
Chorwacja samochodem: Wymagane wyposażenie, dokumenty i najważniejsze przepisy drogowe
Wybierasz się samochodem do Chorwacji? Nie wiesz jakie przepisy drogowe obowiązują nad Adriatykiem? Zastanawiasz się czy w Chorwacji obowiązują elektroniczne winiety? A może szukasz informacji na temat obowiązkowego wyposażenia auta? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie przydatne informacje przed wyruszeniem do Chorwacji samochodem!
Spis treści:
- Co wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji?
- Mapa płatnych dróg na Chorwacji
- Którą trasą jechać do Chorwacji?
- Pakiety winiet do Chorwacji
- Niezbędne wyposażenie samochodu na Chorwacji
- Wymagane dokumenty samochododwe na Chorwacji
- Najważniejsze przepisy drogowe w Chorwacji
- Dodatkowe informacje dla kierowców
Chorwacja samochodem: Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?
Zacznijmy od najważniejszego: W Chorwacji nie ma winiet.
Oznacza to, że na chorwackich autostradach zapłacisz na klasycznych bramkach ze szlabanem. Za przejechane kilometry, płatności dokonasz zarówno kartą jak i gotówką.
Przykładowo, na granicy z Węgrami w okolicy Splitu, za przejazd odcinkiem Goričan – Dugopolje zapłacisz ok. 30 EUR (w jedną stronę). Warto tutaj podkreślić, że obecnie istnieje możliwość płacenia w walutach obcych takich jak złotówka, czy funt brytyjski.
W 2023 roku Chorwacja przyjęła walutę Euro (€) oraz weszła do strefy Schengen.
W skrócie, pozwala to obywatelom UE swobodne poruszanie się oraz wygodne dokonywanie płatności. Te zmiany oznaczają także zasadniczy brak kontroli na zachodnich granicach kraju.
W okresie letnim w Chorwacji na autostradach następuje wzrost cen o ok 10%.
Chorwacja samochodem
Aktualna mapa autostrad
Aktualizacja: 2025
Mapa płatnych dróg w Chorwacji. Źródło: karta.hac.hr
Chorwacja samochodem
Aktualna lista autostrad
A1 Zagreb - Split - Dubrovnik
A2 Macelj - Zagreb
A3 Bregana - Zagreb - Lipovac
A4 Goričan - Zagreb
A5 Beli Manastir - Osijek - Svilaj
A6 Bosiljevo - Rijeka
A7 Rupa - Rijeka - Žuta Lokva
A8 Istarski ipsilon
A9 Istarski ipsilon
A10 Nova Sela - Ploče
A11 Zagreb - Sisak
Którą trasą jechać do Chorwacji?
Odpowiedź brzmi: To zależy.
Każdy kierowca ma bowiem inny pojazd, możliwości a także zapas czasu. A skoro jużo tym mowa:
Czas przejazdu głównie zależy od miejsca rozpoczęcia podróży jak i trasy na którą się zdecydujesz.
Dla przykładu, podróż z Warszawy do Splitu zajmuje średnio 12-13 godzin. Jeżeli startujesz z południowo-zachodniej Polski, Twoja podróż zajmie najpewniej: około 10-11 godzin (plus czas na przystanki). Z innych rejonów Polski, w tym z wybrzeża, dojazd do Chorwacji samochodem to nawet 20 godzin.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: TOP 3 trasy do Chorwacji | 2025 »
Niezależnie od tego jaką trasę wybierzesz, najszybciej i najbezpieczniej będzie poruszać się przez Europę z wykupioną przed wyjazdem elektroniczną winietą online.
Wybierz gotowy pakiet winiet na dojazd do Chorwacji:
!! Warto wiedzieć: Jeżeli zamierzasz dotrzeć do Chorwacji przez Bośnię i Hercegowinę, np. jadąc do Dubrownika, możesz przekroczyć granicę mając aktualny paszport/dowód osobisty lub skorzystać z mostu Peljesac (obecnie bezpłatny).
Chorwacja samochodem: Wymagane wyposażenie auta
Aktualizacja: 2025
W Chorwacji wymagane wyposażenie samochodu nie różni się zbytnio od tego w Polsce. Zasadniczo wewnątrz auta na czas kontroli chorwackiej drogówki masz obowiązek posiadać:
Apteczka
Zgodna z DIN-13164
Kamizelki odblaskowe
w kabinie
Trójkąt ostrzegawczy
z homologacją
!! Warto wiedzieć: Jadąc przez Węgry koniecznei pamiętaj, aby twój samochód miał na pokładzie trójkąt ostrzegawczy (z homologacją), kamizelkę odblaskową (w kabinie) oraz apteczkę (typ B). Węgierska drogówka często wlepia mandaty za uchybienia wobec lokalnego prawa.
Chorwacja samochodem: Wymagane dokumenty
Podróżując przez Chorwację musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych dokumentów, dzięki którym w spokoju przejdziesz ewentualną kontrolę policji:
- Dokument potwierdzający tożsamość: Dowód osobisty (do 6 miesięcy przed upływem ważności) lub paszport (3 miesiące), Dotyczy to również dzieci. Aplikacja m-Obywatel nie zastąpi fizycznego dokumentu!
- Ubezpieczenie OC,
- Dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
- Prawo jazdy,
- Upoważnienie od firmy leasingowej (w przypadku wyjazdu samochodem firmowym) napisane po chorwacku.
- Dodatkowo:
- EKUZ, dodatkowe ubezpieczenie turystyczne (zalecane).
- Paszport dla zwierząt (pies, kot).
- Obowiązek jazdy na światłach w Czechach, Słowacji i Słowenii.
!! Warto wiedzieć: Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca także, rozważenie dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC) i Assistance (oprócz obowiązkowego OC) jeżeli podróżujesz do Chorwacji samochodem. W okresie zimowym, na terenie Chorwacji obowiązuje nakaz zimowe wyposażenia pojazdów: 4 opony zimowe lub 4 opony letnie o minimalnej głębokości bieżnika 4 mm i łańcuchy zimowe w bagażniku.
Najważniejsze przepisy drogowe w Chorwacji
- Prędkość w terenie zabudowanym to max 50 km/h, na autostradach max 130 km/h.
- Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte przez wszystkich pasażerów.
- Dopuszczalny limit alkoholu we krwi - 0‰ (od 18 do 24 lat); ) 0,5‰ dla starszych kierowców !
- Światła należy mieć włączone przez całą dobę. (Nakaz jazdy z włączonymi światłami obowiązuje w okresie zimowym, zalecamy jednak korzystanie ze świateł drogowych przez cały rok.)
- Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, chyba, że posiadasz zestaw głośnomówiący.
- Dzieci do 12 lat lub o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie na tylnych siedzeniach w specjalnym foteliku.
!! Warto wiedzieć: W Chorwacji obowiązek parkowania tylko w dozwolonych miejscach jest bardzo rygorystycznie egzekwowany przez chorwacką policję drogową. Pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach najczęściej w krótkim czasie są odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy dostają wysokie kary pieniężne.
Dodatkowe informacje dla kierowców
Spokojna podróż wymaga odpowiedniego planowania.
Informacje o aktualnej sytuacji na drogach i przejściach granicznych możesz znaleźć w prowadzonej w języku chorwackim, angielskim, niemieckim i włoskim i na bieżąco aktualizowanej karta.hac.hr
Parkowanie w centrach chorwackich miast jest płatne.
Dużym problemem jest znalezienie miejsca w centrach miast oraz w pobliżu miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów. Parkuj na dużych parkingach poza centrami miast. Pamiętaj: To, że w jakimś miejscu parkują lokalsi nie jest sygnałem do parkowania i wcale nie uratuje cię od mandatu.
Koniecznie weź pod uwagę także gwałtowne zmiany pogody. W drodze do Dalmacji i na półwysep Istria możesz napotkać bardzo silne wiatry - częste również poza sezonem jesienno-wiosennym. Wichury mogą być przyczyną wstrzymania ruchu na poszczególnych odcinkach autostrad i na mostach.
Zachowaj także szczególną ostrożność w czasie jazdy przez wiadukty i mosty w górach.
Telefon alarmowy do pomocy drogowej Chorwackiego Automobilklubu (HAK): +385 1 1987.
Chorwacja samochodem
Mandaty i kary administracyjne
Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego grożą wysokie mandaty!
Za wykroczenia popełnione pod wpływem alkoholu możesz:
- dostać mandat,
- stracić prawo jazdy
- zostać pozbawion wolności.
Mandaty w Chorwacji można oczywiście opłacić na miejscu popełnienia wykroczenia lub na najbliższej poczcie.
Jeśli nie możesz z jakiegoś powodu zapłacić kary, chorwacki policjant ma prawo zatrzymać twój paszport i dokumenty pojazdu - do czasu uregulowania należności.
Kierowcę, który uczestniczył w kolizji drogowej, policja może skierować do sądu do spraw wykroczeń.
Rozprawa najczęściej odbywa się tego samego lub następnego dnia. Jeśli masz wątpliwości co do rzetelności policji, możesz zażądać postępowania sądowego w sądzie ds. wykroczeń (po chorwacku: prekršajni sud). To skuteczny sposób przedstawienia argumentów i dowodów na swoją korzyść.
Postaraj się, aby w rozprawie sądowej wzięli udział świadkowie wydarzenia. Pamiętaj, że masz prawo do obrońcy z urzędu lub złożenia zażalenia na wyrok. Są to Twoje prawa – nie rezygnuj z nich.
Nieopłacone mandaty mogą w przyszłości być przedmiotem windykacji. Możesz też zostać zatrzymany na granicy podczas kolejnego wjazdu do Chorwacji i osadzony w areszcie do czasu opłacenia zaległych kar.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Mandaty Chorwacja »
Chorwacja samochodem
Podsumowanie:
Jadąc samochodem do Chorwacji pamiętaj, aby zabrać ze sobą komplet niezbędnych dokumentów takich jak prawo jazdy i ubezpieczenie OC. Dla komfortu podróży, a także bezpieczeństwa warto także wykupić odpowiednią winietę. Płatne autostrady znajdują się na kluczowych arteriach Chorwacji. W kwestii wymaganego wyposażenia konieczne będą: apteczka, trójkąt ostrzegawczy oraz koło zapasowe z lewarkiem i kluczami. Są jednak od tego wyjątki, więc jeżeli masz do nas jakieś pytania, szczególnie w kwestii zakupu winiet - nie wachaj się i skontatkuj się z nami.
Jesteśmy tu by pomagać!
~redakcja Winiety-Online.pl
Słowacja
Opłaty drogowe
W tym artykule znajdziesz aktualne opłaty drogowe na Słowacji!
Chorwacja
Jak dojechać?
Planujesz trasę nad Adriatyk? Odkryj najlepsze trasy do Chorwacji!