Opłaty drogowe | Słowacja
Opłaty drogowe | Słowacja

Opłaty drogowe Słowacja | poradnik kierowcy na 2024 rok

Wybierasz się autem w Słowackie Tatry? Jedziesz do Bratysławy na delegację służbowym pojazdem? A może czeka Cię długa trasa w kabinie ciężarówki? Niezależnie od celu, koniecznie przygotuj się z nami na potencjalne koszty podróży. Słowacja oferuje obecnie niemal 800 km płatnych odcinków dróg wysokiej klasy. W poniższym artykule przeczytasz o obowiązujących opłatach drogowych, a także dowiesz się kogo obowiązują urządzenia pokładowe OBU, jak opłacić słowacki mandat, a także gdzie kupić prawo przejazdu offline i wiele, wiele więcej!

Spis treści:

 1. Jak działa słowacki system opłat drogowych?
 2. Opłaty drogowe Słowacja | Mapa
 3. Które drogi w Słowacjii są płatne?
 4. Opłaty drogowe Słowacja | samochody osobowe
 5. Opłaty drogowe Słowacja | pojazdy > 3,5 t
 6. Jak opłacić e-myto na Słowacji?
 7. Opłaty drogowe Słowacja | Kto nie musi płacić?
 8. Dokumenty, kontrole i mandaty na Słowacji
 9. Tabela mandatów na Słowacji
 10. Jak opłacić mandat na Słowacji?

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Jak działa słowacki system opłat drogowych? 

Na Słowacji obowiązuje elektroniczny system poboru opłat drogowych (ang. „Electronic Toll Collection”). Oznacza to, że Twoje prawo przejazdu weryfikowane jest automatycznie, a każda wykupiona winieta przypisywana na stałe do numeru rejestracyjnego Twojego pojazdu. Całość systemu dzieli się na dwa segmenty: klasyczne e-winiety oraz e-myto, a więc opłaty obowiązujące pojazdy o wadze przekraczającej 3,5 t.

Wysokość słowackich opłat drogowych zależy od wielu czynników w tym przede wszystkim: technicznej masy całkowitej pojazdu, ilości jego osi, emisji spalin lub okresu obowiązywania wykupionej winiety. Dane na trasach wysokiej klasy sczytywane są zarówno poprzez monitoring, jak i słowackie patrole drogowe, więc unikanie opłat drogowych na Słowacji jest wysoce nieopłacalne. Brak odpowiedniej lub aktywnej winiety skutkuje nałożeniem kary od ok. €120 w górę

W Republice Słowackiej możesz wykupić prawo przejazdu na:

  • 10 dni,
  • 30 dni,
  • 365 dni.

Co ciekawe, w słowackim systemie opłat drogowych możesz samodzielnie sprawdzić ważności swojej winiety poprzez internet lub korzystając z dedykowanej aplikacji eznamka. Za utrzymanie wyznaczonych odcinków dróg (VÚC) oraz pobór należności na Słowacji odpowiedzialna jest Krajowa Spółka Autostradowa (sk. Národná diaľničná spoločnosť ). Operatorem płatności jest firma SkyToll

Opłaty drogowe e-znamka

Dla pojazdów dwuosiowych o wadze ≤ 3,5 t

Czasowa opłata online, pobierana z góry, naliczana na podstawie klasy Twojego pojazdu oraz okresu ważności e-winiety.

czytaj więcej ->

Opłaty drogowe e-myto

Pojazdy powyżej 3,5 tony

Dla pojazdów o masie całkowitej > 3,5 t

Opłata drogowa pobierana przy pomocy obowiązkowego urządzenia pokładowego OBU (4 warianty akceptowane).

czytaj więcej ->

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Opłaty drogowe Słowacja | Mapa

Aktualizacja: 2024

Mapa opłat drogowych w Słowacji

Źródło: eznamka.sk

Czechy
Które drogi na Słowacji są płatne?

Sieć płatnych dróg na Słowacji wynosi aktualnie niemal 800 km. Na powyższej mapie, płatne odcinki oznaczone są żółtym kolorem. Linie przerywane oznaczają odcinki bezpłatne. W styczniu 2024 roku nastąpiło wiele korekt i zmian w klasyfikacji słowackich tras. W jej skład wchodzą obecnie zarówno autostrady (np. D1, D2, D3 i D4 ) oraz drogi ekspresowe (np. R1, R2, R4, R6 i R7), jak i niektóre drogi I klasy. Aktualną listę odcinków dróg objętych słowackimi opłatami drogowymi znajdziesz na stronie zarządcy opłat autostradowych (VÚC).

Słowacy poddali 17 odcinków dróg nowym opłatom drogowym, które obowiązują np. na odcinku północnej obwodnicy Preszowa (R4), a także na drodze I/68 (obwodnica Plavnicy). Najnowsze zmiany w VÚC związane są m.in. z rekategoryzacją fragmentu trasy R1a (Nitr) na drogę I klasy (I/51). Słowackie obwodnice wokół takich miast jak Bratysława, Dolny Kubin, Czadca, Bańska Bystrzyca, Twardoszyn, czy Tornaľa, zostały wyłączone z systemu opłat i można z nich korzystać za darmo. 

Winiety do Słowacji online!

Zamów winiety przez największy polski serwis - szybko i bezpiecznie. Opłać słowackie winiety za pomocą wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew. Skorzystaj z pomocy w razie potrzeby!

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Opłaty drogowe Słowacja | pojazdy ≤ 3,5 tony (e-znamka)

Słowacki system opłat drogowych należy do jednych z najprostszych w Europie, ponieważ wyróżnia się w nim jedynie dwie kategorie. Każdy pojazd o masie do 3,5 tony, musi mieć wykupioną e-winietę w kategorii M. Jeżeli jednak, Twój pojazd holuje przyczepę o łącznej wadze obu przekraczającej 3,5 t (np. przyczepa kempingowa), to musisz wykupić dla niej dodatkowo kategorię O1 lub O2. To wszystko!

Warto tutaj podkreślić, że na cenę prawa przejazdu słowacką autostradą nie wpływa ani długość trasy, ani ilość zarejestrowanych przejazdów. Najważniejsze jest więc, aby dobrać właściwy wariant dokumentu dla swojego pojazdu i i opłacić go przed skorzystaniem ze słowackich dróg wysokiej klasy. Nie czekaj i wykup odpowiednie winiety online

Kategoria M

e-winieta przeznaczona dla pojazdów silnikowych lub zespołów pojazdów do 3,5 t, niezależnie od maksymalnej technicznie dopuszczalnej masy całkowitej. Pojedyncze auta osobowe.

Kup kategorię M »

Kategoria O

Opłata drogowa przeznaczona dla zespołów pojazdów holujących przyczepę (M1, N1, M1G i N1G), których maksymalna technicznie dopuszczalna masa przekracza 3.5 t 

Kup kategorię O »

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Opłaty drogowe Słowacja | pojazdy ≥ 3,5 tony (e-myto)

Tzw. e-myto obowiązuje wszystkie ciężarówki, tiry, autobusy oraz wszystkie inne pojazdy o technicznie dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t i pobierane jest zarówno na autostradach, trasach szybkiego ruchu jak i głównych drogach. Słowackie opłaty drogowe wynoszą średnio od 8 do 20 eurocentów za kilometr (bez VAT), a dokładna wysokość kwoty zależy od następujących czynników:  

 • kategoria pojazdu,
 • rodzaj drogi,
 • klasa emisji spalin,
 • ilość osi,
 • przejechany dystans.

Rozliczanie należności każdego pojazdu odbywa się dzięki urządzeniom pokładowym OBU (np. Sky Toll lub DKV CARD). Urządzenie OBU możesz wypożyczyć lub kupić, a większość jednostek pokładowych jest dostępna dostępne zarówno w punktach dystrybucji jak i przez internet. Kaucja za wypożyczenie jednostki wynosi ok. €50. Zakup na własność wynosi ok. €90.

Obliczanie należności za każdy przejazd działa w oparciu o hybrydowe połączenie 3 systemów: GPS, GSM/GPRS oraz technologii mikrofalowej DSRC. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na Billien OBU, Billien OBU 5051, OBU 1374, czy też Sitraffic Sensus, każde urządzenie działa podobnie, a jego posiadanie jest obowiązkowe. Brak lub wyłączenie OBU w trakcie przejazdu słowacką autostradą skutkuje wysokim mandatem. 

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówekJak opłacić e-myto w Słowacji?

Słowackie e-myto możesz opłacić zarówno przez internet jak i offline. Do Twojej dyspozycji jest zarówno portal www.eznamka.sk, jak i dedykowana aplikacja „eznamka”. Jeżeli jednak preferujesz tradycyjne metody płatności, opłaty drogowe w Słowacji możesz uiścić gotówką lub kartą w jednym ze stacjonarnych punktów dystrybucji oznaczonych logo „eznamka″ lub bezgotówkowo – za pośrednictwem urządzeń samoobsługowych lokowanych zazwyczaj przy przejściach granicznych. W trakcie rejestracji w słowackim systemie opłat drogowych, trzeba także wybrać, którą z poniższych metod rozliczeń preferujesz:

 • Pre-paid – klasyczna przedpłata, którą realizujesz poprzez doładowanie specjalnego konta wybraną kwotą oraz pobranie za kaucją urządzenia OBU. Możesz je otrzymać pocztą lub odebrać w centrum dystrybucyjnym. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku, saldo konta zawsze musi być uzupełnione na czas przejazdu. Dokładną wysokość słowackiego e-myta sprawdzisz wykorzystując kalkulator słowackich opłat drogowych.
 • Post-paid – opłata „post factum″. Wygodne i automatyczne rozwiązanie, dedykowane przede wszystkim dla kierowców regularnie korzystających z autostrad na Słowacji. Rozwiązanie to wymaga oczywiście urządzenia OBU i jest na stałe zsynchronizowane ze słowackim systemem płatności. W tym wypadku twoje saldo pomniejszane jest automatycznie po każdorazowym zarejestrowaniu przejazdu. 

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Jakie pojazdy są zwolnione ze słowackich opłat drogowych? 

Nie każdy pojazd na terenie Słowacji ma obowiązek płacić za przejazd autostradą! Opłaty drogowe na Słowacji nie dotyczą bowiem pojazdów, które: są zarejestrowane na osoby w posiadaniu karty parkingowej dla niepełnosprawnych; należą do opieki socjalno-prawnej czy opieki społecznej; są zarejestrowane jako historyczne; należą do cudzoziemców zwolnionych z opłaty na podstawie ugody międzynarodowej (zasada wzajemności).

Z powyższego zwolnienia możesz jednak skorzystać na Słowacji wyłącznie na podstawie potwierdzenia o rejestracji w słowackim Centralnym Rejestrze Opłat za Winiety Autostradowe. Aby uzyskać zwolnienie z opłat drogowych, obok uzupełnienia właściwego wniosku, musisz także złożyć dokumenty identyfikujące kierowcę oraz powód ubiegania się o taki przywilej. Za ocenę i rozpatrzenia wniosków o rejestrację odpowiedzialna jest spółka Národná diaľničná spoločnosť, a. s. 

Nie lubisz papierkowej roboty? Nie czekaj! Zobacz, jak szybko i łatwo możesz kupić słowackie winiety online ».

Zdjęcie pokazuje formularz policyjny na tle samochodu zatrzymanego do kontroli

Opłaty drogowe to nie tylko winiety... Wyruszając na Słowację koniecznie sprawdź aktualne ceny paliw oraz stawki mandatów. O wszystkim przeczytasz poniżej!

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Czy na Słowacji można płacić w złotówkach?

Odpowiedź brzmi: to zależy. W Słowacji oficjalnie obowiązuje waluta euro. Jednakże, miejscami, tuż przy granicy, można płacić naszą walutą. Jeżeli więc planujesz realizować opłaty drogowe gotówką, warto będzie uprzednio skorzystać z jednego z kantorów działających przy granicy polsko-słowackiej.

Warto wiedzieć: Tu sprawdzisz aktualne ceny paliw w UE

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Dokumenty, kontrole i mandaty na Słowacji

Jak to w życiu bywa, czasami koszty podróży są wyższe niż byśmy sobie tego życzyli. Zdarza się, że Słowacja, choć graniczy z Polską, potrafi w tej kwestii zaskoczyć niejednego kierowcę. U naszych południowych sąsiadów mandat można otrzymać nawet za niewłaściwy gest!

Na które przepisy na Słowacji trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim aktualne prawo jazdy oraz polisa OC. Choć to oczywiste sprawy, przed wyruszeniem w podróż zawsze upewnij się, że masz je przy sobie i że ich data ważności niedługo się nie kończy. To jednak oczywiście nie koniec. 

Jeżeli Twoja trasa biegnie przez wyznaczone odcinki dróg na Słowacji, to musisz mieć wykupioną odpowiednią winietę.  Unikanie opłat drogowych na Słowacji jest bardzo nieopłacalne. Kontrolę na słowackich drogach wysokiej klasy przeprowadzają zarówno kamery i czujniki rozmieszczane nad drogami jak i odpowiednio wyposażone do tego patrole. Nie realizując opłat drogowych na Słowacji narazisz się oczywiście na mandat w wysokości do 10-cio krotnej opłaty rocznej (ok. €600). Najczęściej mandaty na Słowacji wystawiane są na kwotę €150 (ok 800 zł - 900 zł). 

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Tabela mandatów na Słowacji

Ile wynosi słowacki mandat? 
Wykroczenie: Kwota:
         Brak aktywnej/odpowiedniej winiety

do €600 (ok. 2600 zł)

         Jazda pod wpływem (jakakolwiek wartość powyżej 0 promili we krwi)

min. €200 (ok. 870 zł)

         Narażenie pieszego, który przechodzi przez pasy

€150 (ok. 650 zł)

         Rozmowa przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego

€100 (ok. 475 zł)

         Brak świateł mijania

€60 (ok. 260 zł)

         Ochlapanie pieszego wodą

€60 (ok. 260 zł)

         Brak zapiętych pasów

€50 (ok. 217 zł)

         Obrażanie innych uczestników ruchu drogowego

€50 (ok. 217 zł)

         Postój lub zatrzymanie pojazdu na zakazie

€50 (ok. 217 zł)

         Nieuzasadniona jazda lewym pasem

€50 (ok. 217 zł)

         Rozmowa przez telefon w trakcie jazdy

€50 (ok. 217 zł)

         Brak sygnalizacji zmiany kierunku

€40 (ok. 185 zł)

         Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 7 - 10 km/h

do €30 (ok. 130 zł)

         Przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym o 7 - 15 km/h

do €30 (ok. 130 zł)

Warto wiedzieć: Taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości na Słowacji jest zmienny. W skrajnych przypadkach możesz otrzymać mandat nawet o wysokości €1000!

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Jak opłacić mandat na Słowacji?

Mandat zapłacisz gotówką lub karta bezpośrednio u policjanta. Warto tutaj podkreślić, że wysokość kary blokowej przewidziana w taryfie może zostać obniżona przez funkcjonariusza Policji lub podwyższona. Właśnie dlatego w trakcie kontroli lub zatrzymania zawsze warto jest zachować uśmiech!

Postępowanie blokowe na Słowacji to nic innego jak odpowiednik polskich „widełek cenowych” wewnątrz których funkcjonariusz może się porusza wyznaczając mandat. Jeśli nie dysponujesz wymaganą kwotą, słowacki policjant odbierze Ci prawo jazdy i wyda tymczasowy dokument obowiązujący przez 15 dni. Jeśli nie opłacisz kary na miejscu, sprawa zostanie skierowana do właściwego organu w postępowaniu administracyjnym.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Mandaty na Słowacji.

Nie ryzykuj mandatu!

Zamów słowackie winiety online i opłać swoje zamówienie korzystając z wygodnych płatności takich jak: BLIK, karta, czy szybki przelew. W razie potrzeby służymy pomocą!

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji.

Podsumowanie

Słowacja oferuje jeden z najprostszych systemów opłat drogowych w całej UE. Pobór należności odbywa się poprzez dwa systemy e-znamka (winiety) oraz SkyToll (e-myto) za które odpowiada Národná diaľničná spoločnosťSłowacki system opłat drogowych dla pojazdów do 3,5 t jest bardzo intuicyjny, ponieważ wyróżnia jedynie dwie kategorie: M oraz O.

W przypadku pojazdów o DMC powyżej 3,5 t dostępne sądwie formy płatności: pre-paid oraz post-paid. Nie zależnie jednak od Twojego wyboru, wszystkie ciężarówki, autobusy, czy tiry muszą mieć na pokładzie zainstalowane jedno z 4 dopuszczonych na Słowacji wariantów urządzenia OBU. Jeżeli masz do nas jakieś pytania, zarówno przed jak i po zakupie węgierskiej e-winiety, napisz do nas lub skontaktuj się z nami.

 

Jesteśmy tu by pomagać!

~redakcja Winiety-Online.pl

Słowacja
Wyposażenie pojazdu

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

Jedziesz samochodem na Słowację? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!

Poznaj wymogi »

Węgry
Opłaty drogowe

Ikonografika dla kategorii winiet D1 na Węgrzech

W tym artykule znajdziesz aktualne opłaty drogowe na Węgrzech!

Czytaj więcej »

Chorwacja
Jak dojechać?

Ikonografika dla kategorii winiet D2 na Węgrzech

Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!

Sprawdź trasy »

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium