Opłaty drogowe | Bułgaria
Opłaty drogowe | Bułgaria

Opłaty drogowe Bułgaria | poradnik kierowcy na 2024 rok

Wyprawa autem za granicę często wiąże się z szeregiem niespodziewanych kosztów. Opłaty drogowe w Bułgarii obejmują nie tylko autostrady czy drogi ekspresowe, ale także przeprawy na promach czy też mosty na Dunaju. Planujesz podróż kamperem przez Bułgarię? Szykuje Ci się turystyczny wypad do Złotych Piasków? A może poszukujesz informacji o opłatach drogowych jako spedytor? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł o opłatach drogowych w Bułgarii!

Spis treści:

  1. Jak działa system opłat drogowych w Bułgarii?
  2. Opłaty drogowe Bułgaria | Mapa
  3. Opłaty drogowe Bułgaria | pojazdy ≤ 3,5 t
  4. Opłaty drogowe Bułgaria | pojazdy > 3,5 t (e-Myto)
  5. Jak opłacić e-Myto w Bułgarii?
  6. Bułgaria: Opłaty za przeprawy: promy i mosty
  7. Jak wykupić winiety w Bułgarii offline?
  8. Jakie dokumenty są potrzebne w Bułgarii?
  9. Opłaty wyrównawcze w Bułgarii
  10. Jak opłacić bułgarski mandat (PCN)?

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Jak działa system opłat drogowych w Bułgarii?

Od 2019 roku w Bułgarii opłaty drogowe funkcjonują tylko w formie elektronicznej. Bułgarski system opłat drogowych (BGToll) dotyczy zarówno aut osobowych, jak i pojazdów powyżej 3,5 t. Większość z kosztów ponosi się na głównych odcinkach autostrad: A1, A2, A3, A4, A5, A6 jak i drogach I klasy. Na terenie Bułgarii wszystkie pojazdy są kontrolowane przez dedykowany system monitoringu wideo oraz specjalne patrole. 

Bułgarski system opłat drogowych odczytuje numery rejestracyjne przejeżdżających pojazdów w czasie rzeczywistym i porównuje je z zapisami z tzw. białej listy. Jest to lista pojazdów, które mają w czasie przejazdu wykupioną e-winietę. W przypadku, gdy nie masz karnetu na dany odcinek lub poruszasz się bez aktywnego urządzenia pokładowego śledzącego GPS, bułgarski system elektroniczny automatycznie wykryje to naruszenie i przypisze Ci mandat. 

Opłaty drogowe w Bułgarii obsługuje Agencja Infrastruktury Drogowej (bułgarski odpowiednik polskiego GDDKiA). Za przeprowadzane kontrole uiszczenia opłata winietowych w Bułgarii odpowiedzialne są: Krajowa Administracja Opłat Drogowych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a także Agencja Celna (o ile pojazd opuszcza terytorium Bułgarii przez przejścia graniczne).

Pod tym linkiem znajdziesz aktualne ceny paliw w UE.

Opłaty drogowe do 3,5 tony

E-winiety

Rozwiązanie dla pojazdów o masie ≤ 3,5 t – czasowa opłata online, pobierana z góry, naliczana na podstawie klasy Twojego pojazdu oraz okresu ważności e-winiety.

Np. auto osobowe, lekki kamper, pickup itp.

czytaj więcej ->

Opłaty drogowe powyżej 3,5 tony

Pojazdy powyżej 3,5 tony

e-MYTO 

Dla pojazdów o masie całkowitej > 3,5 t – opłata drogowa pobierana przy pomocy urządzenia pokładowego Billien OBU ONE, naliczana za każdy kilometr płatnej drogi. 

Np. bus z przyczepą, autobus, tir itd.

czytaj więcej ->

!! Warto wiedzieć: W Bułgarii jednoślady takie jak motocykle są całkowicie zwolnione z opłat.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Opłaty drogowe Bułgaria | Mapa

Mapa autostrad w Bułgarii

Źródło: tollpass.bg

Bułgaria to aktualnie 3 115 km płatnych tras, z czego 803 km przypada na autostrady, a 2 312 km na drogi pierwszej klasy. Pozostałe drogi są bezpłatne. Na powyższej mapie na fioletowo oznaczone są autostrady są oznaczone na fioletowo, drogi I klasy na niebiesko, a trasy niedostępne dla pojazdów powyżej 3,5 t na czerwono.

Obecnie, większość autostrad w Bułgarii ma swój początek w Sofii, spośród których zdecydowanie wyróżnia się trasa A1, znana również jako „Avtomagistrala Trakija”. To jedna z najdłuższych i najważniejszych autostrad w Bułgarii. Droga ma ok. 360 km i przebiega przez prawie cały kraj.

Na podstawie powyższej mapy dobrze widać, że wiele odcinków w Bułgarii wciąż wymaga kontynuacji. Trwająca od dłuższego czasu rozbudowa sieci bułgarskich dróg ma docelowo podnieść łączną długość tras do 1400 km.

Winiety do Bułgarii online!

Największy polski serwis winiet online– szybko i bezpiecznie. Kup winiety za pomocą wygodnych płatności: BLIK, karta, szybki przelew. W razie potrzeby, służymy pomocą!

 
Jesteśmy teraz online i zamówienia realizujemy na bieżąco - więcej informacji

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Opłaty drogowe Bułgaria | samochody do 3,5 t

W Bułgarii wykup winiety jest obowiązkowy bez względu na trasę, którą się poruszasz. Oznacza to, że przekroczenie granicy bułgarskiej jest równoznaczne z koniecznością wykupienia odpowiedniej e-winiety. Bułgarski system opłat drogowych wylicza stawkę zarówno na podstawie klasy Twojego pojazdu, jak i jego technicznie dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) oraz rodzaju wykorzystywanego silnika.

Najbardziej istotne jest tu jednak to, że jedyne czym musisz się przejmować to łączna masa Twojego pojazdu. Do momentu w którym nie przekroczysz 3,5 t DMC, obowiązuje Cię kategoria winiet dla pojazdów osobowych. 

W Bułgarii możesz wykupić prawo przejazdu na następujący okres:

  • weekend (od piątku do niedzieli),
  • tydzień,
  • 3 miesiące,
  • rok.

Opłaty drogowe Bułgaria
Kto jest zwolniony z płacenia?

Nie każdy wie, ale nie wszystkie pojazdy w Bułgarii mają obowiązek uiszczania opłat drogowych. Z obowiązku wykupu winiet są np. właściciele pojazdów z ograniczeniem zdolności zarobkowej, osoby lub rodziny z dziećmi z trwałą niepełnosprawnością do osiemnastego roku życia, wszystkie pojazdy posiadające mniej niż cztery koła (motocykle), a także pojazdy Służb Bezpieczeństwa, czy Pogotowia Ratunkowego.

Niestety, Bułgaria nie stosuje żadnego rodzaju zniżek dla aut o eco-silnikach, napędzanych np. na metan czy wodór. Jeżeli więc planujesz wypad do Bułgarii swoją Teslą lub hybrydową Toyotą, nie masz co liczyć na jakiekolwiek zniżki. Na całe szczęście, opłaty drogowe wcale nie są takie wysokie – szczególnie, gdy kupisz winiety online ».

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Opłaty drogowe Bułgaria | pojazdy ciężarowe > 3,5 tony (e-Myto)

Bułgarski system elektronicznego myta dotyczy większości pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony. Wysokość opłat drogowych za przejazd zależy zarówno od przejechanego dystansu jak i kategorii Twojego pojazdu, jego liczby osi, klasyfikacji EURO oraz tonażu, czy kategorii drogi. Od marca 2020 r. pobór należności na terenie Bułgarii odbywa się automatycznie, za wykorzystaniem technologii satelitarnej (GPS).

Bułgarzy na terenie swojego kraju uznają zarówno urządzenia pokładowe OBU ONE, jak i prywatne trackery GPS. Oba warianty muszą być jednak aktywne i poprawnie zamontowane w pojeździe na czas przejazdu płatnym odcinkiem. Urządzenie z lokalizacją GPS to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, ponieważ jako kierowca nie musisz zatrzymywać się, by opłacić przejazd. Ponadto, możesz jechać dowolną trasą, w ogóle nie martwiąc się ewentualnym mandatem, czy opłatą wyrównującą.

Dla tych, którzy wybiorą bułgarskie urządzenie pokładowe OBU One, dostępna jest też aplikacja OBU driver, dostępna zarówno w Google Play i App Store. OBU Driver przekazuje Ci na bieżąco wszystkie informacje na temat pracy urządzenia pokładowego jak i statusie kredytu przypisanego do konta BGTOLL.

Jeśli jednak masz własne tracker GPS, nie nie musisz niczego instalować. Twoje dane GPS będą przesyłane do krajowego dostawcy usług zakontraktowanego przez bułgarską Agencja Infrastruktury Krajowej (AIK). W takim wariancie, opłata należna za dany pojazd drogowy jest obliczana przez AIK, a dostawcy usług gwarantują jej uiszczenie przez użytkownika końcowego.

W bułgarskim systemie myta, wyróżnia się następujące kategorie pojazdów:

  • M2 – Obejmuje samochody osobowe z więcej niż 8 miejscami siedzącymi, o DMC nieprzekraczającej 5 ton oraz samochody ciężarowe o DMC nieprzekraczającej 5 ton i liczbie osi nie przekraczającej 3.
  • M3 – Dotyczy samochodów ciężarowych o DMC powyżej 5 ton i liczbie osi nie przekraczającej 3.
  • N2 – Przypisana jest pojazdom ciężarowym o DMC nie przekraczającej 12 ton i liczbie osi nie przekraczającej 3.
  • N3 – Dotyczy pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 12 ton i liczbie osi nie przekraczającej 3, a także pojazdów z przyczepą o DMC powyżej 750 kg.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Jak opłacić e-Myto w Bułgarii? 

Prowadząc pojazd o łącznej masie całkowitej powyżej 3,5 ton, masz dwie metody rozliczania opłat drogowych w Bułgarii: pre-paid oraz post-paid. Pierwsza z nich pozwala opłacić wybrany odcinek z góry, jednocześnie odbierając Ci możliwość swobodnego zbaczania z trasy. Druga metoda, choć wymaga nieco więcej zachodu, oferuje o wiele większą swobodę. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę metod rozliczania opłat drogowych w Bułgarii dla pojazdów takich jak ciężarówki, autobusy, czy tiry. 

Przedpłata (OBU One)

Niebieska ikonka sprzętu

Wszystko odbywa się automatycznie. Najpierw pobierasz sprzęt, montujesz wewnątrz pojazdu i włączasz. OBU One samodzielnie rejestruje trasę i oblicza wymaganą kwotę, która automatycznie jest pobierana z karty co umożliwia zmianę trasy w dowolnym momencie. W przypadku kontroli wystarczy okazać dowód wniesienia opłaty za każdy  odcinek drogi.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek oszczędność czasu,
Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek trasa monitorowana przez administratora floty,
Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek większa kontrola nad wydatkami,
Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek brak kontroli wstecznych.

Bilet jednokierunkowy

Ikonka tunelu

Alternatywa dla tych, którzy nie wyposażyli się w OBU1 lub też posiadają mniej liczną flotę dostawczą. Korzystanie z niej jest bardzo proste, jednak niesie szereg ograniczeń. Jeszcze przed rozpoczęciem trasy należy określić początek i koniec trasy oraz do 4 punktów pośrednich. Po opłacie powstaje tzw. karta trasy, która po aktywacji blokuje wszystkie dane. 

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek nie możesz wprowadzić korekt trasy ani anulować płatności,
Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek na pokonanie wybranego odcinka masz tylko 24 godziny,
Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek możesz poruszać się tylko po ściśle wyznaczonej trasie,
Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek opłaconych kwot nie można odzyskać.

Warto wiedzieć: Chcesz sprawdzić ile wyniesie Cię przejazd w Bułgarii? Wykorzystaj kalkulator opłat drogowych BGToll!

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Opłaty drogowe w Bułgarii | Mosty i promy

Opłaty za korzystanie z mostów i promów w Bułgarii oscylują w zakresie od 4 do 12 BGN. (od 10 do 30 zł). Co jednak ciekawe, opłaty te są zawsze jednakowe dla wszystkich typów pojazdów, niezależnie od ich masy całkowitej czy liczby osi. Jednorazowa opłata którą uiścisz na moście lub promie jest ważna do końca tego samego dnia, w którym została dokonana.

Brak wniesionej opłaty na przejazd mostem lub promem w Bułgarii wiąże się z karą w wysokości 200 BGN (ok. 460 zł). Warto także pamiętać, że korzystając z promów na terenie Bułgarii musisz liczyć się z doliczanymi często opłatami portowymi (ok. 60 zł). 

Opłata za most Rousse (BG)–Giurgiu (RO):

  • samochód osobowy: €3,00 (ok. 13zł)
  • pojazd ciężarowy: €25,00 (ok.110 zł)

Opłata za most Vidin – Calafat 

  • samochód osobowy: €6,00 (ok. 26zł)
  • pojazd ciężarowy: €25,00 (ok.110 zł)

Opłata za prom Oryahovo-Beket

  • samochód osobowy: €12,00 (ok. 52zł)
  • pojazd ciężarowy: od €40,00 (ok.170 zł)

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Jak wykupić winiety w Bułgarii offline?

Rozwiązania online nie zawsze są dla każdego.

Wolisz tradycyjne metody rozliczania opłat drogowych? W Bułgarii za przejazd dowolną trasą można zapłacić zarówno kartą bankową jak i kartą paliwową - w terminalu samoobsługowym. Gotówkę przyjmują biura regionalnego zarządu dróg oraz w kasach na przejściach granicznych takich jak: Kalotina, Kapitan Andreevo, czy Danube Bridge - Ruse.

Na terenie Bułgarii dostępne są biura między innymi Western Union jak i MoneyGram, za pośrednictwem których istnieje możesz dokonać szybkiego przelewu pieniędzy z Polski.

Pamiętaj jednak, że każdą e-winietę należy kupić przed rozpoczęciem podróży, warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej. Zakup winiety po rozpoczęciu podróży nie działa wstecz i nie sprawia, że poprzednie przejazdy nagle staną się legalne.

Najprościej jest od razu wykupić winiety online!

Zdjęcie wnętrza samochodu, kierowcy oraz policjanta w trakcie kontroli pojazdu

Opłaty drogowe wcale nie kończą się na winietach. Koniecznie sprawdź aktualną wysokość mandatów oraz dodatkowe lokalne przepisy obowiązujące w Bułgarii!

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówekJakie dokumenty są potrzebne w Bułgarii?

Bułgarscy policjanci często zatrzymują samochody tylko w celu sprawdzenia dokumentów. Warto jednak wiedzieć, że podczas kontroli drogowej że wcale nie musisz okazywać e-winiety, ani dowodu jej zakupu. Bułgarska policja może sprawdzić ją w swojej bazie danych. Nie zmienia to jednak faktu, że w trakcie poruszania się bułgarskimi drogami najlepiej mieć ze sobą:
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • ubezpieczenie OC,
  • zaświadczenie o przeglądzie technicznym pojazdu i umowę najmu (wynajęty samochód),
  • ważny dokument tożsamości (paszport / dowód osobisty).

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Opłaty wyrównawcze w Bułgarii

Poruszanie się bez winiety po Bułgarii jest wysoce nieopłacalne. Na całe szczęście, złamanie przepisów drogowych w Bułgarii wcale nie musi od razu oznaczać mandatu. W momencie zarejestrowania wykroczenia przez bułgarskie organy nadzorcze, pierwszym krokiem będzie najpewniej możliwość uiszczenia tzw. opłaty wyrównawczej

Jest to pewnego rodzaju rozliczenie polubowne, które pozwala Ci uniknąć kary administracyjnej za konkretne naruszenie, przy jednoczesnym poniesieniu kary pieniężnej. Możesz ją oczywiście od razu zrealizować na miejscu, np. kartą bankową za pośrednictwem terminala POS. Jeśli jednak odmówisz zrealizowania opłaty wyrównawczej, otrzymasz oświadczenie o stwierdzeniu naruszenia administracyjnego.

W takiej sytuacji, bułgarskie prawo obliguje Cię to do uiszczenia tzw. maksymalnej opłaty drogowej za przejazd, aby móc kontynuować podróż. Jej wysokość zależy od całkowitej technicznie dopuszczalnej maksymalnej masy pojazdu oraz kategorii ekologicznej Twojego pojazdu.

Standardowo, na opłatę wyrównawczą masz 14 dni. Realizując ją przelewem bankowym, koniecznie pamiętaj aby w wezwaniu do zapłaty wskazać numer oświadczenia (SEAV). Co jednak jeżeli zignorujesz opłatę wyrównawczą?

W takim wypadku otrzymasz mandat karny oraz grzywnę. To jednak nie koniec pułapek finansowych. Jesteś kierowcą pojazdu ciężarowego? Za brak opłat drogowych czeka Cię dodatkowa opłata w wysokości 1800 BGN (ok. 4000 zł). Nieprawidłowo zadeklarowane dane, na przykład próba oszustwa w zakresie klasy emisji, kategorii lub liczby osi pojazdu, poskutkuje grzywną na poziomie 2500 BGN (ok. 5500 zł).

 
Tabela opłat wyrównawczych
Rodzaj pojazdu Średnia kwota Maks. opłata drogowa
Ciężki o masie powyżej 3,5 t i do 12 t

150 BGN

(ok. 330 zł)

do 47 BGN

(ok. 100 zł)

Ciężki powyżej 12 t z 2-3 osiami

450 BGN

(ok. 990 zł)

do 146 BGN

(ok. 321 zł)

Niesprawny technicznie 

750 BGN

(ok. 1650 zł)

do 242 BGN

(ok. 530 zł)

Do przewozu > 8 osób i do 12 t

150 BGN

(ok. 330 zł)

do 47 BGN

(ok. 100 zł)

Do przewozu > 8 osób i powyżej 12 t

150 BGN

(ok. 330 zł)

do 49 BGN

(ok. 100 zł)

!! Pamiętaj: Podczas kontroli drogowej przeprowadzanej przez funkcjonariuszy bułgarskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych opłata wyrównawcza nie może być uiszczana na miejscu.

Niebieska ikonka trójkąta wskazująca nagłówek Jak opłacić bułgarski mandat (PCN)?

W 2023 roku weszły w życie nowe zapisy w bułgarskim kodeksie karnym dotyczące przestępstw komunikacyjnych. W prostej linii wiąże się to np. z wyższymi kwotami mandatów. Co jednak najciekawsze, Bułgaria dopuściła także możliwość konfiskacji Twojego pojazdu na rzecz skarbu państwa w wyraźnie określanych wypadkach. 

Jeśli funkcjonariusz policji wystawił mandat karny (PCN), możesz opłacić go zarówno przelewem, na poczcie, czy w jednym z punktów przekazów pieniężnych itp. Pamiętaj, że w Bułgarii opłat za mandaty należy dokonywać wyłącznie na konto wskazane na PCN. Nigdy nie płać policjantowi gotówką, ponieważ jest to surowo zabronione. Przy okazji warto też zachować potwierdzenie płatności.

Mandaty Bułgaria
Czym jest karta elektroniczna?

Karta elektroniczna jest potwierdzeniem nałożenia grzywny lub kary pieniężnej za wykroczenie. Dokument ten wydawany jest właścicielowi pojazdu wpisanego do dowodu rejestracyjnego. Bułgarska karta elektroniczna dotyczy zarówno pojazdów poniżej 3,5 t jak i ciężarówek, tirów czy autobusów bez aktywnego trackera GPS. 

Dokument wskazuje dzień i godzinę wykrycia wykroczenia, charakterystykę pojazdu, jego lokalizację i kierunek jazdy, a także numer ram kontrolnych, z których informacje zostały odebrane w systemie elektronicznym.

Niezależnie od nałożenia tej kary administracyjnej, właściciel pojazdu jest zobowiązany do uiszczenia odpowiedniej opłaty drogowej. Dla pojazdów do 3,5 tony należy wykupić winietę weekendową, a dla pozostałych - uiścić tzw. opłatę maksymalną.

!! Warto wiedzieć: Turyści, którzy chcą korzystać z prywatnych plaż i basenów hotelowych, a nie są gośćmi danego obiektu, muszą się liczyć z dodatkową opłatą w Bułgarii. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Mandaty Bułgaria »

Mandaty Bułgaria
Podsumowanie:

System opłat drogowych w Bułgarii to całkowicie zdigitalizowana sieć, która wyróżnia się na tle innych państw UE doskonałym przepływem informacji. Całość dzieli się na: e-winiety dla pojazdów o wadze do 3,5 t, jak i e-Myto przeznaczone dla ciężarówek, tirów lub autobusów. Pojazdy o wadze powyżej 3,5 t mają obowiązek rozliczania się poprzez jednokierunkowe bilety lub urządzenia pokładowe OBU One. Co ciekawe, w Bułgarii można także korzystać z własnego trackera GPS. Temat opłat drogowych w Bułgarii bywa miejscami zawiły i złożony. Jeżeli masz do nas jakieś pytania, zarówno przed jak i po zakupie e-winiet, napisz do nas lub skontaktuj się z nami. 

Jesteśmy tu by pomagać!

~redakcja Winiety-Online.pl

Bułgaria
Wyposażenie pojazdu

Zdjęcie wyposażenia auta

Jedziesz samochodem do Bułgarii? Sprawdź co musisz ze sobą zabrać!

Poznaj wymogi »

Rumunia
Opłaty drogowe

Grafika z flagą Rumunii

W tym artykule znajdziesz aktualne opłaty drogowe w Rumunii!

Czytaj więcej »

Węgry
Opłaty drogowe

Grafika z flagą Węgier

W tym artykule znajdziesz aktualne opłaty drogowe na Węgrzech!

Czytaj więcej »

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium