Winiety Węgry

Zamów oficjalne winiety do Węgier na przejazd autostradami

Wykup węgierskie winiety online!

Zamów winietę do Węgier dla Twojego samochodu. Szybko i bezpiecznie opłać przejazd, używając wygodnych płatności - karta, BLIK, szybkim przelew. Skorzystaj z pomocy naszych konsultantów w razie potrzeby. Po opłaceniu zamówienia otrzymasz oficjalny dokument w formacie PDF.

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.
Przejdź do działu czas i koszty dostawy, aby dowiedzieć się więcej.

Bezpieczeństwo danych

Podczas zakupu winiet w naszym serwisie wszystkie dane szyfrowane są certyfikatem SSL, oraz zabezpieczone wewnętrzną polityką ochrony danych osobowych.

Twoje hasła oraz wprowadzane dane kart są na bieżąco szyfrowane. Nie wykorzystujemy również Twoich danych osobowych w celach marketingowych.

Dlaczego warto?

Zamawiając winiety Węgry w serwisie Winiety-Online.pl masz pewność, że Twoje zamówienie zostanie zweryfikowane i poprawnie zrealizowane zgodnie z aktualnym czasem realizacji.

Po wykupieniu winiety otrzymasz oficjalne potwierdzenie w formacie PDF. Kupując winiety do Węgier przed wyjazdem unikasz problemów po drodze, w spokoju realizujesz zamówienie oraz minimalizujesz ryzyko błędu.

Najważniejsze informacje

Najczęstszym powodem mandatów jest błędnie dopasowana kategoria winiety do pojazdu. Jest to spowodowane podziałem samochodów do 3,5 tony na dwie opisane poniżej kategorie. Dla polskich kierowców system ten jest nieintuicyjny ze względu na to, że w Słowacji, Austrii czy Czechach taki podział nie występuje. Za błędne dopasowanie winiety Węgry wystawiają mandaty i wysyłają na adres rejestracyjny pojazdu. Zalecamy szczególną ostrożność podczas zakupu winiet węgierskich.

Wybierz właściwą kategorię

Kategoria D1

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Przeznaczona dla pojazdów do 3.5t, które są zarejestrowane jako osobowe do max. 7 osób i nie służą do przewozu towarów

Są to standardowe pojazdy osobowe, typu Opel Astra, Toyota RAV4, BMW 5, Peugeot Partner bez kratki i bez paki, VW Passat itp.

Idź do kategorii D1

Kategoria D2

Ikonografika dla kategorii winiet D2 na Węgrzech

Przeznaczona dla pojazdów do 3.5t, które są zarejestrowane jako ciężarowe (dostawcze) lub powyżej 7 osób lub są pickupem / camperem.

Są to popularne busy z paką, typu Renault Master, czy Ford Transit, ale także VW Amarok (pickup), Citroen Berlingo z kratką lub paką.

Idź do kategorii D2

Sklep

Kategoria D1 - pojazdy osobowe o DMC do 3,5 tony (do 7 os.)

Przykład: Opel Astra, VW Passat, Nissan Quashqai, Toyota Yaris.

Uwaga na ryzyko błędu - sprawdź również kategorię D2!

Kategoria D2 - busy, campery, pick-up, "z kratką", "z paką" - o DMC do 3,5 tony

Przykład: Renault Master, Opel Vivaro, Ford Transit / Transit Connect Cargo, Dodge RAM, Peugeot Partner z paką lub kratką.

Kategoria U - przyczepy do pojazdów kategorii D2

Jeżeli pojazd ciągnący przyczepę spełnia warunki kategorii D2, należy kupić winietę kategorii U dla przyczepy.

Kategoria D1M - motocykle

Wyłącznie pojazdy zarejestrowane jako motocykl.

Informacje dodatkowe

Winiety Węgry

 

  Rodzaje winiet HU

W naszym serwisie istnieje możliwość zamówienia 4 rodzajów winiet węgierskich, dla pojazdów o DMC do 3.5t:

Winiety Węgry - Rodzaje
Kategoria winiety Przeznaczenie winiety
D1M motocykle
D1 samochody osobowe nieprzystosowane do przewozu towarów, zarejestrowane do 7 osób, do 3.5t
D2 pozostałe samochody do 3.5t
U przyczepy

Na stronie każdego produktu znajduje się szczegółowy opis. Przed zakupem winiety na Węgry należy zapoznać się z informacjami, aby wykupić właściwą winietę. Jeśli poruszają się Państwo pojazdem, który kwalifikuje się do kategorii D2 oraz ciągną Państwo przyczepę, muszą Państwo wykupić winietę kategorii U (na przyczepy).

  Okres ważności winiet

Winieta 1D na wskazany dzień

Ważna do godziny 23:59 dnia wskazanego w zamówieniu. Oznacza to, że kupując o godzinie 22:00 winietę 1D z datą ważności "od dziś", ważna będzie tylko ok 2h, czyli do 23:59 tego dnia.

Winieta na 10 dni

Ważna od daty wskazanej w zamówieniu i dalej ważna przez następne 9 dni, czyli w sumie winieta ważna jest 10 dni kolejno po sobie następujących. Winieta kończy swoją ważność ostatniego dnia o godzinie 23:59.

Winieta na miesiąc

Ważna od daty wskazanej w zamówieniu do godziny 23:59 tego samego dnia następnego miesiąca. Jeżeli w miesiącu w którym wygasa ważność winiety, nie ma takiego dnia, to winieta wygasa ostatniego dnia miesiąca o godzinie 23:59.

Winieta na dany 1 rok (2024)

Ważna od daty wskazanej w zamówieniu do dnia 31 stycznia następnego roku, do godziny 23:59. Cechą charakterystyczną winiety jest jej okres obowiązywania, który może wynosić dłużej niż rok, czyli aż 13 miesięcy (jeśli zostanie zakupiona 1 stycznia).

Pod koniec roku kalendarzowego kupowanie winiety rocznej na Węgry może nie być opłacalne. Zachęcamy do przeprowadzenia kalkulacji, które winiety będą opłacalne bardziej w danym przypadku.

Winieta na dany 1 rok (2024) wojewódzka

Winieta roczna wojewódzka obowiązuje w tym samym okresie co winieta roczna na cały kraj. Winieta wojewódzka to winieta o zakresie terytorialnym - uprawnia do korzystania z dróg płatnych w danym województwie, na które została wykupiona. Winieta na województwo może być dobrą alternatywą dla klasycznej winiety rocznej, jeśli pojazd porusza się po tym samym rejonie Węgier przez cały rok. Jedna winieta wojewódzka jest około 10 razy tańsza od klasycznej winiety rocznej.

  Mapa płatnych dróg

Na Węgrzech płatne autostrady i drogi ekspresowe są oznaczone literą "M" (e-Matrica, czyli e-winieta). Poniżej przedstawiono miejsca w których wymagana jest elektroniczna winieta do Węgier.

Autostrada M0

Autostrada na Węgrzech pełniąca funkcję obwodnicy Budapesztu. Prawie cała autostrada wokół Budapesztu jest bezpłatna, jednak jej mały fragment, między autostradą M4, a M5 jest płatny.

Obwodnica Budapesztu, autostrada M0

Obwodnica Budapesztu - autostrada M0.

Płatne autostrady

M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7, M15, M19, M25, M30, M35, M43, M60, M70, M85 i M86.

Mapa płatnych dróg na Węgrzech

Mapa płatnych dróg na Węgrzech.

    Odcinki, gdzie wymagana jest winieta

    Odcinki bezpłatne oznaczono na zielono

Winiety Węgry Online!

Wykup węgierską winietę online bez problemów. Opłać przejazd, używając wygodnych płatności - karta, BLIK, szybkim przelew. Skorzystaj z pomocy naszych konsultantów w razie potrzeby. Po opłaceniu zamówienia otrzymasz oficjalny dokument w formacie PDF.

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.

Mandaty na Węgrzech

 

Węgry posiadają jeden z najbardziej skomplikowanych systemów poborów opłat. Do Europejskiego Centrum Konsumenckiego spływa wiele skarg od osób, które zakupiły winiety Węgry na stacjach benzynowych, na których osoba sprzedająca źle oceniła kategorię pojazdu i sprzedała nieodpowiednia winietę. W efekcie osoba, która podróżowała przez Węgry z niewłaściwą winietą, otrzymuje od firmy windykacyjnej wezwanie do uiszczenia opłaty karnej. 

Mimo oczywistej pomyłki sprzedawcy na stacji, odpowiedzialność za błędnie wykupioną winietę zawsze ponosi właściciel pojazdu i to na jego barkach spoczywa obowiązek zweryfikowania poprawności sprzedanej winiety. Aby uniknąć podobnych problemów zachęcamy do korzystania z naszego systemu doboru winiet do samochodu. Wystarczy podać podstawowe informacje dotyczące pojazdu, a system sam dobierze odpowiednią winietę. Gwarantujemy poprawność sprzedawanych przez nas winiet - system doboru winiet.

  Jak szybko należy kupić winietę po wjeździe do Węgier?

Czasem zdarza się, że kierowcy wjeżdżają na odcinek płatny nieświadomie lub po prostu zapominają o wykupieniu winiety. Ustawodawca pomyślał o taki przypadkach i wdrożył zasadę 60 minut.

60 minut - tyle czasu ma kierowca, który wjechał na płatną trasę bez winiety Węgry. Jeśli wykup winiety zostanie zrealizowany w mniej niż godzinę od momentu pierwszego odczytania numeru rejestracyjnego pojazdu przez system, kierowca nie dostanie mandatu.

  Zła kategoria winiety

Uwaga na kategorie pojazdów! Najczęściej z tego powodu dochodzi do nałożenia mandatu karnego za przejazd przez Węgry. Jeżeli podróżujemy samochodem osobowym zarejestrowanym na 5 lub 7 osób, np. Toyota Avensis, Mercedes C, E, S,  BMW seria 1, 3, 5, 7 lub popularne SUVy - Toyota RAV 4, Renault Captur, Volkswagen Tiguan, itd. to nie ma powodów do obaw.

Problemy mogą pojawić się jeżeli samochód jest dostępny w 2 wersjach - jako samochód osobowy oraz jako samochód ciężarowy. Przykładem może być Renault Master, który dostępny jest jako pojazd osobowy lub pojazd przystosowany do przewozów towarów. Jeżeli przez Węgry podróżujemy pojazdem przystosowanym do przewożenia towarów, winiety jakie należy wykupić to kategoria D2.

  Wysokość mandatów za złą kategorię winiety na Węgrzech

Wykupienie winiety nie pasującej do kategorii pojazdu również skutkuje nałożeniem mandatu, lecz w nieco niższej kwocie niż jak to ma miejsce w przypadku braku winiety:

  • 25 Euro - tyle wynosi mandat za niepoprawną kategorię winiety dla kategorii D1, D1M, D2, U jeśli zostanie opłacony do 60 dni od otrzymania pisma,
  • 100 Euro - kwota, którą należy zapłacić po przekroczeniu 60 dni od momentu otrzymania pisma.

  Brak winiety dla przyczepy

Kolejną sytuacją w której można dostać mandat jest wykupienie jednej winiety w sytuacji w której wymagane są dwie. Jeden mandat zostanie wystawiony w sytuacji kiedy nastąpiło częściowe wykupienie winiet (jedna z dwóch) na zespół pojazdów (przyczepa + pojazd ciągnący). Jeśli ani pojazd ciągnący (należący do kategorii D2) ani jego przyczepa nie mają wykupionej winiety, to kierowca zostanie obciążony maksymalnie jednym mandatem zamiast dwóch.

  Wysokość mandatów za brak winiety na Węgrzech

Węgry posiadają nie tylko sprawny system do weryfikacji wykupionej winiety, który bardzo często działa już na samym przejściu granicznym. Są również liderem w ściąganiu opłat za mandaty. Ich wysokość uzależniona jest od czasu w którym go opłacimy:

  • 50 Euro - tyle wynosi mandat za brak winiety dla kategorii D1, D1M, D2, U jeśli zostanie opłacony do 60 dni od otrzymania pisma,
  • 200 Euro - kwota, którą należy zapłacić po przekroczeniu 60 dni od momentu otrzymania pisma.

Przepisy drogowe

 

Ograniczenia prędkości

Na Węgrzech obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

Tabela ograniczeń prędkości na Węgrzech dla motocykli i pojazdów do 3.5t.
Rodzaj drogi Prędkość maksymalna
autostrady 130 km/h
drogi szybkiego ruchu 110 km/h
teren zabudowany 50 km/h
poza terenem zabudowanym 90 km/h

Najczęściej zadawane pytania

 

Kiedy muszę wykupić winietę?

Winietę należy zakupić przed wjazdem na drogi płatne. Najlepiej wykupić winietę jeszcze przed wyjazdem z miejsca zamieszkania, tak aby bez problemów, w spokoju zrealizować zamówienie. 

Czy muszę mieć ze sobą potwierdzenie nabycia winiety?

Po opłaceniu zamówienia na adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie rejestracji pojazdu w węgierskim autostradowym, czyli e-winieta. Potwierdzenie należy zachować czas podróży, tak aby być w stanie pokazać policji w razie kontroli.

Jak wygląda e-winieta na Węgry?

Węgierska e-winieta ma postać ramki z czerwonym logo oraz szczegółami zamówienia, którą wysyłamy w postaci pliku PDF na adres e-mail podany podczas składania zamówienia.

Winieta na Węgry

Winiety Węgry - widok z PDF.

Zwracamy szczególną uwagę na to, aby po wykupieniu winiety otrzymać oficjalne potwierdzenie w PDF. Niektórzy pośrednicy sprzedaży winiet odmawiają wysłania oficjalnej winiety. Dla policji dokumentem potwierdzającym opłacenie przejazdu jest wyłącznie winieta. Serwis Winiety-Online.pl zawsze wysyła oficjalne potwierdzenia.

Czy po powrocie mogę wyrzucić potwierdzenie?

Potwierdzenie należy zachować przez okres 2 lat od momentu wykupienia winiety. Jeżeli wykupią Państwo winietę w naszym sklepie to nie muszą się Państwo martwić o jej przechowywanie - wszystkie winiety przechowujemy w archiwum. Dostęp do winiet możliwy jest poprzez stronę moje-winiety lub poprzez dział kontakt.

Czy mogę zmienić numer rejestracyjny pojazdu po dacie rozpoczęcia obowiązywania winiety?

Po rozpoczęciu obowiązywania winiety, nie ma możliwości nanoszenia jakichkolwiek zmian.

Czy mogę przepisać winietę na inny pojazd?

Jeżeli winieta rozpoczęła swoją ważność, nie ma możliwości przepisania jej na inny pojazd. Dotyczy to również winiet rocznych, dlatego zachęcamy zastanowienie się przed wykupem winiety na cały rok.

Co się stanie jeżeli podczas zamawiania winiety popełniono literówkę?

Kontroli na trasie dokonują kamery połączone z węgierskim systemem poboru płat, które sprawdzają dane wprowadzone do systemu. Jeżeli podróżują Państwo samochodem z błędnie wykupioną winietą, automatycznie zostanie nałożony mandat. Wszystkie dane muszą być zgodne. Jeżeli zauważą Państwo błąd przed rozpoczęciem ważności winiety - koniecznie prosimy o kontakt.

Co się stanie jeżeli wykupię winietę na złą kategorię pojazdu?

Błędnie określona kategoria pojazdu to najczęstsze powody mandatów na Węgrzech. Prosimy o uważne przeczytanie wytycznych, aby uniknąć problemów.

Warto wiedzieć

 

Jakie kraje sąsiadują z Węgrami?

Węgry sąsiadują z 7 państwami, z których cztery również posiadają system winietowy, są to:

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium