie, cofanie, jazda w przeciwnym kierunku na autostradzie
|
4 500 - 5 500 CZK
|
7 000 - 25 000 CZK
|
Naruszenie zakazu wyprzedzania
|
4 500 - 5 500 CZK
|
7 000 - 25 000 CZK
|
Jazda na czerwonym świetle, niezatrzymanie się przed znakiem STOP
|
4 500 - 5 500 CZK
|
7 000 - 25 000 CZK
|
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
|
2 500 - 3 500 CZK
|
4 000 - 10 000 CZK
|
Ograniczenia ruchu dla pieszych na przejściu
|
2 500 - 3 500 CZK
|
4 000 - 10 000 CZK
|
Niezatrzymanie pojazdu przed przejściem dla pieszych
|
2 500 - 3 500 CZK
|
4 000 - 10 000 CZK
|
Niezatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej
|
x |
7 000 - 25 000 CZK
|
Brak powiadomienia wypadku lub wykroczeniu Czeskiej Policji
|
2 500 - 3 500 CZK
|
4 000 - 10 000 CZK
|
Nieokazanie dowodu tożsamości
|
2 500 - 3 500 CZK
|
4 000 - 10 000 CZK
|
Opuszczenie miejsca kolizji lub wypadku
|
x |
7 000 - 25 000 CZK
|
Korzystanie z telefonu podczas prowadzenia auta
|
2 500 - 3 500 CZK
|
4 000 - 10 000 CZK
|
Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa lub przewożenie dziecka bez fotelika
|
1 500 - 2 000 CZK
|
2 000 - 5 000 CZK
|
Stwarzanie niebezpieczeństwo podczas zmiany pasa ruchu
|
1 500 - 2 000 CZK
|
2 000 - 5 000 CZK
|
Niestosowanie się do znaków zakazu lub nakazu
|
x |
7 000 - 25 000 CZK
|
Jazda motocyklem lub motorowerem bez kasku ochronnego
|
1 500 - 2 000 CZK
|
2 000 - 5 000 CZK
|
Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy
|
x |
25 000 - 75 000 CZK
|
Prowadzenie pojazdu z zawieszonym prawem jazdy
|
x |
7 000 - 25 000 CZK
|
„12 punktów dla „cudzoziemca” + prowadzenie pojazdu w okresie zakazu dla cudzoziemca”
|
x |
25 000 - 75 000 CZK
|
Prowadzenie pojazdu bez kompetencji zawodowych
|
nie dotyczy
|
7 000 - 25 000 CZK
|
Brak aktualnych badań lekarskim
|
do 1 500< CZK (negocjacja)
|
2 000 - 5 000 CZK
|
Prowadzenie pojazdu niesprawnego technicznie
|
2 500 - 3 500 CZK
|
4 000 - 10 000 CZK
|
Prowadzenie pojazdu bez tablicy rejestracyjnej
|
x |
4 000 - 10 000 CZK
|
Prowadzenie pojazdu z zasłoniętą tablicą rejestracyjną
|
x |
4 000 - 10 000 CZK
|
Antyradarowe, nieuprawnione użycie świateł ostrzegawczych
|
x |
7 000 - 25 000 CZK
|
Brak włączonych świateł
|
do 1 500 (do negocjacji)
|
2 000 - 5 000 CZK
|
Nieprawidłowe parkowanie
|
do 1 500 (do negocjacji)
|
2 000 - 5 000 CZK
|
Wyrzucanie rzeczy z samochodu podczas jazdy
|
do 1 500 (do negocjacji)
|
2 000 - 5 000 CZK
|
Naruszenie zakazu zatrzymywania się lub postoju
|
do 1 500 (do negocjacji)
|
2 000 - 5 000 CZK
|
Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa u pasażera
|
1 500 - 2 000 CZK
|
2 000 - 5 000 CZK
|
Parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej
|
2 500 - 3 500 CZK
|
4 000 - 10 000 CZK
|
Niepoddanie się badaniu psychologicznemu w ruchu drogowym
|
x |
2 000 - 5 000 CZK
|
Nieokazanie dowodu rejestracyjnego pojazdu
|
x |
2 000 - 5 000 CZK
|
Brak ważnych badań technicznych pojazdu
|
2 500 - 3 500 CZK
|
4 000 - 10 000 CZK
|
Odmowa podania przez właściciela tożsamości kierowcy prowadzącej auto
|
x |
7 000 - 25 000 CZK
|
*W każdym wypadku wysokość grzywny może zostać podwojona, jeśli "bazowemu" wykroczeniu towarzyszy spowodowanie kolizji.
Mandaty Czechy
Niezbędne wyposażenie auta
W każdym kraju UE, przepisy dot. obowiązkowego wyposażenia pojazdu nieco się od siebie różnią.
Np. na terenie Czech, kamizelka odblaskowa jest teraz wymagana także w miastach.
Dotychczas założenie kamizelki odblaskowej było obowiązkowe, jedyni gdy ktoś opuszczał samochód z powodu awarii, usterki lub wypadku poza obszarem zabudowanym. Od początku 2024 roku kamizelka odblaskowa obowiązuje także w terenie zabudowanym.
Oznacza to, że jadąc do Czech, najlepiej jest mieć tyle kamizelek w samochodzie, ilu jest pasażerów.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach »
Mandaty Czechy
Podsumowanie:
Mamy nadzieję, że podróż przez Czechy nie będzie stanowiła problemu i żaden mandat Cię nie dopadnie. Jeżeli jednak tak się stanie, to pamiętaj, ze zawsze masz prawo się od niego odwołać. Po najnowszej aktualizacji przepisów z 2024 roku mandaty z Czech są nierzadko wyższe niż w Polsce, a tolerancja służb kontroli na wykroczenia niższa. Zachęcamy więc do przestrzegania przepisów oraz zakupu czeskich e-winiet na naszej stronie. Temat kar finansowych za wykroczenia w Czechach bywa miejscami zawiły i złożony. Jeżeli masz do nas jakieś pytania, zarówno przed jak i po zakupie węgierskiej e-winiety skontaktuj się z nami.
Jesteśmy tu by pomagać!
~redakcja Winiety-Online.pl
Czechy
Wyposażenie pojazdu
Jedziesz samochodem do Czech? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!
Chorwacja
Jak dojechać?
Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!