Samochodem na Słowację | Wyposażenie i dokumenty
Samochodem przez Słowację

Samochodem na Słowację: Wymagane wyposażenie, dokumenty i najważniejsze przepisy drogowe

Wyvierasz się samochodem na Słowację? Poza obowiązkowym wykupienim winiety na płatnym odcinku drogi, warto przygotować komplet dokumentów jak i wyposażenia auta. Szukasz informacji na temat wymogów dla samochodów na Słowacji? Interesują Cię najważniejsze przepisy dorogwe, które warto brać pod uwagę jako kierowca? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie przydatne informacje dla tych, którzy planują wybrać się samochodem na Słwoację!

Spis treści:

 1. Co wiedzieć przed wyjazdem do Słowacjii?
 2. Mapa płatnych dróg na Słowacjii?
 3. Niezbędne wyposażenie samochodu na Słowacjii
 4. Wymagane dokumenty samochododwe na Słowacjii
 5. Najważniejsze przepisy drogowe w Rumunii
 6. Dodatkowe informacje dla kierowców

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Samochodem na Słowację: Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Słowacja to bezpieczny kraj w któym wszędzie spokojnie dogadasz się po Polsku. Słowacki język jest bardzo podobny do naszego. Na Słowacji obowiązuje elektroniczny system poboru opłat drogowych (ang. „Electronic Toll Collection”). Oznacza to, że Twoje prawo przejazdu weryfikowane jest automatycznie, a każda wykupiona winieta przypisywana na stałe do numeru rejestracyjnego Twojego pojazdu.

Zanim wyruszysz w podróż, warto dla wygody wykupić prawo przejazdu słowackimi autostradami. Winiety przydadzą Ci się szczególnie gdy zmierzasz do Bratysławy, zamierzasz poruszać się wzdłóż Tatr, czy też planujesz pomknąć w stronę Chorwacji. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Opłaty drogowe Słowacja.

Winiety do Słowacji online!

Zamów winiety przez najwiekszy polski serwis - szybko i bezpiecznie. Opłać słowackie winiety za pomocą wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew. Skorzystaj z pomocy w razie potrzeby!

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Samochodem na Słowację: Mapa opłat drogowych 

Mapa opłat drogowych na Słowacji

Źródło: Eznamka.sk

Linie ciągłe wyznaczają odcinki płatne.

Linie przerywane oznaczają trasy bezpłatne.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Samochodem na Słowację: Wymagane wyposażenie auta

Edycja 2024

Jadąc samochodem przez Słowację należy pamiętać, że policja kontroluje Polaków bardzo drobiazgowo, skupiając się na tych elementach, które w polskim prawie nie występują. Obowiązek posiadania w wyposażeniu samochodu linki holowniczej, dodatkowych kamizelek odblaskowych lub zimowych opon jest dla nas czymś nowym i często to właśnie tu zdarzają się uchybienia.

Warto wyposażyć samochód w niezbędne sprzęty, zwłaszcza, że koszt ich zakupu jest niewielki. Patrząc na to z innej perspektywy posiadanie kamizelki odblaskowej czy wyposażonej apteczki z pewnością nie jest problemem, a czasem może uratować życie.

Co ciekawe, klasyczne motocykle, motocykle trójkołowe oraz czterokołowce, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h, a których silnik ma pojemność skokową mniejszą niż 50 cm3 - nie muszą mieć obowiązkowego wyposażenia. 

Pozostałe kategorie (pojazdy kategorii L3 - L5e oraz L7e) muszą być wyposażone jedynie w apteczkę pierwszej pomocy. Jej zawartość musi być zgodna z wymogami kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany, a jej wkład nie może być przeterminowany.

Apteczka
Zgodna z DIN-13164

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Kamizelka odblaskowa
w kabinie 

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Koło zapasowe
oraz klucz i lewarek

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Warto wiedzieć: Obowiązek posiadania w samochodzie zestawu kluczy do demontażu kół samochodowych nie dotyczy samochodów na specjalnych oponach (rodzaj Run-flat), które po uszkodzeniu gumy pozwalają kontynuować jazdę oraz pojazdów wyposażonych w specjalny zestaw do naprawy uszkodzonych opon bez ich demontażu.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Samochodem na Słowację: Wymagane dokumenty 

Podróżując przez Słowację musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych dokumentów, dzięki którym w spokoju przejdziesz ewentualną kontrolę policji:

 • Dokument potwierdzający tożsamość: Dowód osobisty (do 6 miesięcy przed upływem ważności) lub paszport (3 miesiące),
 • Ubezpieczenie OC,
 • Dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym pojazdu,
 • Prawo jazdy,
 • w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku słowackim.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Najważniejsze przepisy drogowe na Słowacji   

 - Prędkość w terenie zabudowanym to max 50 km/h, na autostradach max 130 km/h

 - Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte przez wszystkich pasażerów

 - Dopuszczalny limit alkoholu we krwi - 0 promili!

 - Światła należy mieć włączone przez całą dobę

 - Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący.

 - Dzieci do 12 lat lub o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie na tylnych siedzeniach w specjalnym foteliku.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Dodatkowe informacje dla kierowców

Spokojna podróż wymaga odpowiedniego planowania. Przed wjazdem na autostrady i drogi ekspresowe na Słowacji znajdziesz stosowne informacje w postaci znaku z białym samochodem na niebieskim tle. Pamiętaj, że Słowacy nie wymagają międzynarodowego prawa jazdy ani zielonej karty. Bieżącą informację o sytuacji na drogach i przejściach granicznych Słowacji znajdziesz na stronie stellacentrum.sk

Warto też wiedzieć, że jeżeli na jezdni znajduje się zwarta warstwa śniegu, lód lub gołoledź, obowiązują opony zimowe. Samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t muszą mieć takie same opony na wszystkich osiach. Minimalna głębokość bieżnika to 3 milimetry.

Słowacja
Mandaty i kary administracyjne

Unikanie opłat drogowych na Słowacji jest bardzo nieopłacalne. Kontrolę na słowackich drogach wysokiej klasy przeprowadzają zarówno kamery i czujniki rozmieszczane nad drogami jak i odpowiednio wyposażone do tego patrole. Nie realizując opłat drogowych na Słowacji narazisz się oczywiście na mandat w wysokości do 10-cio krotnej opłaty rocznej (ok. €600). Najczęściej mandaty na Słowacji wystawiane są na kwotę €150 (ok 800 zł - 900 zł). 

Jeśli dostaniesz mandat i nie zapłacisz go gotówką na miejscu, służby mogą zatrzymać Ci prawo jazdy nawet do 15 dni. W tym czasie musisz zapłacić mandat. Jeśli tego nie zrobisz, zostanie wydana decyzja administracyjna o zatrzymaniu prawa jazdy aż do czasu, w którym uregulujesz należność.

Zatrzymane prawo jazdy możesz odebrać tylko osobiście, w urzędzie policji, którego funkcjonariusze zatrzymali dokument. Na miejscu musisz też pokazać oryginalny dowód wpłaty. Jeśli przelew bankowy jest nadany z zagranicy, policja musi najpierw ustalić, czy pieniądze wpłynęły na wskazane konto.

Podsumowanie

Jadąc samochodem na Słowację pamiętaj, aby zabrać ze sobą komplet niezbędnych dokumentów takich jak prawo jazdy i ubezpieczenie OC. Dla komfortu podróży, a także bezpieczeństwa warto także wykupić odpowiednią winietę. Płatne autostrady znajdują się na kluczowych arteriach Słowacji. W kwestii wymaganego wyposażenia konieczne będą: apteczka, trójkąt ostrzegawczy oraz koło zapasowe z lewarkiem i kluczami. Są jednak od tego wyjątki, więc jeżeli masz do nas jakieś pytania, szczególnie w kwestii zakupu winiet - nie wachaj się i skontatkuj się z nami.

Jesteśmy tu by pomagać!

~redakcja Winiety-Online.pl

Węgry
Wyposażenie pojazdu

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Wybierasz się na Węgry? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!

Poznaj wymogi »

Słowacja
Opłaty drogowe

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

W tym artykule znajdziesz aktualne opłaty drogowe na Słowacji!

Czytaj więcej »

Chorwacja
Jak dojechać?

Ikonografika dla kategorii winiet D2 na Węgrzech

Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!

Sprawdź trasy »

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium