Samochodem przez Rumunię: Niezbędne wyposażenie i obowiązujące przepisy drogowe
Rumunia kojarzy się Polakom z krajem biedy i dziurawych dróg. Jest to obraz bardo krzywdzący, ponieważ gospodarczo ten kraj radzi sobie bardzo dobrze i jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów Europy.
Trasa Transfogarska (Transfăgărășan) przecinająca Karpaty, jest jedną z najpiękniejszych tras samochodowych na świecie. Piękne krajobrazy, odwiedzić źródła termalne, a także wiele średniowiecznych klasztorów i zamków - to wszystko warte jest zobaczenia.
W chili obecnej w Rumuni jest około 800 km autostrad, ale w planach lub w budowie jest ich kolejny tysiąc km. Podróżowanie jest już wygodne, a będzie tylko lepiej!
Spis treści:
- Co wiedzieć przed wyjazdem do Rumunii?
- Co trzeba mieć w samochodzie w Rumunii?
- Jak opłacić autostrady w Rumunii?
- Najważniejsze przepisy drogowe w Rumunii
- Dodatkowe informacje dla kierowców
Co wiedzieć o podróży samochodem przez Rumunię?
Wbrew utartym stereotypom, w Rumunii stan techniczny dróg jest przeważnie dobry. Pamiętaj jednak, że o ile nie podróżujesz motocyklem, wszędzie poza miastem obowiazuje cię odpowiednia winieta. W tym artykule sprawdzisz aktualne opłaty drogowe w Rumunii.
Jadąc samochodem przez Rumunię, warto mieć na uwadze, że w 2024 roku możesz natrafić na lokalne utrudnienia spowodowane robotami drogowymi związanymi z rozbudową infrastruktury w stronę granicy z Ukrainą.
Nie każdy też wie, ale Rumunia leży w strefie aktywnej sejsmicznie, dlatego przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić aktualne informacje o warunkach na drodze. dostępne są na odpowiednich stronach internetowych.
Tereny górskie w Rumunii są słabo zaludnione i charakteryzują się zmienną pogodą. Zdarza się też, że przez drogi przechodzą dzikie zwierzęta w tym np. niedźwiedzie.
Właśnie dlatego, podróżowanie po zmroku na terenach wiejskich w Rumunii nie jest zalecane, ponieważ często można natrafić na niepilnowane zwierzęta na drogach. Jeżeli jedziesz nocą, koniecznie korzystaj z długich świateł i zachowaj rozsądek.
Rumunia samochodem
Wymagane dokumenty:
Jako obywatel polski możesz wjechać i przebywać na terytorium Rumunii posiadając ważny polski paszport lub dowód osobisty. Dodatkowo musisz mieć przy sobie oryginał ważnego prawa jazdy oraz oryginał dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Podróżując przez Rumunię musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych dokumentów, dzięki którym w spokoju przejdziesz ewentualną kontrolę policji:
- dowód osobisty ważny 6 miesięcy lub paszport ważny jeszcze 3 miesiące,
- ubezpieczenie OC, (kopie lub zdjęcia tego dokumentu nie są akceptowane)
- dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym pojazdu,
- prawo jazdy.
Samochodem przez Rumunię: Obowiązkowe wyposażenie
Zastanawiasz się co trzeba mieć w aucie? Jadąc samochodem przez Rumunię koniecznie sprawdź także, czy wyposażenie Twojego pojazdu zgadza się aktualnymi wymogami oraz przepisami.
Aktualizacja: 2024Apteczka
Zgodna z DIN-13164
Kamizelka odblaskowa
Dla każdego
Gaśnica
Waga minimum 1kg
Trójkąt ostrzegawczy
Z homologacją
Rumunia samochodem
Czy za autostrady się płaci?
W Rumunii wszystkie drogi są płatne, dlatego nie ma możliwości wjechać na terytorium tego kraju bez zakupienia winiety. Jest to forma podatku od korzystania z całej sieci transportowej. Na szczęście winieta całoroczna jest bardzo tania więc nie jest to żaden problem. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Opłaty drogowe Rumunia »
Wyjątkiem są kierowcy jednośladów - motocykle w Rumunii nie potrzebują winiety.
Winiety do Rumunii online!
Zamów winiety przez najwiekszy polski serwis - szybko i bezpiecznie. Opłać rumuńskie winiety za pomocą wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew. Skorzystaj z pomocy w razie potrzeby!
Samochodem przez Rumunię: Przepisy drogowe
Gdy już przekroczysz granicę, na terenie Rumunii obowiązuje limit 90 dni pobytu w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu dla obywateli polskich. Obywatele UE mogą jednak uzyskać prawo pobytu na okres przekraczający trzy miesiące w różnych przypadkach, takich jak zatrudnienie, prowadzenie działalności gospodarczej, czy szkolenie zawodowe.
Wszyscy przyjeżdżający są objęci obowiązkiem meldunkowym. Jeżeli więc zatrzymasz się w hotelu lub innym obiekcie noclegowym, to właściciel będzie chciał potwierdzić Twoją tożsamość. Warto wiedzieć, że na terne Rumunii osoby fizyczne mogą wwieźć lub wywieźć kwoty do 10 000 EUR. Wyższe kwoty muszą być deklarowane przy wjeździe lub wyjeździe.
Rumunia samochodem
Ograniczenia prędkości:
W trakcie jazdy po rumuńskich drogach należy zachować odpowiednie ograniczenia prędkości:
- 50 km/h w terenie zabudowanym;
- 90 km/h poza terenem zabudowanym (do 70 km/h z przyczepą);
- 100 km/h na drogach ekspresowych (do 70 km/h z przyczepą);
- 130 km/h na autostradach (do 80 km/h z przyczepą).
- Prędkość w terenie zabudowanym to max 50 km/h, na autostradach max 130 km/h
Rumunia samochodem
Ważne numery telefonów:
W przypadkach miejscowych problemów z policją lub innymi instytucjami, najlepiej skontaktować się z polską ambasadą zlokalizowaną w Bukareszcie przy Al. Alexandru 123. Numer do placówki to +40 21 308 22 00.
W przypadku kolizji czy uszkodzenia pojazdu, możesz zadzwonić pod +40 722 382 715, aby wezwać rumuńską pomoc drogową.
Samochodem przez Rumunię: Dodatkowe informacje
- Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte przez wszystkich pasażerów
- Dopuszczalny limit alkoholu we krwi - 0 promili!
- Jazda z włączonymi światłami mijania w terenie zabudowanym jest obowiązkowa wyłącznie nocą, w ciągu dnia tylko w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Poza terenem zabudowanym obowiązuje nakaz używania świateł mijania przez całą dobę
- Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący
- Dzieci w wieku do 12 lat muszą podróżować na tylnym siedzeniu.
Jeżeli interesują Cię kary finansowe za wykroczenia, przeczytaj nasz artykuł: Mandaty w Rumunii »
Rumunia samochodem
Podsumowanie:
Ze względu na bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu, najważniejszą sprawą jest, aby dobrze zastanowić się czy wypita lampka wina do obiadu zdążyła się już strawić. Mandaty za nawet śladowe ilości alkoholu we krwi zaczynają się od 80 euro. Oczywiście im więcej alkoholu tym więcej nieprzyjemności, włącznie z zatrzymaniem prawa jazdy lub aresztem. Podróżując przez ten kraj rozważnie z pewnością nie spotka nas żadna niemiła przygoda.
Jesteśmy tu by pomagać!
~redakcja Winiety-Online.pl
Chorwacja
Jak dojechać?
Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!