Samochodem przez Rumunię
Samochodem przez Rumunię

Winiety do Rumunii oraz podstawowe przepisy

Rumunia   

Rumunia kojarzy się Polakom z krajem biedy i dziurawych dróg. Jest to obraz bardo krzywdzący ponieważ gospodarczo Rumunia radzi sobie bardzo dobrze i jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów Europy. Warto odwiedzić Rumunię, aby zobaczyć piękne krajobrazy, odwiedzić źródła termalne, a także wiele średniowiecznych klasztorów i zamki. W chili obecnej w Rumuni jest około 800 km autostrad, ale w planach lub w budowie jest ich kolejny tysiąc km. Podróżowanie jest już wygodne a będzie tylko lepiej! 

 

Winiety na przejazd po drogach płatnych   

Przejazd po drogach Rumunii opłacamy wykupując winietę. Bardo ważna, aby pamiętać, że w Rumunii wszystkie drogi są płatne, dlatego nie ma możliwości wjechać na terytorium tego kraju bez zakupienia winiety. Jest to forma podatku od korzystania z całej sieci transportowej. Na szczęście winieta całoroczna jest bardzo tania więc nie jest to żaden problem. Wyjątkiem są kierowcy jednośladów. Motocykle w Rumunii nie potrzebują winiety.

> Winiety na Rumunię możesz kupić TUTAJ <

 

Wyposażenie samochodu na Słowacji (wymagane)   

 - Apteczka 

 - Kamizelka Odblaskowa Dla Każdego Pasażera (wszystkie umieszczone w kabinie)

 - Gaśnica

 - Trójkąt Ostrzegawczy
 

Wymagane dokumenty   

Podróżując przez Rumunię musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych dokumentów, dzięki którym w spokoju przejdziesz ewentualną kontrolę policji:

  1. dowód osobisty ważny 6 miesięcy lub paszport ważny jeszcze 3 miesiące,
  2. ubezpieczenie OC,
  3. dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym pojazdu,
  4. prawo jazdy,

Ważne informacje ogólne   

 - Prędkość w terenie zabudowanym to max 50 km/h, na autostradach max 130 km/h

 - Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte przez wszystkich pasażerów

 - Dopuszczalny limit alkoholu we krwi - 0 promili!

 - Jazda z włączonymi światłami mijania w terenie zabudowanym jest obowiązkowa wyłącznie nocą, w ciągu dnia tylko w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Poza terenem zabudowanym obowiązuje nakaz używania świateł mijania przez całą dobę

 - Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący

 - Dzieci w wieku do 12 lat muszą podróżować na tylnym siedzeniu.

Podsumowanie   

Ze względu na bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu, najważniejszą sprawą jest, aby dobrze zastanowić się czy wypita lampka wina do obiadu zdążyła się już strawić. Mandaty za nawet śladowe ilości alkoholu we krwi zaczynają się od 80 euro. Oczywiście im więcej alkoholu tym więcej nieprzyjemności, włącznie z zatrzymaniem prawa jazdy lub aresztem. Podróżując przez ten kraj rozważnie z pewnością nie spotka nas żadna niemiła przygoda.

> KLIKNIJ I KUP WINIETY NA RUMUNIĘ <

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium