Składanie i zmiana zamówień

Czy można zwracać winiety?

Zwroty winiet

Jeżeli dokonano zapłaty za winietę i okazało się, że jednak nie jest potrzebna lub popełniono nieodwracalny błąd, nie ma możliwości jej zwrotu i odzyskania pieniędzy z systemów poborów opłat. W przypadku winiet nie obowiązuje 14-dniowy okres zwrotu ze względu na zakup towaru/usługi przez Internet. Opłaty drogowe wyjęte są z tego obowiązku, o czym mówi Dyrektywa Europejska:

Zgodnie z art. 38 ustawy o prawach konsumenta, prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje Konsumentowi, w której przedmiotem świadczenia jest rzecz służąca zaspokojeniem zindywidualizowanych potrzeb Konsumenta. Zwrotom nie podlegają towary/usługi, dla których Unijna Dyrektywa 2011/83/UE w sprawie praw konsumenckich wprowadza ograniczenia.

Unijna Dyrektywa 2011/83/UE w sprawie praw konsumenckich wprowadzająca ograniczenia, nie dotyczy kosztów samej usługi wykupu winiet w imieniu klienta, świadczonej przez serwis winiety-online.pl, a co za tym idzie wynagrodzenia pobieranego przez serwis za ten wykup. W tym przypadku obowiązują przepisy ogólne, zgodnie z art. 38 ustawy o prawach konsumenta.

Czy błędne winiety można edytować?

Edycja winiet

W związku z tym, że opłaty drogowe nie podlegają prawu ochrony konsumenta (tj. możliwości zwrotu produktu/usługi do 14 dni od momentu opłacenia zamówienia, jeżeli tegoż zamówienia dokonano przez Internet), każdy kraj posiada własne zasady dotyczące zarządzania wykupioną winietą. 

Nie można edytować wykupionej winiety w krajach:

 • Węgry
 • Rumunia
 • Bułgaria
 • Austria

Można edytować wykupioną winietę, jeżeli jej okres obowiązywania jeszcze się nie rozpoczął, w krajach:

 • Czechy
 • Słowenia

Wyjątki od ogólnych reguł:

 • Słowacja zezwala na edycję winiety, maksymalnie 30 min od momentu jej opłacenia, jeżeli data startu ważności winiety nie przypada na dzień jej wykupienia.
 • Czechy zezwalają na jednorazową zamianę 2 znaków z numeru rejestracyjnego w winiecie, która już rozpoczęła swoją ważność, ale liczba znaków poprawionego numeru, musi być taka sama, jak błędnego.

Zachęcamy do ostrożnego wprowadzania danych takich jak:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • kraj, w którym pojazd jest zarejestrowany, 
 • data rozpoczęcia ważności winiety.

Błędnie wprowadzone dane mogą skutkować koniecznością zakupienia nowej winiety, a w przypadku niezauważenia błędu, mandatem karnym. Dodatkową uwagę zwrócić należy na kategorie pojazdu, aby uniknąć błędów związanych ze złym doborem kategorii winiety do typu pojazdu, zachęcamy do zamówienia winiet przez System Doboru Winiet!

Zamów winiety przez system

 

Kiedy najlepiej złożyć zamówienie?

Zamówienia realizujemy jeszcze tego samego dnia, najczęściej do 15 min od momentu opłacenia. Dlatego warto poczekać z zamówieniem e-winiet do momentu, w którym będą Państwo pewni co do wyjazdu. Jeżeli winiety zostaną wykupione z dużym wyprzedzeniem, może okazać się, że samochód ulegnie do tego czasu awarii lub zmieni się data wyjazdu. W takim wypadku może być konieczne zakupienie nowych winiet. Sugerujemy zamawianie winiet nie wcześniej niż kilka dni przed wyjazdem.

Czy są sytuacje, w których mogę zmienić złożone zamówienie?

Tak, można zmienić dane dla zamówienia, które nie zostało jeszcze zrealizowane przez nasz serwis, czyli nie otrzymali Państwo jeszcze wykupionej winiety w formie PDF, w tym celu prosimy o niezwłoczny kontakt.

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium